O Rahatsız Edici Islak Köpek Kokusu Nasıl Önlenir

Köpeğinize doğru hijyen uygulamaları ve köpeğinizin tüylerinin bakımını da içeren bazı ev yapımı ilaçlarla bu kötü ıslak köpek kokusundan kurtulabilirsiniz. Koku uzun bir süre geçmezse ya da gerçekten çok yoğunsa, o zaman köpeğinizde muhtemel bir sağlık sorununun işareti olabilir.
O Rahatsız Edici Islak Köpek Kokusu Nasıl Önlenir

Son Güncelleme: 03 Şubat, 2019

Köpekler dışarıda vakit geçirmeyi çok severler ve bazen o korkunç ıslak köpek kokusu ile eve gelirler. Köpeğinizin bu kötü kokuya sahip olmasının nedeni genellikle doğaldır; fakat aynı zamanda bunun sebebi bir enfeksiyondan da olabilir.

Bakteriler kokunun ana nedenidir

Hayvanların tüyleri, insanların derisinden ve organlarından çok da farklı değildir; çünkü içinde binlerce bakteri ve mantar vardır. Köpeğinizin tüyleri kuru olduğunda, bakteri ve mantarlar geçici olarak büyümeyi bırakır.

Köpekler ıslandığı zaman, su molekülleri herkesin çok aşina olduğu kötü bir kokuya neden olan küçük, uçucu bileşikler açığa çıkarır. Eğer köpeğinizin vücudunda böyle bir koku olursa endişelenmeyin; çünkü bunlar tüm hayatı boyunca köpeğinizin vücudunda kalan tamamen doğal mikroorganizmalardır.

ıslak tüyler

Islak köpek kokusu, kısmen köpeğin tüylerini kaplayan doğal yağ sebebiyle de oluşur. Bu doğal yağ, köpeklerin tüylerini doğal olarak güçlü ve parlak yapan şeydir. Kokunun en güçlü olduğu yerler, salgı bezlerinin olduğu kulakların, patilerin ve anüsün etrafındadır.

Islak köpek kokusunu önlemenize yardımcı olacak ipuçları ve alışkanlıklar

Yani, bu bahsettiğimiz ıslak köpek kokusu, bütün köpeklerin doğal olarak yaydığı bir şeydir. Ve bu kokudan tamamen kurtulmak da çok zordur. Bununla birlikte, köpeğinizdeki bu kötü kokunun giysilerinize ve evinizdeki eşyalara da geçmesini engellemek için öğrenebileceğiniz bazı temizlik alışkanlıkları vardır.

  • Köpeğinizin patilerini temizleyin. Bu ıslak köpek kokusunu azaltacak ve evinizi mikrop ve çamurdan koruyacaktır. Girişte bez ya da havlu bulundurun; böylece köpeğiniz tüm evi kirletmemiş olur.
  • Köpeğinizi direkt olarak yıkamaya götürün. Eğer köpeğiniz küçük bir köpekse, onu banyoya taşımak konusunda sorun yaşamazsınız. Eğer büyük boyutlu bir köpeğiniz varsa, önce patilerini temizlemelisiniz. Cilt sorunlarına yol açmayacak özel bir köpek şampuanı kullanmak da iyi bir fikir olabilir.
  • Köpeğinizi düzenli olarak fırçalayın. Bu, köpeğinizin cildinin ve tüylerinin sağlıklı ve temiz olmasını sağlamanın başka bir yolu da köpeğinizin tüylerini fırçalamaktır. Köpekleri sık sık yıkamak iyi değildir; bu yüzden kir ve mikroplardan kurtulmak için iyi bir yoldur.
köpekleri yıkamak

Elma sirkesi, köpeğinizin cildine özen gösteren ve aynı zamanda onu nahoş kokulardan da arındıran doğal bir dezenfektandır. Bunun bir fincanını köpeğinizin normal şampuanıyla karıştırırsanız, elma sirkesi kokuyu azaltmaya ve kokunun geri gelmesini önlemeye yardımcı olur.

Köpeğinizin kokusu sağlığının bir yansımasıdır

Köpeklerde oluşan kötü kokuların hepsi doğal değildir. Köpeğiniz, normalden daha güçlü ya da daha uzun süren bir kokuya sahip olduğunu ve size daha çekingen, daha uzak davrandığını fark ederseniz, köpeğiniz hasta olabilir. Köpeklerdeki kötü koku ile ilgili olabilecek en yaygın hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Orta kulak iltihabı (Otitis). Yukarıda da belirtildiği gibi, köpeğinizin kulaklarının yanında, köpeğinizde doğal bir kokunun var olmasında rol oynayan bezler vardır. Bir kulak enfeksiyonu, bu kokuyu daha güçlü yapan diğer salgılara neden olabilir; bu nedenle kulaklarını temiz ve kontrol altında tutmak iyidir.
  • Plaklar sebebiyle oluşmuş bir ağız enfeksiyonu. Köpeğinizin nefesi de belirli bir yoğun koku verebilir. Köpeğinizin ağzı aseton ya da amonyak gibi kokuyorsa, bu bir ağız enfeksiyonun bir işareti olabilir. Bu da köpeği veterinere götürmeniz gerektiği anlamına gelir.
  • Göz çevresi, ağız, burun ya da üreme organlarının etrafındaki olağan dışı salgıların köpeğin kokusu üzerinde doğrudan etkisi vardır. Köpeğiniz ile yakından ilgilenmek, herhangi bir hastalığın gelişmesini önlemeye ve onu temiz ve sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.