Evcil Hayvanlar için Sigorta Yaptırmalı Mısınız?

Çoğu şirket, mikroçip kimlik sistemi ile tanımlanmış olan üç ay ile sekiz yaş arasındaki hayvanları sigortalar.
Evcil Hayvanlar için Sigorta Yaptırmalı Mısınız?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Tüm evcil hayvan sahiplerinde olduğu gibi, sizin de hayvanlarınızın güvenliğinden sorumlu olmanız gerekir. Eğer ev ve arabamız gibi kişisel eşyalarımızı koruyorsak, neden en sadık arkadaşlarımızı da koruyup evcil hayvanlar için sigorta yaptırmayalım ki?

Bu nedenle, bugünkü makalemizde evcil hayvanlar için sigorta poliçesi seçmenize yardımcı olacak bazı ipuçları ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. Okumaya devam edin!

Evcil Hayvanlar için Sigorta Poliçesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Evcil hayvan sigortası, sağlık sigortasına benzer bir şekilde çalışır. Bizi ve evcil hayvanlarımızı, kazalar ya da hastalıklar gibi beklenmedik olaylara karşı korumak için yapılan bir sigortadır.

Evcil hayvanlar için yapılan sigorta, aslında her evcil hayvan sahibinin kullanabilmesi için tasarlanmıştır; ancak kapsamı neredeyse her zaman köpekler ve kediler ile sınırlıdır.

Evcil hayvan sigortası sunan şirketler genellikle aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli hizmetlere sahiptir. Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına en uygun hizmetleri içeren bir sigorta poliçesi satın almalısınız.

Ardından, her bir paketin avantajlarını, maliyetlerini ve sınırlamalarını da karşılaştırmanız gerekir. Bu, sadık yoldaşınız için bir sigorta poliçesi seçmeniz için önemli bir rol oynar.

Evcil hayvanlar için yapılacak bir sigorta poliçesinin tam maliyetini hesaplamak için, sigortacı aşağıdaki bilgileri ister: Hayvanın türü, cinsi, yaş sertifikası ve bir veteriner hekim tarafından verilen sağlık belgesi.

köpekler için sigorta
Buna ek olarak çoğu şirket, mikroçip kimlik sistemi ile tanımlanmış olan üç ay ile sekiz yaş arasındaki hayvanları sigortalar. Dolayısıyla hayvanınızın bu yaş aralığında olması gerekmektedir.

Evcil Hayvanlar İçin Sigorta Poliçesi Seçmek: Teminat Kapsamı ve Hizmetler

Her poliçenin içerdiği hizmetlerin sigorta şirketine bağlı olarak değişiklik gösterdiğine dikkat etmek önemlidir. Bununla birlikte, bu alanda uzman danışmanlara ve uzmanlara göre, iyi bir temel teminat kapsamına şunlar da dahil edilmelidir:

 • Üçüncü şahıslara zarar ya da hasar verilmesi durumunda hukuki sorumluluk kapsamı.
 • Evcil hayvanın kaybolması ya da çalınması: Bazı şirketler hayvanın kaybolması durumunda hayvan arama hizmetini de teminat kapsamına dahil eder.
 • Bir kaza sebebiyle ölüm.
 • Ölümcül bir hastalık veya ağır hasarlı kaza durumunda ötanazi.
 • 24 saat telefonla destek hizmeti.

Geniş kapsamlı bir sigorta poliçesinde ise yukarıda belirtilen temel hizmetler ve bunların yanı sıra ayrıca aşağıdakiler yer almalıdır:

 • Koruyucu sağlık hizmetleri de dahil komple veteriner yardımı: Randevular, aşı, laboratuvar analizleri ve teşhis testleri, cerrahi müdahaleler, hastanede yatış ve evde veterinerlik bakımı.
 • Çoğu şirket evcil hayvanlar için sigorta işlemleri yaparken, bir sağlık sigortası planı gibi çalışır. Görev başında olan profesyonellere, kliniklere ve hastanelere sahiptir.
 • Bazı şirketler aynı zamanda kendi bünyelerindeki herhangi bir klinik ya da hastaneye bağlı olmayan profesyoneller tarafından yapılan muayene ve tedaviler için de geri ödeme sunmaktadır.
 • Ameliyat ya da hastalık gibi bir durumda hastaneye yatış veya yardımlı bakım.
 • Mezar harcamalarında yardım: Yurtdışında bulunan birçok şirket, insanların evcil hayvanlarının kalıntıları için kullanılan kremasyon masraflarını tamamen kapsıyor.

Ekonomik olarak evcil hayvanlar için sigorta yaptırmaya gerek var mı?

Bu soru için verebileceğimiz kesin bir cevap yoktur. Her evcil hayvan sahibinin, evcil hayvanının sağlığı için aylık ya da yıllık olarak ne kadar yatırım yaptığını hesaplaması gerekiyor.

para ve köpek
Evcil hayvanınızın sigortasının maliyeti, seçtiğiniz teminat kapsamına bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Evcil hayvan sahiplerinin çoğu genellikle kapsamlı bir teminat için ödeme yaptığından, hesaplama yaparken kapsamlı teminata dahil olan hizmetlerin de maliyetini göz önünde bulundurmak iyi bir fikir olacaktır.

Peki buna değer mi? Bu tamamen sizin kendi hesaplamalarınıza ve bütçenize bağlıdir. Kapsamlı bir sigorta teminatının en büyük avantajı, evcil hayvan sahiplerini ve köpeklerini hukuki bir sorumluluk durumunda üçüncü şahıslara karşı korumanın yanı sıra, öngörülemeyen masrafları da kapsamasıdır.

Evcil Hayvanlar İçin Sigorta Poliçesi Seçmenize Yardımcı Olacak 5 Tüyo

Eğer evcil hayvan sigortası poliçesini dikkatsiz bir şekilde seçerseniz, gerçekten de bu sigorta hizmetlerini kullanacağız zaman yararsız gelebilir. Aşağıda size verdiğimiz tavsiyeler sayesinde sadık arkadaşınız için kolay ve etkili şekilde bir sigorta poliçesi seçebilirsiniz:

 • Her sigorta şirketinin sunduğu teminat kapsamını ve verdikleri hizmetleri karşılaştırın. Bu kapsam ve hizmetler her zaman aynı değildir; bu yüzden her şirket için koşulları ayrı ayrı analiz etmeniz gerekir.
 • Sigortanın, evcil hayvanın üçüncü kişilere verebileceği zararlar ya da herhangi bir kaza nedeniyle evcil hayvan sahibinin ödemek zorunda kalacağı yasal tazminatlara karşı koruma sağladığından emin olun.
 • Teminatı satın almak ve muhafaza etmek için gerekenleri yerine getirdiğinizden emin olun: Kabul edilen yaş aralığı, mikroçip tanımlama, güncel aşı ve parazit karnesi ve hayvanın cinsinin doğruluğuna dair soyağacı kanıtı.
 • Poliçenin kapsamını kontrol edin: Yalnızca ülkenizde mi geçerli? Avrupa ülkelerinde geçerli mi? Sigortanız uluslararası bir kıtaya yapacağınız seyahatleri de kapsıyor mu?

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.