Sokak Köpeğine İlaç Almak İçin Kaykayını Satan Çocuğun Hikayesi

Dünyanın her yerinde insanlar ihtiyaç içerisindeki hayvanlara yardım edebilmek için günlük rutinlerinin dışına çıkıyor. 
Sokak Köpeğine İlaç Almak İçin Kaykayını Satan Çocuğun Hikayesi

Son Güncelleme: 11 Mayıs, 2018

Çocuklar ve evcil hayvanlar arasında son derece özel bir dostluk var. Bu konu onların arkadaşlıklarından ve bizleri heyecanlandıran oyunlarından da öte anlatmaya değer hikayeler de içeriyor. Bir sokak köpeğine ilaç alabilmek için kaykayını satan çocuğun hikayesi gibi.

Sokak köpeği için ilaç alan çocuk

Bu makalede anlatacağımız hikaye Arjantin’in Mendoza Eyaleti’nde gerçekleşmiş. Öykünün kahramanı ise sokakta oyun oynarken bir sokak köpeğini gören 9 yaşındaki Mauco. Köpeği alarak evine götürmüş, yiyecek ve barınak sağlamış ve ona “Rocko” ismini vermiş.

Annesiyle yalnız yaşayan çocuğun maddi imkanları da kısıtlıymış. Bu nedenle annesi ona ayağından yaralanan yeni dostu için ilaç alacak paraları olmadığını söylediğinde çok üzülmüş.

Mauco vazgeçmemiş ve köpek yavrusu için bir çözüm bulmuş. Veteriner ziyareti sonrasında gittiği okulundan dönünce annesi Laura’dan facebook hesabına bağlanmasını istemiş. Ardından şu iletiyi yazmış:

“Merhaba, ben Mauco, Laura’nın oğlu. Benim bir facebook hesabım olmadığı için anneminkinden yazıyorum. Sokakta bulduğum şu minik köpeğe bir bakın. Hasta ve bir bacağı kırık. Ona mama verdik, yıkadık ama ilaca ihtiyacı var. O yüzden kaykayımı satmaya karar verdim böylece onu veterinere götürebileceğiz. Eğer ilgileniyorsanız lütfen numaranızı yazın ve annem sizi arasın.

Teşekkürler”.

Mauco’nun tahmin edemediği ise bu mesajı pek çok insanın göreceği, kendi duvarlarında paylaşacağı ve bu kadar büyük bir destek alacağıydı. Yardım eden yabancılar sağ olsun, köpek zamanında tedavi edilmiş ve bacağını kurtarabilmişler. Üstelik Mauco da para bulmak için kaykayını satmak zorunda kalmamış.

Köpek barınağı kuran çocuk Ken’in hikayesi

sokak köpeği ve çocuk

Mauco’nın hikayesi bu makalede bahsedeceğimiz tek hikaye değil. Çocukların yardımseverlikleriyle ilgili insanın içini ısıtan daha pek çok hikaye var. Şimdi de Filipinler’de yaşayan ve kendi köpek barınağını kuran 9 yaşındaki Ken’den bahsedeceğiz.

Babasının ve internet üzerinden ulaştığı yardımseverlerin desteğiyle bu küçük çocuk hayalini gerçekleştirmiş. Terk edilmiş köpekler için bir ev yapmış. Başlarda bir süre Ken sokakta gördüğü tüm hayvanlara yardım etmiş. Onlarla zaman geçirmiş, yiyecek vermiş ve onlara sarılmış.

Ken’in babası da onun iki sokak köpeğiyle fotoğrafını çekerek para toplayabilmek için internete yüklemiş. Dünyanın her yerinden insanlar yardım göndermeye başlamışlar. Ki böylece kaliteli köpek maması alabilmişler. Hatta bazı veterinerler de ücretsiz köpeklere bakmayı teklif etmişler. Ken ve babası bu destek ve toplanan bağışlarla Brownie, Blackie ve White Puppy isimli üç köpek için kalıcı bir barınak yapmışlar.

Böylece evlerinin garajında “mutlu hayvanlar kulübü” çalışmaya başlamış. Köpekler iyileşiyor, yaraları tedavi ediliyormuş. Kısa bir süre sonra Ken yakınlarda, köpeklerin daha iyi koşullarda yaşayabileceği bir yer için bir yıllık anlaşma yapabilmiş.

Kâr amacı gütmeyen hayvan barınağı kısa sürede hayata geçirilmiş. Ken köpeklerinin ve onlar için inşa ettikleri evin fotoğraflarını gururlar gösteriyor. Ayrıca, 14 yaşında ölen köpeğinin anısına para bağışlayan asker ve Mutlu Hayvanlar Kulübü’ne bağışlamak için para toplayan Amerikalı öğrenciler gibi dünyanın her yerinden yardım geldiğini söylüyor.

Yazıda kullanılan görseller: okchicas.com and trome.pe


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.