Huysuz Bir Köpeği Sakinleştirmenin Yolları

Bazı köpekler aslında diğerlerine kıyasla daha agresiftir
Huysuz Bir Köpeği Sakinleştirmenin Yolları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerin mizaçları karakterlerine göre çeşitlilik gösterir. Peki, kızgın ve agresif hareketler sergileyen bir köpeği nasıl sakinleştirebilirsiniz? Deneyebileceğiniz çeşitli yöntemler var.

Elbette, genetik yapıları bunda önemli rol oynar. Ancak, sahibinin davranışları da bir köpeğin mizacında etkilidir. Agresif eğilimleri olan köpeklerin otorite ve itaat bekleyen sahiplere ihtiyaçları vardır. Bunun anlamı: Her çeşit durumu yönetebilen, dominant bir sahiptir.

Agresif köpekler davranışlarını değiştirebilirler. Tabii ki bu onlara nasıl davranıldığıyla ilgilidir. Eğer bu hayvanlara yanlış davranılırsa, agresiflikleri artar. Öte yandan, eğer saygı ve sevecenlikle yaklaşılırsa, bu hayvanlar yumuşak taraflarını göstermeye başlarlar.

Kızgın bir köpeği sakinleştirmek için ipuçları

  1. Sakin olun. Kızgın bir köpeği sakinleştirmeye çalışırken hatırlamanız gereken ilk şey sizin kendinizin sakin kalması gerektiğidir. Eğer hayvan sizde herhangi bir stres, korku veya kızgınlık hissederse, kendi davranışları daha da kötüleşir. Kızgın bir köpeği sakinleştirmeye çalışırken, sakin ve yumuşak bir şekilde konuştuğunuzdan emin olun. Vücut dilinize dikkat edin ve duruşunuzun o andaki durumun kontrolünüz altında olduğuna dair güçlü bir mesaj vermesine önem verin.
huysuz bir köpek

2. Ne yaparsanız yapın ama meydan okuma veya tehdit etme gibi algılanabilecek davranışlardan kaçının. Köpekler sinirlendiklerinde, hoplayıp zıplamaya ve anlamsız bir şekilde koşturmaya başlarlar.

Böyle davranan bir köpeği kovalamak ve yakalamaya çalışmak durumu daha da kötüleştirebilir. Yapılacak en doğru şey sakin kalmanız ve eğer hareket etmeniz gerekirse de yavaşça ve sakin bir şekilde hareket etmenizdir.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer şey de doğrudan köpeğin önünde durmamak ve ona dik dik bakmamaktır. Bu hareketlerin her ikisi de köpek tarafından tehdit olarak algılanır. Eğer söz konusu olan daha yeni tanıştığınız bir köpekse (örneğin sokakta), yapılacak en doğru şey yavaşça geri çekilmektir. Aniden geri dönüp kaçma arzunuzu bastırmaya çalışın çünkü bu durum köpeği daha da korkutur ve size saldırmaya teşvik eder.

Netlik ve pozitif teşvik

3. Net emirler verin. Kızgın bir köpeğin net ve tutarlı komutlara ihtiyacı vardır. Aynı anda farklı komutlar vermek gibi sıkça yapılan bir hatadan ders alın. “Sakin ol, korkma, önemli değil” gibi bir köpek sahibinin söyleyebileceği emirler, aynı anda bir sürü farklı kelime duyduğu için köpeği daha çok kızdırır.

Bunun yerine net ve kesin emirler verin. Dikkatini çekmek için köpeği adıyla çağırarak işe başlayın. Mesela; “Bobby, sakin ol” gibi. Ardından aynı komutu tekrar edin, ancak birebir aynı kelimelerle. Ta ki köpek buna uyana kadar.

4. Köpeği azarlamayın. Durum kontrol altına alındığında, köpek azarlanmamalı; tersine, bu duruma neyin sebep olduğunu anlamaya çalışmalısınız. Pozitif teşvik etmenin köpek eğitiminde daima tercih edilen bir yöntem olduğunu unutmayın.

Eğer köpeğin agresifliğinin sebebi bir başka köpekse, muhtemelen sorun bu iki köpek arasındaki güç gösterisi olup, belirli bir yerde hangisinin patron olduğunu kanıtlama savaşıdır.

Böyle bir durumda köpeği azarlamanın hiçbir faydası olmaz, zira gelecekte de benzer durumlarda  diğer hayvanlarla nasıl iletişim kurması gerektiğini bu şekilde öğrenemez.

Bir köpekteki agresiflik nasıl sakinleştirilir

Köpeklerde agresifliğe karşı geliştirilebilecek davranışların köpeğin cinsi ile doğrudan ilgisi vardır, mesela Rottweiler, Doberman ve Alman kurdu gibi bazı cinsler doğaları gereği fazlaca dürtüseldir. Ancak bu da bu cins köpeklerin hepsinin de agresif olacağı veya bu hayvanların hayatları boyunca davranış şekillerini değiştiremeyecekleri anlamına gelmez. Köpeğinizin karakterini sakinleştirmek için aşağıdaki yöntemleri uygulamayı bir düşünün:

1. Bir rutine bağlı kalın. Günlük rutinler ve alışkanlıklar tüm köpekler için çok önemlidir.

Bir köpekte agresif davranışlar varsa, belirli bir günlük rutine sahip olmak hayvana limit koymaya ve onda bir oto kontrol geliştirmeye yardımcı olur.

agresif köpekler

2. Köpek kimin patron olduğunu anlamalı. Davranış problemleri olan köpeklerin bir yerde kimin patron olduğunu anlamaları gerekir.

Böyle bir hayvan büyük ihtimalle net ve tutarlı bir rehberliğe ihtiyaç duyuyordur – mesela vücut dilinize çok önem vermelisiniz. Bir köpeğin agresif davranışlarını düzeltmek için güvene dayalı bir ilişki kurmak her zaman en iyi yoldur, çünkü köpekle sahibi arasında empati duygusu olması hayvanın kendini daha güvende hissetmesini sağlar.

3. Günlük egzersizler. Güçlü bir karakteri olan köpekler aynı zamanda çok da enerjik olurlar, bu yüzden düzenli olarak egzersiz yapmaları gerekir.

Bu yüzen köpeğe parkta veya sokakta uzun ya da kısa yürüyüşler yaptırmalısınız.  Ki burada önemli olan hayvanın her gün düzenli egzersiz yapıyor olmasıdır.

4. Beslenme. Aç kalması da aşırı yemesi de köpeklerde gerginlik yaratabilir. O yüzden, köpeğinizin ihtiyaç duyduğu besinleri sadece ihtiyaç duyduğu kadar aldığına emin olmalısınız.

Köpeğinizin hareketlerine ve verdiği sinyallere dikkat etmek davranış kalıplarını anlamanıza yardımcı olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.