Köpeklerde Gözyaşı Lekeleri Neden Olur?

Köpeklerin gözlerinde sürekli gözyaşı akıntısı olması, gözyaşı kanallarında tıkanmaya neden olur. Bu da drenajı etkiler ve köpeğinizin gözlerinin altında gözyaşı lekelerinin oluşmasına yol açar. Ayrıca, yaşlanma, alerjiler, enfeksiyon ve genetik nedenlerden dolayı da gözyaşı lekeleri oluşabilir.
Köpeklerde Gözyaşı Lekeleri Neden Olur?

Son Güncelleme: 24 Temmuz, 2018

Gözyaşı lekeleri köpeklerde yaygın olarak görülür. Evcil hayvanınızın yavruyken gözyaşı lekeleri yokken, büyüdükten sonra bu lekelere sahip olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Peki gözyaşı lekeleri neden olur? Bu lekelerden nasıl kurtulabilirsiniz? Bu ve benzeri birçok sorunun cevabını öğrenmek için okumaya devam edin!

Köpeklerde gözyaşı lekelerinin oluşma sebebi nedir?

Gözyaşı akıntısı

Köpeklerde sürekli devam eden gözyaşı akıntısı olması, göz altlarında oluşan lekelerin en temel nedenidir. Gözyaşı akıntısı gözyaşı kanallarının tıkanmasına neden olabilir. Çoğu köpek ırkının gözyaşı kanallarında doğuştan tıkanıklık vardır. Genellikle, sıvı gözlerde birikir ve sonradan dışarı akmaya başlar. Bu gözyaşı kanalı problemi, hayvanın gözlerinin sulanmasına ve gözyaşlarının sürekli olarak akmasına neden olur ve bu da göz altında lekelerin oluşmasına yol açar.

Alerjiler

Gözyaşı lekelerinin oluşmasının bir diğer nedeni de alerjilerdir. Bu alerjiler beslenme düzeni, deri vb. problemlerden kaynaklanabilir.  Her alerji gözlerde akıntıya ve şişmeye sebep olur, bu da gözyaşı lekelerinin oluşmasına yol açar.

Enfeksiyonlar

Köpeğinizin bir göz enfeksiyonu varsa, bu enfeksiyon sonucu oluşan akıntı veya ödem gözyaşı lekelerinin oluşmasına neden olabilir. Bir enfeksiyon gibi görünebilir, ancak köpeğinizin gözünde onu rahatsız eden başka bir sorun olması olasıdır. Gözlerini dikkatlice kontrol edin. Kötü görünüyorsa dokunmayın ve bir veterinere danışın.

köpeklerde göz enfeksiyonu

Yaşlanma

Yavru köpekler büyüdükçe, gözyaşları daha asidik hale gelir ve bu da göz altlarındaki açık kırmızı lekelerin daha belirgin hale gelmesine neden olur. Yaşlı köpeklerin göz kanalları daha sık tıkandığı için daha fazla gözyaşı lekeleri vardır.

Genetik faktörler

Bazı köpek ırkları doğuştan tıkalı gözyaşı kanalları veya küçük göz kapaklarına sahiptir. Bu da köpeğin göz kırparken zorlanmasına ve gözyaşlarında akıntıya neden olur. Aynı zamanda, bazı ırkların göz çevresinde çok fazla tüy vardır. Bu tüyler gözlerine kaçabilir ve gözyaşı akıntısına yol açabilir, bu da gözyaşı lekelerinin oluşmasına neden olur.

Gözyaşı lekelerinden nasıl kurtulabilirsiniz?

Köpeğinizin göz altında oluşan gözyaşı lekelerinden kurtulmak için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem bulunuyor. Şimdi bu yöntemlerden bazılarını inceleyelim:

Lekelerin olduğu bölgeyi temizleyin. Köpeğinizin gözyaşı lekelerinin olduğu bölgeyi günlük olarak temizlemek, gözyaşında asit birikmesini önlemek için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Bu şekilde, gözyaşı lekelerinden kısa bir süre içinde kurtulabilirsiniz. Bu bölgeyi temizlemek için ıslak bir bez yeterli de olsa, isterseniz bazen hidrojen peroksit kullanabilirsiniz. Yalnız, gözlerle temas etmemesine özen gösterin.

Göz çevresindeki tüyleri düzeltin. Bazı köpek ırklarının göz çevresinde bulunan tüyleri kesip düzeltmek, bu lekelerin oluşmasını önlemek için mükemmel bir yoldur. Fakat bu yöntemi, lekelerin bulunduğu bölgeleri temizlemenize rağmen, lekeler geçmediyse uygulamalısınız. Bölge kendi rengine kavuşana kadar bu fazla tüyleri kesebilirsiniz.

Mama ve su kaplarını değiştirin. Bazı evcil hayvan sahipleri, hayvanlarının plastiğe alerjisi olduğunun farkına varmaz. Köpeğinizin gözyaşı akıntısı sebebini bir türlü bulamıyor olabilirsiniz, belki de sebebi plastiğe olan alerjisidir.  Köpeğinizin mama ve su kaplarını paslanmaz çelik kaseler ile değiştirin, gözyaşı akıntısının geçip geçmediğini görmek için bekleyin.

Filtrelenmiş su verin. Bazen musluk suyunun bizler için olduğu gibi evcil hayvanlarımız için de zararlı olabileceğini unutuyoruz. Ona filtrelenmiş veya arıtılmış su vermeyi deneyin, böylece vücudunda gereğinden fazla mineral bulunmayacaktır. Ayrıca gözyaşı akıntısını azaltacaktır.

Köpeğinizin göz çevresini günlük olarak temizlerken, evde hazırlayabileceğiniz su ve tuz karışımını da kullanabilirsiniz. Bu yöntemle, köpeğinizin gözlerindeki asidik sıvının yoğunlaşmasını önleyebilirsiniz. Yeterince sabırlı olursanız, bu sorundan kurtulabilirsiniz. İyi şanslar!

İlginizi çekebilir ...
Köpeğinizin Gözyaşı Kanallarını Nasıl Temizlersiniz
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeğinizin Gözyaşı Kanallarını Nasıl Temizlersiniz

Göz rengi ne olursa olsun, tüm köpeklerin gözlerinin altında lekeler bulunur. Onları ne kadar özenli yıkasak da, lekeler orada durmaya devam eder. Şimdi, köpeğinizin gözyaşı kanalları etrafındaki renk kaybından nasıl kurtulacağınızdan veya en azından bunları nasıl azaltabileceğinizden bahsedeceğiz.