Köpeğinizi Çağırdığınızda Gelmesini Sağlamak İçin Yöntemler

Köpeğinizi Çağırdığınızda Gelmesini Sağlamak İçin Yöntemler

Son Güncelleme: 30 Haziran, 2018

Köpeğinize seslendiğinizde sizi tamamen görmezden geldiği zaman bu sizin için çok sinir bozucu olabilir. Belki de komutlarınıza uyması için her şeyi denediniz; fakat başarılı olamadınız. Peki öyleyse, bugün bu yazımızda sizin için köpeğinizi çağırdığınızda gelmesini sağlamak için gereken ve kesinlikle işe yarayacak bazı yöntemleri yazdık.

Aslında bu konuda pek çok yöntem ve tüyo var. Ve her ne kadar bir hayvana bazı komutları öğretmek çok kolay olmasa da, birazcık sabır ve eğitim ile, bunu siz de başarabilirsiniz! En azından biz size yardımcı olacağız.

Köpeğinizin Çağırdığınızda Gelmesini Sağlamak İçin İzlemeniz Gereken Adımlar

sahibiyle oynayan köpek

Köpeğinizi çağırdığınızda size şöyle yan yan bir bakış atmaktan başka bir şey yapmıyorsa, bu sizi çileden çıkarabilir. Bunu başarmak için izlemeniz gereken bazı adımlar şunlardır:

İlk Önce Bir Tasma ile Pratik Yapın

Bu alıştırma için uzayıp kısalabilen bir ipi olan bir tasma size yardımcı olacaktır. Bu tasma sayesinde köpeğiniz sadece kısa bir mesafe kadar uzaklaşma şansını elde edecektir; böylece siz de bu komutu ona öğretebileceksiniz. Bu konuda doğru bir zihniyete sahip olmanız çok önemlidir: Köpeğiniz, onu ilk kez çağırdığınız zaman sizin sözünüzü dinlemeyecektir. Bunun bilincinde olun.

Köpeğinize bu komutu öğretmek biraz zamanınızı alacaktır. Bu nedenle çok sabırlı olmaya kendinizi hazırlayın. Köpeğiniz sizin mutsuz ya da sinirli olduğunuzu fark edecektir ve eğer sabredemezseniz, köpeğinizden istediğiniz şeyin tam tersini alabilirsiniz.

Tasma üzerinde kısa ama düzenli seanslarla başlayın; çünkü hayvanlar belirli bir şeye dikkatlerini çok kısa bir süreliğine verebilirler. Köpeğiniz onu çağırdığınız ilk seferde yanınıza gelmezse ona kızmayın. Aksi takdirde alıştırmanın sonraki denemeleri süresince yaramazlık yapabilirler. Köpeğinize “Buraya gel” dedikten sonra tasmasını az miktarda çekin. Böylece hareket etmeleri gerektiğini anlayacaktır.

Uygun Bir Yer Bulun

Bu alıştırmayı yaparken içinde bulunduğunuz çevre köpeğinizin aşina olduğu ve mümkün olduğu kadar az dikkatini dağıtacak şeylerin olduğu bir yer olmalıdır. Bu şekilde köpeğiniz eğitime daha kolay konsantre olabilecektir. Ayrıca ailenizdeki diğer bireylere köpeğinizi eğittiğinizi söyleyin; ki böylece bu süreçte araya girip de köpeğin dikkatini dağıtmasınlar.

Onlarla Birlikte Çalışın

Evcil hayvanınıza bir komut verip orada öylece dikilmeyin. Hayvanların olanları daha kolay anlamasını sağlamak için hareketlerinizi kullanın. Örneğin “Buraya gel” dedikten sonra bir iki adım geriye doğru gidin. Köpeğiniz doğal olarak size doğru hareket etmek isteyecektir. Bu adımı birkaç sefer tekrarlayın. Bu sırada köpeğinize söylediğiniz kelime ile hareket arasında bir ilişki kurması için zaman vermiş olursunuz.

Ellerinizi Kullanın

El hareketleri de köpeklerin anladığı ve komutlara cevap vermelerine yardımcı olabilecek bir şeydir. “Gel” komutu için kendinizi işaret edin. Bir karşılama hareketi yapın ya da ellerinizi kendi önünüze koyun. Her seferinde bu hareketleri yaparken aynı anda da “gel” kelimesini söylediğinizden emin olun. Böylece köpeğiniz, verdiğiniz komut ile yaptığınız hareket arasındaki bağlantıyı kurabilir.

Arkanıza Bakın

Köpeğiniz için bu komutu öğrenmelerini daha kolay bir hale getirmenin bir diğer yolu da birkaç adım uzaklaşmanızdır. Bu sayede köpeğiniz de sizi takip edecektir. Geriye doğru giderken “gel” deyin ve köpeğinizin sizi takip etmesini sağlayın.

Olumlu Pekiştirme Kullanın

Köpeğiniz size itaat etmediğinde, ona bağırmak sizi bir adım bile ileri götürmeyecektir. Ancak küçük başarılarına ödüller verirseniz, köpeğiniz bu eğitimi olumlu bir şeyle ilişkilendirir ve size itaat etmeye daha istekli olur.

Mesafeyi Arttırın ve Dikkatini Dağıtan Şeyler Ekleyin

 

sahibine pati veren köpek

En nihayetinde, istediğiniz şey köpeğinizi her çağırdığınızda yanınıza gelmesini sağlamak. Bunu başarmak için de köpeğinizin eğitim alanına daha fazla dikkat dağıtıcı şeyler ekleyin. Mesela bir parka gidebilirsiniz. İlk olarak orada — tasma kullanarak — hareket etmeden köpeğinizin komuta uyup uymadığını deneyin. Eğer uyarsa, tasma olmadan bir kez daha deneyin ve köpeğinizin nasıl bir tepki verdiğine bir bakın. İlk birkaç seferde çok fazla uzaklaşmamaya özen göstermeyi unutmayın.

Peki bu tüyolar hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Köpeğinizi çağırdığınızda yanınıza geliyor mu?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.