Kedinizin Sağlıklı Beslenmesini Destekleyen İpuçları

Ne kadar proteine ve yağa ihtiyaç duydukları, ne kadar sıvı tüketmeleri gerektiği gibi bilgiler kedinizin sağlıklı beslenmesini destekleyebilmeniz için önemlidir. 
Kedinizin Sağlıklı Beslenmesini Destekleyen İpuçları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kediler, doğaları gereği etçil hayvanlardır. Doğadaki beslenmeleri kemirgenleri ve küçük kuşları avlamaya dayanır (çiğ ete). Normalde evcilleştirilmiş kediler evde çiğ et tüketmez. Bu nedenle sağlıklarını korumak için beslenme ihtiyaçlarını gidermek önemlidir. Burada kedinin sağlıklı beslenmesinin, ihtiyaç duyduğu tüm yağı ve proteini almasının önemi ortaya çıkar.

Neden kediler bol miktarda hayvansal proteine ihtiyaç duyarlar?

Aşağıdakiler hayvansal proteinin faydalarından bazılarıdır:

  • Fibröz bağ dokularının, kemiklerin, bağ dokuların, cildin ve tırnakların yapısını oluşturmaya yardımcı olur.
  • Metabolik fonksiyonları ve bağışıklık sistemindeki fonksiyonları geliştirir.
  • Kas kütlesi edinmelerine yardımcı olur.

Kedinize yeterli miktarda yiyecek ve kaliteli protein vermeniz önemlidir. Protein kalitesizse ya da yeterince protein almazlarsa, kedi kas kütlesini kaybedecektir.

Kedinizin Sağlıklı Beslenmesini Destekleyen 6 Pratik İpucu

1. Et temelli beslenme

Et, her kedinin beslenmesinin temelini oluşturur. Yetişkin bir kedinin sağlıklı beslenmesi için günlük beslenmesinin yüzde 25’i proteinlerden oluşmalıdır. Hamile ve yavru kedilerde bu oran yüzde 30’dur. Ayrıca doğal beslenme programları da yüksek miktarda hayvansal yağ tüketimine dayanır. Bu, onların temel enerji kaynağıdır.

kırmızı ete uzanan kedi

Kaliteli yiyeceklere para yatırmakta fayda vardır çünkü bu yiyecekler besleyicilerdir. Bolca protein ve hayvansal yağ ve az miktarda karbonhidrat içerirler.

Aldığınız yiyeceğin doğru oranda besin barındırdığından emin olmak için paketin arkasındaki etiketi kontrol edin ya da marketteki etiketine bakın. Böylece uzun vadede kedinizin sağlığını ve iyiliğini korumuş olacaksınız.

2. Onları kuru ve nemli yiyeceklerle besleyin

Kedinizi daha çok kuru mamayla beslemek iyi fikirdir çünkü kuru mamayı çiğnemek, dişlerindeki tartarın yok olmasına yardım eder. Bu yiyecek tipi kedinin yaşına ve fiziksel aktivite yoğunluğuna göre değişebilir. Mamayı bizzat hazırlamanız gerekmeyecektir.

dili dışarıda gri beyaz kedi

Kuru mamanın yanı sıra beslenme programlarına biraz ıslak mama da eklemelisiniz. Kediniz ıslak mamayı daha çok sevecek çünkü bu mamaların iştah açıcı bir kokuları vardır.

Bu yiyecek tipi, yüzde 70 oranında su içerdiği için tavsiye edilir. Böylece kedilerin vücudunun sıvısız kalmamasına yardımcı olur. Bu, oldukça faydalı bir şeydir çünkü kediler genellikle içmeleri gerektiği kadar su içmezler.

3. Her zaman suları olduğundan emin olun

Yeterince su içmeleri böbreklerinin iyi bir şekilde çalışmasını sağlar. Ayrıca vücut sıcaklıklarını düzenlemelerine de yardımcı olur. Bu iki fonksiyonun da sorunsuz devam edebilmesi için kedinizin her zaman temiz ve soğuk bir kap suyu olduğundan emin olmalısınız.

Su eksikliği kedilerde, böbrek hasarı ve idrar yolunda taş oluşumu gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca kedilerin vücutları sıvısız kalabilir.

4. Yemek artıklarınızı onlara vermeyin

Gördüğünüz gibi kedilerin beslenme ihtiyaçları insanlardan çok farklıdır. Onları yanlış yiyeceklerle beslemek, bağırsaklarının tıkanmasına, kusmalarına veya ishal olmalarına neden olabilir. Ayrıca kediler arasında oldukça yaygın bir sorun olan obeziteye neden olabilir.

5. Küçük porsiyonlarla besleyin

Kediler, genellikle kaplarındaki yiyeceklerin tamamını bitirmezler. Bu yüzden kediniz obez değilse veya genellikle kabındaki yiyecekleri bitirmiyorsa, daha sonra acıktıklarında yemeleri için kaplarında biraz yiyecek bırakabilirsiniz.

Bir başka seçenek de kilolarını kontrol altında tutmak için onları belli zamanlarda beslemektir. Bir kedinin uygun kiloda olup olmadığı kaburgalarına bakarak anlaşılır: Üzerleri bir yağ tabakası ile kaplı olmalıdır ama aynı zamanda onlara dokunduğunuzda kaburgaları fark edilebilmelidir.

6. Boğazlarında tüy topu oluşmasını kontrol edin

Kediler, temizlenmek için kendilerini yalama eğilimi gösterirler. Bu nedenle dillerine yapışan tüyleri yutmaları yaygın olarak görülen bir durumdur. Boğazlarında tüy topları oluşabilir ve bunlardan kusma veya bağırsak hareketleri aracılığıyla kurtulabilirler.

Ancak çok büyük boydaki tüy topları, bağırsak yollarında tıkanmaya neden olabilir. Kedi sahipleri, kedilerini yüksek lif içerikli bir diyetle besleyerek, her gün tüylerini tarayarak ve tüylerinin kesilmesi için onları profesyonel bir tımarcıya götürerek bu tüy toplarının vücuttan dışarı atılmasını kolaylaştırabilirler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.