Köpeğinizin Havlamasını Nasıl Yorumlamalısınız

Köpeğinizin Havlamasını Nasıl Yorumlamalısınız
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpekler çok zeki ve beceriklidir. Duygularını ve isteklerini ifade etmenin yolunu daima bulurlar. Ve bizim görevimiz de onların havlamalarını doğru bir şekilde yorumlamak. 

Köpekler insanlarla farklı sesler aracılığıyla iletişim kurarlar. Uluma, hırlama ve çeşitli şekillerde havlama bunların en sık görülenleridir. Köpekler duygularını bu seslerle ifade ederler. Sizin de köpeğinizin havlamasını yorumlayabilmeniz için, bazı faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor. 

Tüm havlamalar aynı anlama gelmez. Ayrıca, uluma ve hırlamaların da kendi içinde farklı anlamları vardır. Köpeğinizin ne söylemeye çalıştığını anlayabilmek için, çıkardığı sesleri çok iyi bir şekilde analiz etmelisiniz.

Havlama, uluma ve hırlamayı yorumlama

Havlama

Köpekler birkaç şekilde havlarlar. Köpeğinizin havlamasını yorumlamak için, sesleri tanımlamalısınız.

 • Kısa ve keskin havlama: Bu arkadaşça bir havlama. Köpekler bunu genellikle birbirlerini selamlamak için yaparlar. Ayrıca bir yerden eve döndüğünüzde de sıklıkla bunu duyarsınız.
 • Kısa ve alçak sesle havlama: Dişi köpekler bu şekilde havlamayı yavrularını azarlamak için kullanırlar.
 • Kontrolsüz bir şekilde havlama: Köpekler bir tehlike hissettiklerinde böyle havlarlar. Yeni ve yabancı oldukları durumlarda bu şekilde havladıkları görülür. Havai fişekler veya bir yabancının varlığı da köpeklerin böyle havlamasına sebep olabilir.
 • Kesik kesik havlama: Köpekler aşırı mutlu veya heyecanlı olduklarında böyle havlarlar. Hayvan dışarı çıkmasına izin vermeniz veya kendisiyle birlikte oyun oynamanız için kesik kesik havlar.
 • Tekrarlanan ve ısrarcı havlama: Avlanma veya arama-kurtarma çalışmaları için eğitilen köpekler bu şekilde havlarlar. Ve bir köpek böyle havladığında, bunun anlamı bir şey bulmuş olduğudur.
 • Diğer havlama çeşitleri: Yaşlandıkça, köpeklerin daha sık ve yoğun havlamaları son derece normaldir. Bu sağırlaşmaya başladıkları ve kendi seslerini artık kontrol edemedikleri için görülür.
havlama şekilleri

Havlamaya ek olarak, köpekler iletişim kurmak için uluyabilirler. Ulumanın da birkaç farklı türü vardır.

Uluma

Genellikle, bir köpek uluduğunda, bunun anlamı acı çekiyor olduğudur. Ki bu acı kendinden de kaynaklanıyor olabilir bir başkasından da.

 • Uzun ve devam eden uluma: Bu şekilde ulumak korku ve acının bir ifadesidir. Düzensiz havlamalar da buna eşlik edebilir.
 • Diğer köpeklerle aynı anda uluma: Bu uluma köpeklerin belli bir bölgeyi sahiplendiğini ifade eder.
 • Yavru köpek sızlanması: Bu biraz ilgi, alaka isteme ve şikayet etme anlamına gelir.
 • Taklit ulumalar: Bu uluma başka seslerin taklididir. Genellikle de herhangi bir zamanda duyulabilen seslerin taklidi. Sirenler, ambülans ve polis arabaları gibi bir köpek belirli zamanlarda ne duyuyorsa o seslerin taklidi. Köpeklerin kulağı çok hassastır ve farklı frekanstaki sesleri hemen ayırt edebilirler.
 • Diğer ulumalar: Bazı ulumalar da hayvanın depresyonda veya gergin olduğu anlamına gelir.

Havlama ve uluma ile birlikte hırlamanın da farklı anlamları var.

Hırlama

Havlama ve uluma ile kıyaslandığında daha nadir görülür ama köpekler aynı zamanda hırlarlar.

havlayan köpek
 • Yumuşak, alçak sesle hırlama: Bu tehlikeli bir tuzak aslında. Köpek kendi kişisel alanını istiyor. Eğer buna saygı duymazsanız, sonuçlarına katlanmanız gerekir. Köpekler aynı zamanda oyun oynarken de bu şekilde hırlayabilirler.
 • Havlamamsı hırlama: Bu hırlama ile havlama arası yüksek ses ile köpek bir başka hayvana karşı güvensizliğini dile getiriyordur. Ses daha alçaksa bu agresiflik işareti veya birini uyandırma yöntemidir.
 • Dalgalı hırlama: Bu çeşit hırlama bazı tonlarda aniden değişen hırlamadır. Köpeğin sinirli olduğu ve saldırabileceği anlamına gelir. O yüzden önlem alınmalıdır. Bir köpeğin böyle hırladığını duyarsanız gözlerinin içine bakmamalısınız.

Bir köpeğin havlamasını yorumlamak çok da zor değil. Aynı şey uluma ve hırlama için de geçerli. Genellikle hayvanın çıkardığı ses ile yüz ifadesi de tutarlıdır zaten. Bu da hayvanın ne anlatmaya çalıştığını anlayabilmeniz için bir başka işaret.

Eğer bir köpek 24 saatten uzun bir süre boyunca garip sesler çıkarırsa, onu bir uzmana götürmelisiniz. Çünkü bir sağlık sorunu olabilir.

Köpekler son derece zekidir. Ve duyguları ile isteklerinin anlaşılması için her zaman en ideal yolu bulurlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.