Köpeğinizin için Uyku Neden Çok Önemlidir?

Köpeğinizin için Uyku Neden Çok Önemlidir?

Son Güncelleme: 30 Mayıs, 2018

Bazen köpeğinizi uyurken gördüğünüzde, sadece ona sarılmak veya onunla oyun oynamak için uyandırıyor olabilirsiniz. Maalesef, biz insanlar köpekler için uykunun önemini hafife alıyoruz. He ne kadar, köpeğinize sarılmak size çok iyi hissettiriyor olsa da, sadece sarılmak için köpeğinizin uykusunu bölmek iyi bir davranış değildir.

Bu yazımızda köpekler için uykunun neden çok önemli olduğundan bahsedeceğiz. Umarız, bu yazıyı okuduktan sonra evcil hayvan sahipleri köpeklerinin uykusunu bölmeyi bırakırlar.

Köpeğinizin uyuması neden çok önemlidir?

uyuyan yavru köpek

Biz insanların her gün en azından birkaç saat uyumaya ihtiyaç duyması gibi, evcil hayvanların da dinlemeye ihtiyacı vardır. Gün içinde onları kestirirken görmüş olmanız, geceleri uyumaya ihtiyaçları olmadığı anlamına gelmez.

Köpeklerin dinlenmelerinin önemini anlamak için öncelikle uyku düzenlerini öğrenmeliyiz. Köpeklerin uyku düzenleri biz insanlarınkinden biraz farklıdır. Ayrıca, bir köpeğin uyku düzeninin yaşına göre değiştiği gerçeğini de aklımızda bulundurmalıyız.

Köpeğiniz için uyku aşağıdaki faktörlerden dolayı önemlidir:

  • Ruh hali. Evet, köpeklerin de kendilerine özgü karakterleri ve kişilikleri vardır. Bir köpeğin yeterince uyuyamamış olması duygularını etkileyebilir ve arkadaşça olmayan, hatta saldırgan tavırlar sergilemesine neden olabilir.
  • Sakinlik. Bir köpeğin uykusunu iyi almış olması daha sakin olmasına yardımcı olur. Ayrıca genellikle köpeğinizin kötü davranışlarına sebep olan kaygısını azaltır.
  • Vücut fonksiyonları. Tıpkı insanlarda olduğu gibi, uyku, bir köpeğin vücudunun farklı bölümlerinin dinlenmesini ve vücudunun işleyişinin genel olarak iyileşmesini sağlar. Kısaca, evcil hayvanınızın vücudunu şarj etmesini sağlar.
  • Enerji. Köpeğinizin az ya da verimsiz uyuması gerekli olan enerjiyi almasını engeller. Köpeğinizin uykusunu almaması, yeterince egzersiz yapamamasına sebep olur. Köpeğiniz uzun bir dönem için uykusuz kalırsa, bu kalp problemlerine ve hatta obeziteye neden olabilir.

Gördüğünüz gibi, köpeğinizin yeterince dinlenmemesi sağlığını tehlikeye atabilir. İyi bir uyku için rahatsız edilmemekten daha fazlası gerekir. Evcil hayvan sahipleri köpeklerinin uyuması için rahat bir ortam hazırlamalıdır. Peki nasıl?

Köpeğinizin uyuması için ideal ortamı yaratmak

Köpeğinizin uyuması için ideal bir ortam hazırlarken hangi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır?

uyuyan kahverengi köpek
  • Konum. Köpeğinizin yatağının bulunduğu yer çok önemli bir faktördür. Köpeğiniz size yakın bir yerde uyumak istiyorsa, fakat siz onun yatağını evin diğer bir ucuna koyduysanız, köpeğiniz tüm geceyi size ulaşmak için harcayabilir. Bu nedenle yeterince uyuyup dinlenemez.
  • Yatak. Köpeğinizin yatağı, onun boyutuna uygun olmalıdır. Yani, köpeğinizin rahatça dönebilmesi, gerilmiş pozisyonda uzanabilmesi ve kıvrılıp yatabilmesi için yeterince büyük olmalıdır. Köpeğinizin en çok hangi tür yatağı sevdiğini anlamak için yumuşak ve sert gibi farklı türlerden yatakları deneyip öğrenebilirsiniz.
  • Işık. Köpeğinizin uyuması için ışığın önemli olmadığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Konu ışık olduğunda köpeklerin de insanlar gibi farklı tercihleri olabilir. Köpeğinizin ışık tercihini öğrenmek istiyorsanız, uyumak için nereyi seçtiğine bakın. Bazı köpekler aydınlık yerlerde uyumayı tercih ederken, diğerleri daha karanlık yerleri tercih edebilir. Hatta bazıları iki kanepenin arasında veya bir yatağın altında uyumak isteyebilir. Köpeğinizin nerede uyumak istediğini gözlemleyin, seçtiği yere göre uyuması için bir ortam hazırlayabilirsiniz.
  • Köpeğinizin uyku düzenini de hesaba katın. İstediği zaman uyumasına izin verin. Örneğin, biz insanlar için birkaç saat gece, birkaç saat gündüz uyumak tuhaf olabilir, fakat köpeğinizin uyku ihtiyaçları bizimkinden farklıdır. Bu nedenle köpeğinizin uyku düzenine saygı duyun ve onu sebepsiz yere uyandırmayın.

Sonuç olarak köpeğinizin yeterince uyumasını sağlamak, onun sağlığı için oldukça önemlidir. Bu nedenle köpeğinizin yeterince dinlenip uykusunu alabilmesi için elinizden gelen her şeyi yapmalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Köpeğinizin Yatağınıza Girmesine İzin Vermeden Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeğinizin Yatağınıza Girmesine İzin Vermeden Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey

Bazı köpek sahipleri yatak odalarına dahi onları sokmazken bazıları da köpekleriyle beraber aynı yatakta uyurlar. Bu durum ayarlanabileceği gibi sı...