Köpekler Neden Yatmadan Önce Dönerler?

Yatmadan önce dönen köpekleri izlemek eğlencelidir, ancak diğer her şey gibi, bu da sıkıntıları önlemek için iyice anlaşılması gereken bir davranıştır.
Köpekler Neden Yatmadan Önce Dönerler?

Son Güncelleme: 11 Ağustos, 2021

Bir köpekle yaşıyorsanız, bu davranışı gözlemlemiş ve neden yatmadan önce dönerler diye merak etmiş olabilirsiniz. Bu sizi endişelendiren bir şeyse merak etmeyin, çünkü bu tamamen normal bir davranış. Ancak, ne zaman altta yatan bir sorunun işareti olabileceğini tespit edebilmek için neler olduğunu anlamak iyi bir fikirdir.

Bu makalede, bu davranışın nedenlerini ve evrimsel kökenlerini keşfedeceksiniz. Ek olarak, köpeğinizin yatmadan önce neye ihtiyacı olduğunu anlayabileceksiniz, böylece etrafında dönmesi endişe kaynağı olmaktan çok bir video çekmek için bir fırsat olacaktır.

Köpekler neden yatmadan önce dönerler?

Köpeklerin neden yatmadan önce döndüklerini merak etmek normaldir. Yıllardır yanımızda olmalarına rağmen hala insan sezgisinden kaçan bazı detaylar var. İşte bu sorunun cevapları.

Güvenlik ve içgüdü için dönüyorlar

Köpeklerin davranışlarında, uykunun aynı derecede gerekli, ancak çok daha tehlikeli olduğu vahşi yaşamlarının hala hatırlatıcıları vardır. Bu nedenle, kendi etraflarında dönmeleri, zehirli yılanlar veya böcekler gibi yakınlardaki fark edilmemiş olabilecek tehditleri tespit etmenin bir yoludur.

Buna ek olarak, köpekgiller uyumak için rüzgara doğru dönerler, böylece rüzgar onları ferahlatır ve çevrelerinden koku getirir. Bu sayede tehlikeli bir şey yaklaşıyorsa, hayvan onu uzaktan algılayabilir.

Son olarak, dönmek, köpeğin işgal ettiği alana kokusunu yaymasını sağlar. Bu davranış, sürünün diğer üyelerine, daha sonra aynı yerde tekrar dinlenebilmek için bu alanı bulmalarına yardımcı olmanın yanı sıra, buranın onların yeri olduğunu gösterir.

Köpekler neden uyumadan önce yuvarlanır?

Rahatlık için dönüyorlar

Bazen en basit açıklama en doğru olanıdır. Siz yatakta yuvarlanıp yastığı ayarlarken köpekler de ayaklarıyla düzleştirerek zemini hazırlarlar. Bu şekilde yatmak için en uygun pozisyonu bulmanın yanı sıra daha düz ve yumuşak hale getirirler.

Aynı nedenle, köpeğiniz yatmadan önce yatağı eşeleyecektir.

Günümüz köpeklerinin ataları

Köpeklerin yatmadan önce kendi etrafında dönmesinin evrimsel nedeni, günümüzün kurtlarını ve köpeklerini meydana getiren atalardan gelmektedir. Bu nedenle, herhangi bir köpekgilin yatışını izlerseniz, doğru yeri bulmadan önce nasıl döndüğünü görebilirsiniz. Hem yeri düzleştirmek hem de taşları, böcekleri ve diğer şeyleri çıkarmak için eşelenmek, bu hayvanların uyumadan önce yaptıkları ritüelin bir parçasıdır.

Tekrarlayan bir alışkanlık haline gelirse ne yapmalı?

Herhangi bir davranış kalıbı gibi, eğer köpek yatmadan önce dönüyorsa ve bu biraz aşırıya kaçıyorsa, o zaman bir davranış bozukluğu gözlemliyor olabilirsiniz. Bu tekrarlayan hareketin en yaygın nedenleri genellikle stres veya kaygı koşullarının yanı sıra organik bir hastalıktan kaynaklanan fiziksel ağrıdır.

Köpeğin normalden çok daha fazla kendi etrafında döndüğünü ve sonra yatmadığını fark ederseniz, bu takıntılı bir davranış haline gelmiş olabilir. Eğer öyleyse, hayvan psikolojik olarak acı çekiyor demektir ve sorunu çözmek için veterinere götürmelisiniz.

Bir köpek kuyruğunu kovalarsa ne yapmalı?

Köpeklerin dönmesinin bir başka yolu da kendi kuyruğunu kovalama oyunudur. Normalde yavru köpeklerde görülen ve yaşla birlikte kendiliğinden kaybolan bir şeydir.

Bu nedenle, durmadan çılgınca dönen yetişkin bir köpek, kompulsif kuyruk kovalama olarak adlandırılan bir duruma örnek olabilir. Bu davranış bozukluğu, uykudan önce takıntılı savurma ve dönme ile örneğin stres gibi aynı kökene sahiptir, ancak nörolojik bir sorundan da kaynaklanabilir.

Bu durumda, öncekinde olduğu gibi, bir uzmana danışmak en iyisidir. İster fiziksel bir sorun olsun, isterse psikolojik sağlıkları olsun, ıstırap ortadan kaldırılmalıdır.

Köpekler için mükemmel yatak

Yatak ne kadar rahat olursa olsun, içgüdüleri gereği köpeklerin yatmadan önce döndüklerini her zaman görebilirsiniz. Bununla birlikte, dinlenmelerine özen göstermek, sağlıklarının diğer yönleri kadar önemlidir.

Köpeğiniz için yatak seçerken en önemli şey iki noktada özetlenebilir: Konfor ve hijyen. Huzur içinde uyuması için yeterince yumuşak olmalı, aynı zamanda yıkanabilir olmalıdır. Köpeğiniz yavruysa, köpekler gelişimlerinin erken dönemlerinde yıkıcı olma eğiliminde olduklarından, karton kutudaki yumuşak battaniyeler yeterli olabilir.

Köpeklerde botulizm hareketsizliğe neden olur.

Köpeğinizin sağlığını korumanın anahtarı, iyi bir gözlem ve bir profesyonelin desteğinde yatmaktadır. Köpek arkadaşınızın sağlığı için endişe duymanız doğaldır, bu nedenle davranışını derinlemesine anlamak, ortaya çıkabilecek sorunları erkenden tespit etmenize yardımcı olacaktır. Köpeğinizi “okumayı” öğrenirseniz, onunla her şeyin yolunda gittiğini bilerek güzel anların tadını çıkarabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Çimlerde Yuvarlanmak Köpekler için Neden Güzeldir?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Çimlerde Yuvarlanmak Köpekler için Neden Güzeldir?

Çimlerde yuvarlanmak köpekler için neden güzeldir,? Bazen köpekler bunu yaparken eğlenir, bazen de üzerlerinden bir şeyleri atmaya çalışıyor gibidi...  • Tami, G., & Gallagher, A. (2009). Description of the behaviour of domestic dog (Canis familiaris) by experienced and inexperienced people. Applied Animal Behaviour Science120(3-4), 159-169.
  • Tiira, K., Hakosalo, O., Kareinen, L., Thomas, A., Hielm-Björkman, A., Escriou, C., … & Lohi, H. (2012). Environmental effects on compulsive tail chasing in dogs. PloS one7(7), e41684.
  • Lorenz, K., Ibero, R., & Piatti, C. (1976). Cuando el hombre encontró al perro. Círculo de Lectores.
  • Ramírez, M. T. G., & Hernández, R. L. (2011). Diferencias en estrés percibido, salud mental y física de acuerdo al tipo de relación humano-perro. Revista colombiana de psicología20(1), 75-86.