Kısırlaştırılmış Köpeklerde Davranış Değişiklikleri

Kısırlaştırılmış Köpeklerde Davranış Değişiklikleri

Son Güncelleme: 25 Kasım, 2018

Eğer tüylü arkadaşınızı kısırlaştırmayı düşünüyorsanız ve eğer sonrasında davranışlarında bir değişiklik olup olmayacağını merak ediyorsanız, bu makale tam size göre. Kısırlaştırılmış bir köpeğin karakterinin nasıl değiştiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Kısırlaştırma sonrası erkek köpeklerde meydana gelen değişiklikler

Bilmeniz gereken ilk şey, bir köpek kısırlaştırıldıktan sonra değişen tek şey, sadece erkek üreme hormonları ile ilgili olan davranışlarıdır. Kısırlaştırma sonrası testosteron seviyesi düşeceği için, aşağıda belirttiğimiz davranış eğilimlerinde de azalma olmalıdır:

kısırlaştırma sonrası
  • Evin içerisine (idrarını yaparak) kendi alanını işaretlemesi.
  • Sıcaklarda bir dişi bulmak için çıkıp gitmesi, bir kaza veya kaybolma riski ile karşı karşıya kalması.
  • Saldırganlık. Kendilerine bir eş bulmak için diğer köpekler ile yarışmalarının yanı sıra,bununla birlikte köpeklerin saldırgan olmalarını tetikleyen pek çok farklı unsurlar vardır.
  • Gelişigüzel yapılan kur — diğer köpekler, erkekler de dahil olmak üzere, insanlar ve nesneler

Kısırlaştırılmış köpekler sadece erkek üreme hormonları açısından değişeceklerdir. Bundan dolayı cinsel olgunluğa erişmeden önce, 6 ila 9 aylıkken kısırlaştırılmış olmaları önemlidir.

Kısırlaştırma hakkında ek bilgiler

Bununla birlikte, kur yapmasının, cinsel davranışa ek olarakkısırlaştırmanın aynı zamanda oyuncu veya sosyal kontrolü güçlendirmenin bir yolu olabileceğini de unutmayın. Her halükarda,  kısırlaştırma sonrasında kur yapması cinsel dürtüleri olduğunda azalacaktır.

B ir köpeğin çiftleşme konusundaki ilgisinin, istekli bir dişi bulması durumunda tamamen yok olmayabileceğini bilmelisiniz. Böyle bir durumda, dişinin hamile kalamayacağından emin olabilirsiniz.

Bunlar,  bir köpeğin cinsel olgunluğa erişmeden önce, 6 ila 9 aylık bir süre içerisinde, bu davranışların operasyon sonrasında devam etmesinin önlenmesi için kısırlaştırılmasının iyi olacağının göstergesidir

Ek olarak, kısırlaştırma sonuçlarının evcil hayvanınızın kişiliği, fizyolojisi ve geçmişine bağlı olduğunu bilmelisinizDaha sonrasında, köpeğinizin istenmeyen davranışlarını ortadan kaldırmak amacıyla, her zaman için bir köpek davranış uzmanına danışabilirsiniz.

Kısırlaştırılmış bir köpek oyun oynama isteğini kaybedip kilo almaya başlar mı?

Kısacası, insanlar bunun böyle olduğunu düşünseler de, gerçek olan şu ki, kısırlaştırılmış bir köpek tembelleşmez ya da oyun oynama istekleri azalmaz. Ve eğer oyun oynama isteğini kaybederse, bunu uygun bir beslenme programı ile çözebilirsiniz. Kısırlaştırma, köpeklerin kilo almasına, daha kolay yorulmalarına ve daha fazla dinlenmek istemelerine neden olabilir.

Ancak onları, kısırlaştırılmış köpekler için özel olarak hazırlanmış yiyecekler ile besleyip, ona yeterince egzersiz yapma fırsatı yaratarak yardımcı olabilirsiniz. Yapabilecekleriniz hakkında bir veterinere danışın.

Köpeğinizi kısırlaştırmanın diğer faydaları

Köpeğinizi kısırlaştırmanın diğer avantajları şunlardır:

  • Bazı hastalıklara yakalanma riski azalacaktır:  prostat sorunları, hormon seviyeleri  ile ilgili tümörler, perineal fıtıklar, vb.
  • Çiftleşme sırasında yayılan bulaşıcı hastalıklardan korunacaktır.
  • Barınaklar, istenmeyen yavrular ile dolup taşmayacaktır.

Sorumlu bir sahip olun

kısırlaştırma

Şimdi biliyorsunuz ki, kısır bir köpek hala her zaman olduğu gibi bir köpek olacak. Ve iyi bir evcil hayvan sahibi olarak görevinizi yaparak, aşırı köpek nüfusunu ve istenmeyen yavruların terk edilmesini önleyeceksiniz.

Ancak yine de, hala kısırlaştırma hakkında sorularınız varsa, bilgi edinin ve sorularınızı sorun. İkinci bir fikir almaktan ve bu konuda her şeyi öğrenmekten çekinmeyin. Bu konuda doğru bir karar verebilmek için olabildiğince fazla bilgi edinmeli ve köpeğinizin kısırlaştırılmasına ilişkin artıları ve eksileri dengelemelisiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.