Köpek Sahiplenmeyi Teşvik Eden Heyecan Verici Bir Kampanya

Köpek Sahiplenmeyi Teşvik Eden Heyecan Verici Bir Kampanya

Son Güncelleme: 27 Kasım, 2018

Şehirlerin bir çoğunda, her yerde terk edilmiş köpekler var. Ne yazık ki her birine barınakta yaşayabilecekleri bir yer vermek mümkün değil ve gerçekten de bu köpeklerin çok büyük bir kısmı yaşamlarının çoğunu sokaklarda geçiriyor. Hayvan kuruluşları insanlara cins köpekler satın almak yerine köpekleri sahiplenmenin daha iyi bir şey olduğunu öğretmeye çalışıyor. Bu nedenle de bu konu ile ilgili çeşitli kampanyalar düzenleniyor. Bu kampanyalardan bazılarında sokak hayvanlarıyla ilgili kalbimize dokunan videolar paylaşılıyor ve bu tarz kampanyaların çoğunun sonunda köpek sahiplenen insanlar oluyor.

Köpek Sahiplenmek Hayat Kurtarır

Son zamanlarda yapılmış olan bir kampanya, insanları sokak köpeklerini sahiplenmeye teşvik ediyor. Bu kampanya Dogs Trust (Köpeklere Güven) adında bir kuruluş tarafından oluşturulmuş. Bu kuruluş terk edilmiş ya da kötü davranılmış köpekler için birer yuva bulmaya kendilerini adamış olan bir kuruluş. Videonun “Bir köpeğe, onun için özel olan birini bulması için yardım et” şeklinde bir teması var.

sahibinin omzunda yavru köpek

Videoda, her yere, kareli gömlek giymiş ve gözlük takmış bir oyuncak bebek ile birlikte giden bir köpek gösteriliyor. Sanki o oyuncak, köpeğin sahibiymiş gibi. Birlikte çimenlerde oynuyor, veterinere gidiyor ve gece de birbirlerine sarılarak uyuyorlar.

Hassasiyet içeren görüntülerin ötesinde, videonun taşıdığı mesaj oldukça açık: Köpek, aynı oyuncak bebeğin yaptığı gibi ona sevgi gösterecek olan o özel insanı bekliyor.

Buyrun bu da video. Ancak yanınıza bir mendil almadan izlemeye başlamamanızı tavsiye ediyoruz.

Bir köpek evlat edinmek , onu sokakta yaşamaktan kurtarır

Elbette ki, köpek sahiplenmek ile ilgili insanlar arasında çok fazla yayılmış yüzlerce video kampanyası var. Bu tarz videoların yapılmasının sebebi ise henüz bir köpek sahiplenmeye karar vermemiş ya da terk edilmiş köpeklerin sayısının çokluğunun bilincinde olmayan insanların bu videoları izlemesi. Bu gibi kampanyaları izlediğinizde etkilenebilirsiniz; ancak sadece etkilenmekle kalmayıp bu konuda bir şeyler de yapmanız gerekiyor.

Bir köpek sahiplenmek tamamen saf, doğal bir sevgi gösterisidir; bunun başka bir açıklaması olamaz. Binlerce köpek sokaklarda çaresiz durumda. Bu zavallı köpekler nerede uyuyabilirlerse orada uyuyor, ne bulursa onu yiyor ve yağmur yağdığı zaman da ıslanıyorlar. Kış aylarında üşüyor ve birçok durumda da, evlerinin arka bahçesinde uyumalarını ya da çöplerini karıştırmalarını istemeyen insanlar tarafından kötü muameleye maruz kalıyorlar.

Dünyadaki birçok büyük şehirde bir sürü ücretsiz köpek sahiplenme programı var. Yani bir köpek sahiplenmek için çok para ödemenize ya da öyle aman aman bir araştırma yapmanıza bile gerek yok.  Bu organizasyonlar genellikle onlarca köpeğin hevesli bir şekilde yeni sahiplerini beklediği açık alanlarda ya da parklarda gerçekleştiriliyor.

Sorumluluk sahibi olmayan evcil hayvan sahipleri, insanların son zamanlarda bir köpek sahiplenmek yerine satın almaya olan eğilimi ve evcil hayvanları kısırlaştırmanın faydaları ile ilgili olan bilgi eksikliği, her geçen gün sokak köpeklerinin sayısının artmasına sebep oluyor. Evet bu doğru. Bu hayvanlar her gün sokaklara terk ediliyor ve her biri için barınakta yaşayabilecekleri bir oda bulmak maalesef ki mümkün değil.

sepette yavru köpekler

Bu sebeple artan sayılarıyla birlikte, sokakları evi olarak gören köpekler de çoğalıyor. Bu köpeklerden bir çoğu yıllardır sokakta yaşıyor. Ve kış aylarında uyumak için sıcak bir yere sahip olmak ya da bir insandan sevgi görmek ne demek bilmiyorlar.

Onlara Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Peki onlara yardım edebilir misiniz? Tabii ki. İşte onlar için yapabileceğiniz şeylerden yalnızca birkaç tanesi.

  • İnsanları bir köpek sahiplenmek için teşvik etmek
  • Sokak köpeklerine saygılı davranmak
  • Elinizden geldiği kadar onlara mama ve su vermek (kapınızın önüne bir kap su bırakmak bile yeterli olacaktır)
  • Barınaklara yardım etmek (gönüllü olarak çalışarak, mama ya da ilaç sağlayarak)
  • Sosyal medyada videolar paylaşmak

Bizler bir köpek sahiplenmek istediğimize dair bir karara vardığımızda, hayatımız tamamen değişir. Köpek, onu bulan ve kurtaran insana sonsuza kadar minettar kalır. Bu dünyada size köpeğinizden daha sadık birini bulmanız mümkün değildir.

Köpeğiniz sizin için ölmeye bile bir an için tereddüt etmez ve ölene dek onun kahramanı siz olursunuz. Özellikle de sokaktan sahiplendiğimiz bir köpeğin yeryüzündeki en mutlu canlı olduğunu biliyorsak, köpeklerin o güzel yüzlerini görüp de etkilenmememiz mümkün müdür ki?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.