Köpeğinize Yaşına Uygun Eğitim Vermek

Köpeğinize Yaşına Uygun Eğitim Vermek

Son Güncelleme: 10 Ekim, 2018

İnsanlar, köpek sahiplendikten sonra köpeğin hemen tuvaletini dışarı yapmayı öğrenmesini, seslenince gelmesini, tasmasını çekiştirmemesini, pati vermeyi ve daha pek çok şeyi bilmesini istiyor. Ancak çabucak öğrensin diye her şeyi bir anda köpeğinize yüklerseniz, hayvanınıza fazla gelebilir ve sonuçlar beklediğiniz gibi olmayabilir.

Yavru köpeklerin, küçük çocuklardan pek farkı yoktur. Bebekler konuşmayı zamanından önce öğrenemezler. Aynı şekilde yavru köpeklerin de gelişimlerine uygun bir hızda eğitimden geçmeleri gerekiyor. Peki, köpeklerimize neyi ne zaman öğretmeliyiz?

Benim Hayvanlarım sitesi olarak, köpeğinizin büyüme ve gelişme hızına uygun bir eğitim verebilmeniz için size bir rehber hazırladık.

Köpeğinizi yaşına uygun eğitmek için rehber

kutu içinde yavru köpek

Hangi zamanda köpeğinize neler öğretebileceğinize bakalım:

Yeni doğmuş yavru köpek

Kimileri eğitime başlamak için köpeğinizin büyümesini beklemek gerektiğini düşünüyor ancak bazı şeyleri öğretmeye yavruyken başlamak en iyi sonuçları verecektir. Tabii ki pati vermeyi henüz öğretmeyeceğiz ama belli başlı önemli şeylerin eğitimini verebiliriz.

Daha yavruyken bazı küçük ama önemli adımları atarak köpeğinizle beraber yaşamayı daha kolay hale getirebilirsiniz. Ayrıca yeni doğmuş köpeğiniz erkenden eğitim ve itaate alışmaya başlar. Tuvaletini evde aynı noktaya yapması, yalnız kaldığında eşyaları parçalamaması, kimseyi ısırmaması ve diğer insanların eşyalarına dokunmaması gibi konular eğitimin ilk basamakları olabilir.

Üç aylık

Köpeğinizi dışarıda yürüyüşe çıkarmaya üç aylıkken başlamanız önerilir. Bu nedenle dışarı çıkmadan önceki dönemde adını öğrenip çağırıldığında gelmeye başlaması bir avantaj olacaktır. Bu dönemde köpeğinize dışarıda sakin kalmayı, arkanızda veya önünüzde değil yanınızda yürümeyi öğretebilirsiniz.

Sokağa çıkmadan önce tasmasını tanıyıp alışması da ilerisi için daha rahat olacaktır. Daha önce hiç alıştırılmadan tasmayla gezdirilirse rahatsız olup tasmayı çıkarmaya çalışabilir, hatta yürümeyi reddedebilir. Bazı köpekler, tasmalarını çıkarıp atmayı becerebiliyorlar, bu da sokakta yola fırlaması gibi son derece tehlikeli durumlara neden olabilir. Peki, köpeğinize tasmayla yürümeyi nasıl öğreteceksiniz?

Evde. Dışarı çıkarmıyor olsanız bile tasmasını takın. Tasmayı çekiştirip boynuna zarar vermemesi için özellikle küçükken boyun tasması yerine bel tasması takabilirsiniz. Evde ara ara tasmasını takarsanız, zamanla alışacaktır ve dışarı çıktığında da yadırgamayacaktır.

Altı sekiz ay arası

Köpeğiniz, bu dönemde artık kendisine verilen tüm komutları anlayabilir. 6 – 8 aylıkken köpeğinize; pati ver, otur, yat benzeri istediğiniz numaraları öğretebilirsiniz. Köpeğinizle koş getir oynayabilir; yakala ya da ağzındakini size vermesi için bırak gibi komutların eğitimini verebilirsiniz. Sabırlı olduğunuz ve pozitif pekiştirme yöntemini kullandığınız sürece her şey mümkün.

Eğitim sürecini kolaylaştıracak ipuçları

Her türlü eğitimde olduğu gibi köpeğinize vereceğiniz eğitimin de takip edilecek belli bir yöntemi var.

elden ödül maması
  • Pozitif pekiştirme yöntemini kullanmayı asla ihmal etmeyin. Eğer sabrınız taşar da köpeğinize bağırırsanız yapmak istediğinizin tam tersi bir sonuç elde edersiniz. Küçük ya da büyük tüm başarılarınıza sevgi, kararlılık ve sabırla ulaşmalısınız. Tabii ki köpeğinizi ödüllendirmeyi de unutmayın!
  • Eğitim süresini çok uzun tutmayın. Köpeklerin konsantre olma süresi oldukça kısadır. Bu nedenle bir saat süren uzun bir ders yerine, birkaç dakika süren ama sık tekrarlanan bir ders daha başarılı olacaktır.
  • Pozitif olun. Köpeğiniz öğretmeye çalıştığınız şeyi almıyorsa bu muhtemelen onun değil, sizin suçunuz. Ders sırasında yanlış yaptığınız bir şeyler olabilir. Eğitim sürecine bir köpeğin gözünden bakmaya çalışın. Bu şekilde hayvanınızın neye ihtiyacı olduğunu ve sizin neyi eksik yaptığını anlayabilirsiniz.

Her şeyden önemlisi köpeğinize yaşına uygun bir eğitim verdiğinizden emin olun. Daha küçükken çok üstüne gitmeyin ama bazı şeyleri öğretmek için de geç kalmayın. Her dersin, köpeğinizin hayatında uygun bir zamanı var. Bağırarak ya da azarlayarak da bir şey elde edemeyeceğinizi tekrar hatırlatmak istiyoruz. Köpeğinizin eğitimi boyunca bolca hoşgörü, anlayış ve kararlılığa ihtiyacınız var. Bakış açınızı bu şekilde tutup pozitif pekiştirme de uyguladığınız taktirde başaramayacağınız hiçbir şey yok.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.