Bal Kediler İçin İyi Midir?

Bal, kediler için çok çekici olabilen tatlı bir malzemedir, ancak onlar için gerçekten iyi midir? Aşağıda öğrenin.
Bal Kediler İçin İyi Midir?
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 24 Mart, 2022

Kedi dostunuz için sağlıklı ve keyifli yemek arasındaki dengeyi bulmak kolay bir iş değildir. Bazıları tatlı ve damaklarına çekici gelse de, insanların yediği tüm yiyeceklerin veya bileşenlerin hayvanlarda aynı şekilde çalışmadığını unutmayın. Bu nedenle şu soru ortaya çıkıyor: Bal kedilere iyi gelir mi?

Bir ürünün evcil hayvanınızın refahına katkıda bulunup bulunmadığını bilmek önemlidir. Bu yazıda balın bileşenlerini ve bir kedinin vücudunda üretebileceği etkileri keşfedeceğiz. Bu şekilde, onu evcil hayvanınıza sunmanın iyi bir fikir olup olmadığını anlayacaksınız.

Bal kediler için güvenli midir?

Bal, bir böcek (Apis mellifera) tarafından yapılan, insanlar için yenilebilir tek üründür. Harika tıbbi özellikler içerir, farklı mutfak tariflerinde yaygın olarak kullanılır ve sıcak ve soğuk içecekler için tatlandırıcı görevi görür. Ancak arılar tarafından üretilen bu besinin kedi organizması üzerindeki etkisine bakmamız gerekiyor.

Balın tiamin, niasin, riboflavin, pantotenik asit, piridoksin ve biotin gibi B vitaminleri içerdiğine dikkat edilmelidir. Yayınlanan araştırmalara göre; diğer meyve ve sebzelerin aksine, bu viskoz sıvı, ısıtılmadıkça bu vitamin içeriğini asla kaybetmez.

Bununla birlikte, bu ürünün tüm bu özellikleri, bir kedinin diyetinde önemli bir unsur olması gerektiği anlamına gelmez. Kediler baldan faydalanabilirken, tüketimi ile ilgili bazı önerileri dikkate almak gerekir. Bu besin, doğru kullanıldığında aşağıdaki özelliklere sahiptir:

  • Enerji sağlar: İşlenmemiş bal, en fazla enerji içeriğine sahip gıdalardan biridir (100 gramda 304 kilokalori).
  • Yumuşatıcıdır: Bu, gastrointestinal mukozayı koruduğu ve o bölgede gelişen sağlık komplikasyonlarının üstesinden gelmeye yardımcı olabileceği anlamına gelir. Bazen kedi gastrit gibi hastalıklarda semptomları hafifletmek için tavsiye edilir.
  • Bakterisit görevi görür: Bal tüketmek, kedinizin enfeksiyonlarla doğal olarak savaşmasına yardımcı olabilir.
  • İyileşmeyi destekler: Topikal olarak uygulandığında balın iyileşmeyi ve yara iyileşmesini de destekleyebileceğine inanılır. Ancak, araştırmalar bunun vakaların %100’ünde kanıtlandığını göstermedi.
Biraz bal.

Doğru doz

Evcil hayvanınıza bal vermek istiyorsanız, kediniz beş haftalık olana kadar bekleyin. Bu yaştan itibaren yavru kedinize biraz sütle karıştırılmış bal yedirebilirsiniz. Bununla birlikte, üç aylık olduktan sonra, bu mamayı yalnızca bir tedavi olarak veya bir hastalık gerektirdiğinde vermeniz önerilir.

Benzer şekilde, evcil hayvanınızın diyetine bir şey eklemeyi planlıyorsanız, bu konuda bir veteriner veya profesyonelin görüş ve denetimini almanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca bal tüketiminin önerilmesinin kedinizin bağışıklık sistemine, sindirim sistemine, yaşına, cinsine ve genel sağlığına bağlı olacağını unutmayın.

Kediler için ne tür bal önerilir?

Kediler için en iyi seçenek organik baldır. Bal ne kadar doğalsa o kadar iyidir. Bu nedenle balı çevre dostu ve kaliteli ürünler satan bir yerden satın almalısınız. Topikal olarak kullanmayı planlıyorsanız, kirleticileri yok etmek için sterilize edildiğinden tıbbi bal almak en iyisidir.

Balın asla bir antibiyotik veya mantar önleyici merhemin yerini alamayacağını unutmayın. Yalnızca yardımcı olarak ve bir veteriner tarafından tavsiye edilirse uygulayın.

Kedi mamasında bal

Yukarıdakilere ek olarak, kedilerin şekerleri iyi işlemeyen etçil hayvanlar olduğuna dikkat edilmelidir. Bu nedenle balı diyetlerine ana madde olarak dahil etmek iyi bir fikir değildir. Bununla birlikte, bu tatlı içeriğin bir kısmını, küçük dozlarda ve tamamlayıcı bir gıda olarak evcil hayvanınıza vermeniz mümkündür.

Özelliklerine rağmen balın bir kediye büyük faydalar sağlamadığının açıklığa kavuşturulması önemlidir. Bu nedenle, bu hayvanlara sık sık vermemek çok önemlidir. Aksi takdirde, kusma, ishal ve hatta kilo alımına neden olabilirsiniz.

Tüketimden sonra herhangi bir alerjik veya olumsuz reaksiyon fark ederseniz, kedinize bal vermekten de kaçınmalısınız. Yuttuktan sonra en ufak bir problem belirtisinde hemen bir veterinere gidin. Benzer şekilde, evcil hayvanınız diyabet veya obezite gibi problemlerden muzdaripse, balı ulaşamayacağı bir yerde tutmak en iyisidir.

Bal şekerler açısından çok zengindir. Bu nedenle obez veya diyabetik kedilere uygulamadan önce bir uzmana danışmalısınız.

Kedilerde topikal yaraları tedavi etmek için bal

Bal sadece yiyecek olarak işe yaramaz, aynı zamanda kedilerde yaraları tedavi etmek için topikal olarak da kullanılabilir. Yukarıda belirtildiği gibi, tıbbi bal kullanmalısınız (başka hiçbir tür işe yaramaz). Bu ürün, herhangi bir kontaminasyonu ortadan kaldırmak için bir sterilizasyon sürecinden geçmiş olmalıdır.

Ancak, bu bileşiğin tıbbi özelliklerinin sınırlı olduğunu unutmayın. Sadece kedinizin sağlığının kapsamlı bir analizinden sonra bir veteriner tavsiye ederse kullanın.

Bal kedilere iyi gelir mi?

Sonuç olarak bal, kediler için en sağlıklı beslenme seçeneği değildir. Kediler bazen küçük dozlarda tüketebilmelerine rağmen, uzmanlar kullanımının sporadik olmasını tavsiye ediyor. Bir kedinin diyetine ve yaşam tarzına dahil ettiğiniz her şeyin onların refahına katkıda bulunması gerektiğini unutmayın.
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.