Köpeğinize Tuvaletini Gazeteye Yapmasını Öğretmenin yolları

Köpeğinize Tuvaletini Gazeteye Yapmasını Öğretmenin yolları

Son Güncelleme: 05 Haziran, 2018

Evinize ve hayatınıza bir köpek yavrusu girdiğinde, hem mutluluk getirir hem de onun iyiliği için bazı sorumluluklar almanızı gerektirir. Pek çok sorumluluk arasında ise, yavru köpeğinize öğretmeniz gereken ilk şey tuvaletini gazetenin üzerine nasıl yapacağıdır.  

Yavru köpeğinize tuvaletini nereye yapması gerektiğini hemen gösterin 

Köpeklere çişlerini ve dışkılarını inlerinin, şu anki durumda ise minik yataklarının, dışına yapmaları ataları kurtlardan kalan bir miras. Bunun en önemli sebebi: evlerini temiz tutarak düşmanlarının onları kokuları sayesinde bulmasını engellemek. Ancak aynı zamanda bu, etrafı parazitlerden arındırmak anlamına da geliyor.

beyaz yavru köpek

Ama şimdi sizin bu minik dostunuza tuvaletini neden herhangi bir yere yapmaması gerektiğini, sabır ve ısrarla açıklamanız gerek. Ancak bir yavru köpek tüm aşıları tamamlanana kadar dışarı çıkarılamayacağı için, sizlere tuvaletini gazete üzerine nasıl yaptırabileceğinizi anlatacağız.

Bir yavru köpeğe tuvaletini gazete üzerine yapmayı öğretme işi zaman, sabır ve özellikle sevgi gerektirir. 

Bir köpeğe çişini ve dışkısını gazete üzerine yapmayı öğretme tavsiyeleri 

İlk ve en önemli tavsiye, evinizde sadece köpeğinize ait olacak bir alan seçmeniz. Bu alan köpeğinizin yatağını, oyuncaklarını, yemek ve su kaplarını koyacağınız yer olmalı. Ayrıca yerde bir alanı da kağıtla kaplamalı ve yavru köpeğin tuvalet ihtiyacını hissettiğinizde hemen alıp oraya götürmelisiniz.

Tuvaletini doğru yere yaptığında, bunu yaptığı her seferinde, onu tebrik etmeli, güzel sözler söylemeli, okşamalı ve hatta belki de yavru köpekler için yapılmış olan ödüllerden vermelisiniz.

Unutmayın ki pozitif teşvik köpek terbiyesinde her zaman en iyi yoldur. Ona sakın ceza vermeyin, çünkü bu şekilde asla sonuç alamazsınız. Cezalandırarak köpeği sadece korkutur veya travma yaşamasına sebep olursunuz, hatta köpeğiniz her yere çişini ve dışkısını yapmaya da başlayabilir.

Sabır ve gözlem yapma 

Minik dostunuzun tuvaletini sürekli doğru yere yapmasının bir gecede elde edebileceğiniz bir başarı olmadığını hesaba katın. Yavru köpekler yavaş öğrenirler, o yüzden sabırlı olmalısınız.

Yavru köpeğinizin çişini veya kakasını yapmak üzere olduğunu gözden kaçırmamak için dikkatli gözlem yapın, ki böylece onu zamanında yakalayıp tuvaletini yapması gereken yere yetiştirebilirsiniz. Genellikle tuvalet ihtiyaçları şu durumlarda ortaya çıkar:

  • Uykudan uyandıklarında.
  • Yemek yedikten sonra.
  • Oyun oynadıktan sonra.
  • Üzgün veya gergin olduklarında.

İki aylık bir yavru köpek tuvaletini yapmadan 3 veya 4 saat durabilir. Bu süre köpek büyüdükçe uzar. Bir de, yavru köpeklerin tuvalet ihtiyacı geldiğinde genellikle yerleri koklarlar, sanki bir şey arıyorlarmış gibi.

Kağıt aşamasından yürüyüşe çıkma aşamasına, her seferinde bir adım 

sahibiyle yürüyen köpek

Zamanla emeklerinizin karşılığını almaya başladığınızı, artık yavru köpeğinizin çişini ve kakasını sadece sizin gösterdiğiniz yere yaptığını göreceksiniz. Bu konuda en ufak bir endişeniz varsa veterinerle konuşmaya çekinmeyin.

Geleneksel gazete yöntemine alternatif olarak, pet shoplarda yavru köpekleri tuvaletlerini yapmaları için oraya çekecek kokuları olan özel örtüler de satılıyor.

Bir yavru köpek ilk yürüyüşlerine çıkmaya başladığında, yavaş yavaş yeni bir rutine de alışacak ve artık tuvaletini evde bir kağıdın üzerine değil de dışarıya yapması gerektiğini anlayacaktır.

Ama bu da başka bir makalenin konusu. Bundan önce, sabırla, ısrarla ve sevgiyle yavru köpeğiniz tuvaletini gazete kağıdına yapmayı öğrenmeli. İşte başlıyor!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.