Bir Süt Firması Köpek Sahiplendirme Kampanyası Başlattı!

24 Haziran 2018
Bir Süt Firması Köpek Sahiplendirme Kampanyası Başlattı!

Bugün sizlere oldukça güzel bir haber vereceğiz. Organik süt ürünleri satan bir marka ve bir hayvanları koruma derneği köpekleri sahiplendirme kampanyası başlatmak amacıyla bir araya geldi.

Artık bu marka, sattığı yoğurt kaplarının üzerine klasik mutlu ineklerin fotoğrafı yerine sahiplenilmeyi bekleyen köpeklerin fotoğraflarını koyuyor. Kampanyanın çok yakın biraz zamanda başlamış olmasına rağmen şimdiden ev bulan bazı şanslı köpekler var!

Yoğurt kapları kullanılarak yapılan kampanya

köpek ve yoğurt

Terk edilmiş köpekler için farkındalık yaratma amacı taşıyan süt ürünleri firması ve ”Friends of Canceira de Ordes Association” isimli hayvanları koruma derneği -her ikisi de Galiçya, İspanya’da bulunuyor- birbirinden güzel 8 köpeğin fotoğraflarını kullanarak bir köpek sahiplendirme kampanyası başlattı. Amaçları sadece bu 8 köpek için yuva bulmak değil, bu köpeklerin fotoğraflarını kullanarak onlar gibi birçok terk edilmiş köpek için de farkındalık yaratmayı amaçlıyorlar.

Kampanyanın İnternet sayfası, İspanya’daki insanları, terk edilmiş hayvanlara evlerini açmaları için teşvik ediyor ve çeşitli koruma kurumları ve barınaklar ile irtibat kurmalarını sağlıyor.

Affinity Vakfı tarafından hazırlanan bir rapora göre, son yıllarda terk edilen evcil hayvan sayısında düşüş olmasına rağmen, 2015 yılında 104.501 köpek ve 33.330 kedi sahipleri tarafından terk edildi. Terk edilen hayvanlardan bazıları başka bir aile tarafından sahiplenilirken bazıları ise barınaklara bırakıldı.

Bir süt ürünleri markası ve hayvanları koruma derneği terk edilmiş köpeklere sahip çıkılması için güçlerini birleştirip bir kampanya başlattı.

İşte köpek sahiplendirme kampanyasında yer alan muhteşem köpekler

Markete yoğurt almak için gittiğinizde, bu tüylü arkadaşların fotoğraflarını görebilirsiniz:

 • Pipa, Hollandalı bir aile tarafından sahiplenildi. (sosyal medya sınır tanımıyor)
 • Bruno, oldukça arkadaş canlısı 2 yaşında bir erkek.
 • Morpheus, şu sıralar bakım evinde kalıyor.
 • Jimmy, çok sakin ve sessiz bir Beagle melezi.
 • Lissy, oyun oynamaya bayılan, sevimli ve arkadaş canlısı bir dişi.
 • Orion, çocuklar ve diğer köpeklerle çok iyi anlaşan kısırlaştırılmış 2 yaşında bir erkek.
 • Truffle, kendine yeni bir yuva bulmayı başarmış sessiz ve sevgi dolu bir dişi.
 • Sil, bir olukta bulunan bu köpek, yavaş yavaş insanlara olan güvenini tekrar kazanmaya başladı.

Bu eşsiz kampanya nasıl ortaya çıktı?

Yoğurt kaplarına sahiplenilmeyi bekleyen köpeklerin fotoğrafını koymak Jessica Rey’in fikriydi. Söz konusu süt ürünleri firmasında çalışan Jessica Rey, aynı zamanda Friends of Canceira de Ordes Vakfı’nın aktif bir üyesidir.

Fakat genel olarak, Amerika’da Tetra Pak firmasının kayıp insanlar için farkındalık yaratmak amacıyla başlatığı bir kampanyadan esinlenildi. Tetra Pak firması bu kampanya için ürün ambalajlarını kullanıyordu. Ayrıca Jessica, Kaliforniya’da bir içecek firmasının şişelerin üzerine fotoğraflarını koyduğu 100’den fazla köpeğe yuva bulduğunu öğrendi. Bu ona ilham verdi ve köpek sahiplendirme kampanyasını gerçekleştirmek için işe koyuldu.

Çocuklar arasında farkındalık yaratmak için uğraşıyorlar

Süt ürünleri firması ve hayvanları koruma derneğinin iş birliği insanları evsiz köpekleri sahiplenmeye teşvik eden olağanüstü kampanya ile sınırlı kalmadı.

Çocukları bilinçlendirmek için ilkokullarda birlikte çalışıyorlar. Bu okullarda çocuklara hayvanlarla saygı ve dayanışma içinde hareket etmelerini öğretiyorlar. Bir köpek, bir arkadaş adını verdikleri bu girişimle 2016 yılı itibariyle Ordes’te toplam yedi eğitim merkezinde yaklaşık 900 öğrenciye eğitim verdiler.

Belki de çocuklarımıza erken yaşta hayvanları sevmelerini ve onlara saygı duymaları gerektiğini öğretirsek, gelecek nesil yetişkinler şimdiki yetişkinlere kıyasla hayvanlara daha iyi davranabilir.

Eğer bir evcil hayvan sahibi olmak istiyorsanız, barınaktan sahiplenin

Sahiplenilmeyi bekleyen köpek

Umarız, yoğurt kapları kullanılarak yapılan köpek sahiplendirme kampanyası ve eğitim programları sadece bir başlangıçtır. İnsanların barınaklardan evcil hayvan sahiplenmesini teşvik eden yeni kampanyaları dört gözle bekliyoruz.

Bir evcil hayvan sahibi olmayı planlıyorsanız, barınaktaki hayvanlara bir şans vermeyi düşünmelisiniz. Ayrıca, bir evcil hayvan sahibi olmanın göz ardı edemeyeceğiniz önemli sorumlulukları da beraberinde getirdiğini unutmayın. Örnek olarak:

 • Onu uygun gıdalarla beslemek
 • Düzenli olarak sağlık kontrolleri yaptırmak
 • Tüm gereken aşıları yaptırmak
 • Onu sık sık yürüyüşe çıkarmak
 • Onunla oyunlar oynamak
 • Hijyeniyle ilgilenmek (tüyleri taramak, banyo yaptırmak, vb.)

Birçok farklı türden mükemmel evcil hayvanlar sadece sevgi dolu bir eve sahip olmak, sevgisini paylaşmak ve arkadaşınız olmak için ikinci bir şans verilmesini bekliyor. Onları bekletmeyin!

Görüntü kaynağı: Casa Grande de Xanceda ‘nın Facebook sayfası