En İyi Köpek Yatağı Nasıl Seçilmelidir

Köpeğiniz için en iyi köpek yatağını arıyorsanız, başka yere bakmanıza gerek yok! Bilmeniz gerekenleri size anlatıyoruz.
En İyi Köpek Yatağı Nasıl Seçilmelidir

Son Güncelleme: 09 Mart, 2021

Evcil hayvanlarımız, uyumak için ihtiyaçlarına mükemmel bir şekilde uyan bir yeri hak ediyorlar. Özellikle de her gün birçok saatlerini uyuyarak geçirdikleri için! Mevcut tüm farklı seçenekler arasından dikkatli seçim yapmak son derece önemlidir. Bugünkü yazımızda, yavru köpeğiniz için en iyi köpek yatağını nasıl seçeceğinizi anlatacağız.

Neden köpek yatağı almalıyız?

Köpek yatağı, köpeğinizin uyuması için çok rahat bir yer olmasının yanı sıra, köpeğinizin kışın sıcak, yazın ise serin kalmasına yardımcı olur. Ayrıca köpeğinize rahatsız edilmeden dinlenmesi için sessiz bir alan sağlar. Ayrıca köpeklere, özellikle kolayca korkan küçük köpekler veya benzeri diğer köpekler için ihtiyaç duydukları güvenliği ve korumayı sağlar.

Köpek yatakları hakkında bilmeniz gereken herşey.

Ek olarak, bir köpek yatağı, köpeğinizin yatağınız veya kanepe gibi uyumak için başka bir yer aramasını engelleyebilir. Ayrıca, yaşlı veya hasta bir köpeğiniz varsa, bir yatak onları rahat ve ağrısız tutmaya yardımcı olabilir.

En iyi köpek yatağını seçmek için ipuçları

Şimdi kendi tercihlerinizi görmezden gelme ve bunun yerine köpeğinizin neye ihtiyacı olduğunu düşünme zamanı. Bir evcil hayvan dükkanından tavsiye almanızı veya şu ipuçlarını dikkate almanızı öneririz:

1. Uygun boyut

Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok farklı stil, tip ve boyutta köpek yatağı vardır. Yatağın boyutu, evcil hayvanınızın büyüklüğüne ve cinsine bağlı olmalıdır. Açıkçası, bir Chihuahua’nın bir Alman çoban köpeğinden farklı bir boyuta ihtiyacı olacaktır! Mağazaya gitmeden önce köpeğinizin boyunu ölçmeniz gerekecektir (boy ve uzunluk). Satıcıya köpeğinizin cinsini, yaşını ve ağırlığını söylemeniz de yararlı olacaktır.

2. Köpeğiniz nasıl uyur?

Kürklü topunuz yuvarlak bir biçimde uyumak üzere kıvrılmayı seviyorsa, yastıklı kenarları olan bir yatak seçin. Oval veya yuvarlak olması daha da iyi. Bu şekilde köpeğiniz daha korunaklı ve rahat hissedecektir. Öte yandan, köpeğiniz tamamen uzanmış şekilde uyumayı tercih ediyorsa, en iyisi kenarları olmayan dikdörtgen bir yatak almaktır.

3. Yılın en iyi zamanı

Kışın en iyisi olanlar gibi yaz için de daha iyi olan yataklar var. Her şey bu yatakların hangi malzemelerden yapıldığına bağlı. Soğuk olduğunda, köpeğinizi düşük sıcaklıklardan korumak için havlulu kumaştan bir yatak kullanabilirsiniz. Sıcak havalarda, köpeğinizin aşırı ısınmaması ve sonunda yerde uyumaması için yataklarda bizim kullandığımıza benzer bir soğutma matı kullanın.

4. Köpek yatağını temizlemek

En iyi köpek yatakları sorunsuz bir şekilde temizlenebilir olanlardır. Köpeğinizin dışarıda oynamaktan, yağmur altında olmaktan vb. ne kadar çok kirlendiğini bir düşünün. Bu nedenle, çıkarılabilir örtüye sahip bir yatak satın almak iyi bir fikirdir. Bu şekilde dış kabını çamaşır makinesine atabilirsiniz ve çözüm işte bu kadardır. Güle güle pislik ve akarlar!

5. En iyi konum

Köpeğiniz için alacağınız yeni köpek yatağını nereye koyacaksınız? O kadar fazla yeriniz yoksa, köpeğiniz için rahat olan bir köpek yatağı alın ama çok da abartmayın! Dışarıda kalabilecek bir yatak arıyorsanız, yatağın hızlı bir şekilde bozulmasını engelleyen su geçirmez malzemelerden yapılmış özel köpek yatakları bulunmaktadır.

6. Köpeğinizin alışkanlıkları

Bazı köpeklerin hasır gibi belirli malzemelerden yapılmış yatakları ısırmak veya çiğnemek isteyebileceğini unutmayın. Veya köpeğiniz bunların üzerine işeyebilir de. Köpeğiniz için en iyi köpek yatağına karar vermeden önce bunları aklınızda bulundurun.

7. Yatak türleri

En basitinden çok daha karmaşığına kadar seçim yapabileceğiniz çok çeşitli köpek yatakları vardır. Klasik olanı, içinde sorunsuz bir şekilde çıkarıp yıkayabileceğiniz hoş, kabarık bir yastığı olan hasır bir sepettir. Diğer bir alternatif ise rahat, su geçirmez, taşınması ve temizlenmesi kolay bir paspas tipi yatak olacaktır. Kışın, çok soğumaması için her zaman paspasın altına bir battaniye koyabilirsiniz. Yaz aylarında, ter emmeye yardımcı olması için biraz kumaş da koyabilirsiniz.

En iyi köpek yatağı nasıl bulunur?

Son olarak, çoğunlukla daha küçük ırklar için tasarlanmış kabarık yataklar vardır. Köpek için güvenlidirler ve yerde uyumalarına izin verirler. Hatta, bazıları neredeyse normal bir yatakla aynı yükseklikte oluyor!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.