En Az Havlayan Köpek Irkları!

Köpeğinizin çok fazla havlamasının komşunuzu rahatsız etmesinin yanı sıra, bu davranış köpeğinizin hasta olduğunu ya da bir ağrısı olduğunu işaret edebilir. Köpek sahipleri olarak, köpeğimizin yüksek sesle veya çok sık havlamasını göz ardı etmemeliyiz.
En Az Havlayan Köpek Irkları!

Son Güncelleme: 03 Kasım, 2018

Havlamak, saf ırk olup olmaması fark etmeksizin tüm köpeklerin doğasında vardır. Tüylü bir arkadaş sahibi olmak için hayvanın karakteristik özelliklerini, ihtiyaçlarını ve iletişim yöntemlerini bilmek gerekir. Yine de, komşularınızla herhangi bir problem yaşamaktan kaçınmak istiyorsanız en az havlayan köpek ırklarına mensup bir köpek sahiplenmek sizin için iyi bir seçenek olacaktır.

Havlamak köpeklerin en temel iletişim aracıdır

Havlamak, bir köpeğin kendini ifade edebilmesi için en temel yöntemdir. Köpekler hislerini ve ruh hallerini ifade etmek, sahiplerini veya sürüsünü tehlikelere karşı uyarmak ve yemek, su, tuvalet gibi temel ihtiyaçlarını vurgulamak için havlar. Fakat aşırı bir havlama söz konusu ise, bu hem havyan hem de sahibi için sorunlar yaratabilir.

Çok fazla havlayan bir köpek,bu davranışıyla, bir hastalığının olduğunu, bir yerinin ağrıdığını veya kaşındığını anlatmaya çalışıyor olabilir. Bu gibi durumlarda, havlama bir hastalık belirtisi olarak görülür. Tüylü arkadaşlarınızın sağlığının mümkün olan en iyi şekilde kalması için bu belirtiyi göz ardı etmemelisiniz.

Bunun yanı sıra, apartman dairelerinde veya kapalı mekanlarda yaşayan evcil hayvan sahipleri, köpeklerinin çok fazla havlaması nedeniyle komşularıyla sorunlar yaşayabilir. Bu köpek davranışının yaptırımlarının neden olduğu finansal yüklerden bahsetmiyoruz bile..

az havlayan köpek ırkları

Tüm bu faktörlerden dolayı, bu makalemizde sizlere evcil hayvanların davranışlarını gözlemlemenin ve kontrol etmenin önemini bir kez daha hatırlatmak istedik. Çevrenizle ya da yaşam tarzınızla uyumlu bir tüylü arkadaş seçebilmeniz için en az havlayan köpek ırklarını sizler için listeledik.

En Az Havlayan Köpek Irkı

‘En az havlayan’ köpekler kategorisinde ilk sırada çok az bilinen bir ırk olan basenji bulunuyor. Bu köpekler alışık olduğumuz havlama sesini çıkarmaz. Bunun yerine, sıradan bir köpekten duymanız çok düşük bir olasılık olan hafif bir kahkahaya benzeyen bir ses çıkarırlar.

Basenji türü köpekler küçük bir yapıya sahiptir ve oldukça uysaldır, bu özellikleri onları apartman dairelerinde ya da küçük alanlarda yaşayabilmelerine olanak verir. Fakat çok enerjik oldukları için günde en az iki kere yürüyüşe çıkarılmaları gerekir, böylece yeterince egzersiz yapabilirler ve sıkılmazlar.

Az Havlayan Diğer 9 Köpek Irkı

Basenji dışında az havlayan diğer köpek ırklarının listesi:

 • Golden Retrievers
 • Pug
 • Fransız Buldoğu
 • Bloodhound
 • Labrador Retrievers
 • Rottweilers
 • Danua
 • Akita
 • Chesapeake Bay Retrievers

En Çok Havlayan Köpek Irkları Hangileridir?

Diğerleriyle kıyasladığımızda, en çok havlayan köpek ırkları şunlardır:

 • Yorkshire Teriyeri
 • Cairn Teriyer
 • Minyatür Schnauzer
 • Batı Highland Beyaz Teriyeri
 • Foksteriyer
 • Beagle
 • Chihuahua
 • Silky Terrier
 • Pekinez
 • Minyatür Poodle
 • Toy Poodle

Neden Bazı Köpekler Çok Fazla Havlar?

Her ırkın özgün davranışsal eğilimleri gibi, köpeklerde aşırı havlamaya neden olabilen birkaç doğal faktör vardır. Bazı ırklar, kendilerini daha çok ifade etmek isteyip, daha uyanık ve daha şüpheci olurken, diğer ırklar ise daha sakin ya da arkadaş canlısı olabilir.

az havlayan köpek ırkları

Bununla beraber, bir köpeğin sürekli olarak havlamasına neden olabilecek birçok dış etken de vardır. Köpeklerin aşırı havlamasının en yaygın görülen on nedenini sizler için listeledik:

 1. Stres: bazen köpekler streslerini azaltmak veya endişelerini ifade etmek için havlar.
 2. Heyecan: birçok köpek onları çok heyecanladıran bir durum olduğunda havlamaya eğilimlidir.
 3. Can sıkıntısı: sürekli evde duran köpeklerde en sık görülen davranışlardan biridir; köpekler yapacak hiçbir şey olmadığı için sıkılır ve havlar!
 4. Hayal kırıklığı: köpekler genellikle üzüldükleri zaman ya da istedikleri şeyleri elde edemedikleri zaman hayal kırıklıklarını havlayarak ifade ederler.
 5. Hareketsizlik: yeterince egzersiz yapamadıkları için enerjilerini havlayarak harcarlar.
 6. Uyarı: köpeklerin duyuları insanlara göre çok daha hassastır ve tehlikeyi çok daha kolay algılarlar. Köpeğiniz bir tehlike sezdiğinde sizi uyarmak için havlar.
 7. Bilinçsiz eğitim: Bu, köpeğimizin istediği şeyleri havlayarak elde etmesine izin vermek gibi kötü davranışlara ve alışkanlıklara izin verdiğimizde veya öğrettiğimizde olur.
 8. Sağlık problemleri: yaşa bağlı oluşan sağırlık ve körlük de dahil bazı hastalıklar köpeklerin sıklıkla çok fazla havlamasına sebep olur.
 9. Sahiplenme: köpekler genellikle sahiplerine veya eşyalarına karşı sahiplenici tavırlar sergiler. Ayrıca, bölgelerini de korumak için havlamaya eğilimli olurlar.
 10. Utangaçlık veya kendini savunmaya yönelik davranışlar: yeterince sosyalleşmemiş veya doğası gereği ürkek olan köpekler, diğer hayvanların veya insanların kendilerine yaklaşmalarını engellemek için, savunmacı bir şekilde havlayabilir.

Köpeğiniz aşırı derecede havlıyor ya da endişeli veya saldırgan davranışlar sergiliyorsa, onu hiç vakit kaybetmeden güvendiğiniz bir veterinere götürmeniz gerekir. En az havlayan köpek ırkları bile bu davranışları patolojik sebeplerden dolayı geliştirebilir.

İlginizi çekebilir ...
Köpeğinizin Havlamasını Durdurmak için 6 Yöntem
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeğinizin Havlamasını Durdurmak için 6 Yöntem

Köpekler tehlike anında veya mutlu oldukları zaman havlarlar.Bu yazıda, köpeğinizin havlamasını durdurmak için uygulayabileceğiniz 6 yöntemden bahsedeceğiz.