Köpeğinizin Gözyaşı Kanallarını Nasıl Temizlersiniz

Köpeğinizin Gözyaşı Kanallarını Nasıl Temizlersiniz

Son Güncelleme: 23 Mayıs, 2018

Göz rengi ne olursa olsun, tüm köpeklerin gözlerinin altında kahverengi lekeler bulunur; ayrıca, beyaz köpeklere baktığımızda, onların gözyaşı kanallarının altında da kırmızımsı lekeler görürüz. Onları ne kadar özenli yıkasak da, lekeler orada durmaya devam eder.

Köpeğin gözyaşı kanallarındaki kahverengi lekelere ne sebep olur?

Beyaz köpekler ve küçük ırklarda, koyu renkli köpekler ve büyük ırklara göre daha çok belirgindir. Ama her şeyden önce, bir şeyi netleştirelim: bu durum  hiç de önemli değildir. 
Bu kahverengi veya kırmızımsı renge gözyaşları neden olur. Hava ile temas ettiğinde kolaylıkla oksitlenen  demir ve magnezyum gibi mineralleri içerirler.

dili dışarıda mavi gözlü köpek

Bunun üzerine, hayvanın o bölgedeki tüyleri gözyaşları yüzünden ıslandığı zaman, mantarlar ve bakteriler yerleşmeye başlar ve oksitlenmiş minerallerin koyulaştırdığı bu alanda yaşamaya başlarlar.

En önemli şey ise, köpeğinizin sağlıklı olduğundan ve gözlerinin gereğinden fazla yaş akıtmadığından emin olmanızdır. Köpeğinizin gözleri, normalden daha çok sulanırsa, alerjisi olduğuna, gözyaşı kanallarının tıkalı olduğuna veya göz enfeksiyonu oluştuğuna işaret edebilir.

Normalde bu durum, gözler kanlandığında ortaya çıkar ama kızarıklık olmasa bile, gözlerin çok fazla sulanması , göz probleminin olduğuna dair  bir işaret olabilir. Köpeğinize dikkat edin ve normalden farklı bir şey görürseniz onu veterinere götürün.

Köpeğinizin gözyaşı kanallarını nasıl temizlersiniz

Şimdi, köpeğinizin gözyaşı kanalları etrafındaki renk kaybından nasıl kurtulacağınızdan veya en azından bunları nasıl azaltabileceğinizden bahsedeceğiz. Bazı durumlarda tamamen ortadan kalkmayabilirler.

Bunu yapmanın en iyi yöntemlerinden biri, sorunun kökenine inmektir. Bunun için bazı ipuçları:

  • Gözyaşı kanallarının temizlenmesi. Köpeğinizi bir veterinere götürürseniz, veteriner gözyaşı kanallarını temizleyebilir. Bu durum normaldir ve özellikle genetik olarak basık burunlu olan köpeklerde daha da yaygın görüldüğü için normaldir ve bir veterinere gitmek işe yarar.
  • Köpeğinizin gözünün çevresindeki kirleri temizleyin. Akıntılar, saç veya gözün etrafındaki herhangi bir şey gözleri rahatsız eder. Gözlerinin etrafındaki küçük tüyleri kesin ve gereksiz yere yaşarmasını önlemek için o bölgeyi daima temiz tutmaya dikkat edin.
  • Köpeğinizin herhangi bir alerjisi olup olmadığından emin olun. Katkı maddeleri, mısır veya soya içeren gıdalar, pek çok köpekte alerjiye neden olur. Bu yüzden, köpeğinize bir alerji testi yaptırmak, bu tip bir problemi ortadan kaldıracaktır.
  • Yüksek protein içeren beslenme tarzı. Köpeğinizi protein ile tıka basa doldurmanız gerektiğini söylemiyoruz ama, gerçekten de beslenmesinin büyük bir bölümü protein ağırlıklı olmalıdır.
şişeden su içen köpek
  • Şişe suyu. Eğer sizin için çok ekstra bir masraf olmayacaksa, köpeğinize şişe suyu içirin. Şişe suları filtrelenmiş oldukları için daha az zararlı bileşenler içerirler. Ek olarak, oksidasyon oluşma ihtimalini de azaltır.
  • Elma sirkesi. Köpeğinizin suyuna bir çay kaşığı elma sirkesi koymak (hiç fark etmeyecek bile) gözyaşı kanallarının çabucak temizlemesine yardımcı olabilir.
  • Hijyenik yiyecek kaseleri. En hijyenik olan ve en çok tavsiye edilen kase türleri, paslanmaz çelikten imal edilmiş olanlardır. Bakteri ve mantarlar onların üzerinde barınamazlar ve bu yüzden, köpeğinizin sağlığı için herhangi bir tehdit oluşturmazlar.

Ve son olarak, aynı zamanda ev yapımı bir tedavi yöntemi ile, köpeğinizin gözlerini ve gözyaşı kanallarını deniz tuzu eklenmiş ılık suya veya  salin solüsyonuna  batıracağınız bir parça gazlı bez ile günde birkaç kere temizleyebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.