Evcil Hayvan Sağlığına Etki Eden Tıbbi Bitkiler

Tıbbi bitkiler tarih boyunca uygulanmıştır. Bugün, evcil hayvan sağlığı üzerinde ne gibi etkileri olduğunu inceleyeceğiz.
Evcil Hayvan Sağlığına Etki Eden Tıbbi Bitkiler
Alejandro Rodríguez

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Rodríguez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Tıbbi bitkiler tarih boyunca, inanılmaz etkilerini keşfettiğimizden beri kullanılmaktadır. Her ne kadar bunları sadece insan sağlığına iyi gelen bitkiler olarak düşünsek de, evcil hayvan sağlığı üzerinde de olumlu etkileri vardır. Daha fazlası için okumaya devam edin.

Tıbbi bitkiler ve evcil hayvan sağlığı

İnsanlar binlerce yıldır şifalı bitkilerle uğraşmaktadır. Hem geleneksel hem de modern medikal uygulamalarda bitkilerden ya da tıbbi bitkilerden yararlanılarak sağlık problemleri tedavi edilmektedir. Bir bitkiye şifalı etkisini veren en önemli nokta aktif bileşen denilen maddedir. 

Bir bitkideki aktif bileşen, vücudumuz üzerinde spesifik bir terapötik etkiye sahip olan bir grup maddeden veya molekülden oluşur. Bu aktif maddeyi bir bitkiden çıkarmanın birkaç farklı yolu vardır.

Dolayısıyla, kendi sağlığımız üzerinde nasıl kullanıyorsak, evcil hayvan sağlığını geliştirmek için yararlanabileceğimiz bazı şifalı bitkiler vardır. Ancak, denemeye başlamadan önce, bütün bitkilerin zararsız olmadığını anlamak gerekir. Bitkilerin içindeki doğal bileşenlerin bazıları evcil hayvanınız için sorun yaratabilir ve hatta ölümcül etkilere neden olabilir. 

evcil hayvanlar için bitkiler

Her zaman söylediğimiz gibi, evcil hayvanınıza herhangi bir tıbbi bitki vermeden önce mutlaka veterinerle görüşün. Tedaviler, dozlar ve merak ettiğiniz başka şeyler hakkında sorularınıza yanıt verebilirler. Buna rağmen denemek isterseniz, birkaçını nasıl kullanabileceğinize dair aşağıdaki ipuçlarını takip edebilirsiniz:

Evcil hayvan sağlığı için tıbbi bitkiler

Biberiye ve ardıç: sağlıklı aromatik bitkiler

Biberiye çok yaygın olan ve iyi bilinen bir bitkidir. Ayrıca hayvan sağlığında da düşündüğünüzden daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Neden mi? Çünkü doğal bir koruyucu olarak çoğu evcil hayvan gıdasında sıkça kullanılan bir maddedir. Her şeyden de öte, biberiye harika B6 vitamini, kalsiyum ve antioksidan kaynağıdır.

Ayrıca köpeklerde pire sorunlarının tedavisinde de büyük yardımı olabilir. Köpeğinizin cildine ve tüylerine biberiye infüzyonu uygularsanız, ansiteptik özellikleri sayesinde köpeğinizin kaşıntısını azaltabilirsiniz.

biberiye bitkisi

Ardıcın (Juniperus communis) sağlığınıza umduğunuzdan daha fazla katkısı vardır. Ardıcın en iyi bilinen iki özelliği diüretik olması ve antiseptik özellikleridir. Bu iki özellik, idrar yolları enfeksiyonu ya da benzer sorun yaşayan evcil hayvanınıza yardımcı olabilir.

Hepsi bununla da sınırlı değil. Bağırsak parazitlerinin yol açtığı sorunları tedavi etmek için de ardıç kullanabilirsiniz. Daha ayrıntı vermek gerekirse, kedilerde belirli tür parazitlerle mücadelede oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Deve dikeni

Bitkiler arasındaki en harika şifalı bitkilerden bir tanesi olan deve dikeni evcil hayvanınız için de oldukça yararlıdır. Deve dikeni (Silybum marianum), dünyanın birçok bölgesinde yaygın olan çiçekli bir bitkidir. Aktif maddelerinden birisi “silimalarin” maddesidir.

tıbbi bitkiler

Bu kimyasal, karaciğer hücreleri üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olduğu için bazı karaciğer sorunlarının tedavisinde kullanılabilmektedir. Ayrıca karaciğerin işlemesi ve bazı ilaçları sindirebilmesi için de hayvanınıza verebilirsiniz.

Evcil hayvan sağlığı üzerinde etkili diğer tıbbi bitkiler

Biz üç tane bitkiden bahsettik, ancak evcil hayvanınıza iyi gelen bitkilerin sayısı çoktur. Bir tanesi de dünyanın en muhteşem bitkisi aloe veradır. Bölgesel olarak kullanıldığında çok fazla etkisini görürsünüz. Bölgesel tedavilerden bahsetmişken, civanperçemi özü de mükemmel bir seçenektir ve özellikle yaralar için oldukça faydalıdır.

Sonuç olarak, herhangi bir bitkisel tedaviye başlamadan önce veterinere danışmanızın hayati önem taşıdığını hatırlatmak isteriz. Bunu yaparak evcil hayvanınızın sağlığını riske atmaz ve emin ellere teslim etmiş olursunuz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Wynn, S. G., & Fougere, B. (2006). Veterinary herbal medicine. Elsevier Health Sciences.
  • Wynn, S. G., & Marsden, S. (2003). Manual of natural veterinary medicine: science and tradition. Mosby Inc..

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.