Köpeklerin Gözleri Neden Yaşarır?

Hayvanların, bu durumda köpeklerin, aslında insanlarla ortak olan birçok fizyolojik reaksiyonu vardır. Bununla birlikte, bunu tıpkı insanlar gibi duygularını ifade etmek için yapıp yapmadıkları tam anlamıyla net değildir.
Köpeklerin Gözleri Neden Yaşarır?

Son Güncelleme: 02 Şubat, 2019

İlk kez bir köpek sahibiyseniz ve köpeğinizin gözlerinin yaşardığını fark ettiyseniz, bunun neden olduğunu veya ne yapacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Bazen bunun gibi önemsiz şeyler evcil hayvanınızın başına gelir, ancak ne olup bittiğini bilmiyorsanız endişelenmeniz normaldir. Köpeklerin gözleri neden yaşarır, bunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Köpekler ağlar mı yoksa gözleri mi yaşarır?

Köpeğinizin bir istisna olmadığını muhtemelen fark etmişsinizdir. Bütün köpeklerin gözlerinin altında lekeler vardır, bu da neredeyse her zaman gözlerinin yaşardığına işarettir. Asıl soru ise, köpeklerin ağlayıp ağlayamadıkları ya da sadece doğal olarak gözlerinin yaşarıp yaşarmadığıdır.

Hayvanseverler köpeklerin ve diğer tüm türlerin duyguları olduğunu söylese de, bu onların duygularını gözlerini yaşartarak gösterdikleri anlamına gelmez. İnsanlar üzgün olduklarında gözyaşı döken tek türdür.

“Ağlamanın” ne olduğunu düşünürseniz, bu sadece gözyaşı dökme eylemidir. Köpeklerin de gözyaşı döktüğü doğru olsa da, bunu hiçbir şey hissetmeden yaparlar. Bunun anlamı ise köpeklerin ağlamadığı, sadece gözlerinin yaşardığıdır.

gözlerinde çapak olan köpek

Köpeklerin gözleri neden yaşarır?

Aşağıda köpeklerin gözlerinin neden yaşardığına dair birkaç sebep bulabilirsiniz:

Tıkanmış gözyaşı kanalları

Birçok köpek, tıkalı gözyaşı kanalları ile doğar, bu da onların sürekli gözleri yaşarıyormuş gibi görünmesine neden olur. Gözyaşı kanallarının gözyaşlarından kurtulmakta yetersiz kalması nedeniyle, sıvı göz kapaklarında birikir ve aniden taşar.

Bu, küçük bir ameliyatla çözülmesi kolay bir şeydir, ancak pek çok veteriner bunu tavsiye etmemektedir, çünkü nüksetme olasılığı yüksektir.

Cins

Bir köpeğin cinsi, gözlerinin yaşarmasına sebep olan başka bir faktör olabilir, çünkü bu genetik faktör gözyaşlarının şeklini ve ne kadar biriktiklerini belirler. Büyük gözlü köpeklerin gözleri, küçük gözlü köpeklerin gözlerinden daha fazla yaşarır. Büyük köpekler daha fazla suya ihtiyaç duyar, bu da gözlerinin daha fazla sıvı salgıladığı anlamına gelir.

Yüzünde tüy bulunan diğer ırkların da gözleri çok fazla yaşarabilir, çünkü tüyleri gözlerini tahriş eder.

Epidemik Konjunktivit

Köpeğinizin gözlerinin yaşarmasının bir başka nedeni de konjonktivittir. Köpeğinizin gözleri normalden farklı görüneceğinden bunu fark etmek kolaydır. Köpeğinizin gözleri doğal olarak yaşardığında, mutlu, sağlıklı olmaya ve harika görünmeye devam edecektir. Ancak, e ğer epidemik konjunktiviti varsa gözleri kızaracak, kapanacak ve köpeğiniz eskisi kadar enerjik olmayacaktır.

gözleri yaşaran köpek

Alerjiler

Alerjiler, köpeğinizin gözlerinin yaşarmasına neden olan bir başka nedendir. Bu durum, yediği şeylerle ilgili olabilir veya diğer faktörlerden dolayı gerçekleşebilir. Bedende iritasyon yaratan şeylere karşı savunma mekanizması olarak çalışan bedensel bir tepkidir.

Tıpkı epidemik konjunktivit gibi, köpeğinizin gözleri kırmızı ve şişmiş olabilir, ancak aynı şekilde aksırma ve başka semptomlar da gösterecektir. Eğer köpeğiniz bunu yaşıyorsa, onu bir veterinere götürmeniz gerekir, böylece veteriner ne tür bir alerjinin onu rahatsız ettiğini anlayabilir.

Köpeklerin gözleri yaşarırsa ne yapmak gerekir?

Yapmanız gereken ilk şey gözlerini temiz suyla temizlemektir. Bunu yaptıktan sonra, gözlerinde yaşarmasına neden olabilecek hiçbir şeyin kalmadığından emin olun. Göz bölgesini derinlemesine temizlemek ve köpeğinizin rahatlamasını sağlamak için eğer elinizde bulunuyorsa, soğuk papatya çayı veya tuzlu su çözeltisi de kullanabilirsiniz.

Köpeğinizde herhangi bir değişiklik olup olmadığına her zaman dikkat edin. Ne kadar hızlı müdahale ederseniz o kadar iyi olacaktır. Evcil hayvanınıza bakmak ve ona iyi bir yaşam kalitesi sağlamak sizin sorumluluğunuzdadır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.