Arıların Hayatı - Özellikleri ve Gariplikleri

Döllenme olmasaydı, tükettiğimiz doğal mahsullerin %90'ı olmazdı. Bunun ötesinde arıların yaşamları oldukça ilginçtir.
Arıların Hayatı - Özellikleri ve Gariplikleri
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Arıların hayatı hakkında pek azımızın bildiği pek çok şaşırtıcı gerçek var. Kimilerinin, onların insan yaşamı için en önemli canlılar olduğuna inandığını söyleyerek başlayalım. Bunun nedeni, tükettiğimiz mahsulün %90’ının bu güzel uçan böcekler tarafından döllenmesidir.

En azından 2010’dan beri arıların yüz özelliklerini ayırt edebildiğini biliyoruz. Bilim insanları, kendi kovanlarına ait olan arıları tanıyabildiklerini bazı testler sonucunda keşfettiler. Beyinleri bir milyondan az beyin hücresine sahip olduğu için bu özellik şaşırtıcıdır. (Bazıları entelektüel kapasite ile beyin boyutu arasında bir ilişki olduğuna inanıyor.)

Sadece akranlarını değil, insan yüzlerini de tanırlar. Görünüşe göre, beyinleri bu konuda bizimkine benziyor. Bizim gördüğümüz gibi görebilirler ve bir kişiyi diğerinden ayırt etmek için yüz özelliklerini gruplandırabilirler.

Arılar ve bireycilik

çiçek dölleyen arı

Petek içindeki iş bölümü her zaman bir itaat ve işbirliği örneği olmuştur. İnsanlar genellikle onları her türlü siyasi fikri haklı çıkarmak için bir örnek olarak kullanırlar. Ancak bilim insanları, arıların da bireyci olduğuna dair kanıtlar olduğunu söylüyor.

Örneğin, zekidirler ve bireysel kararlar verebilirler. Herkesin kovan içinde bir işi var ama onları araştıranlara göre dışarıda olduklarında bağımsız bir davranış sergiliyorlar. Cesaretleri ve zorluklarla başa çıkma biçimleri örnekten örneğe farklılık gösterir. Görüldüğü gibi her arının kendine has bir kişiliği vardır.

Arıların hayatı – hesap yapabilirler

Bu belki de arılar hakkındaki en şaşırtıcı gerçeklerden biridir. Bazı testlere göre arılar sıfırı anlayabilir ve temel matematik işlemlerini yapabilir. Aslında, yeni bir çalışma, sembolleri miktarlara da bağlayabildiklerini gösteriyor.

Bazı araştırmacılar bal arılarını bir karakteri belirli bir miktarla eşleştirmek için eğittiler ve böcekler bir sembolün sayısal bir miktarı temsil ettiğini oldukça hızlı öğrendiler.

Ancak, bir arı genellikle neyi sayar? Herhangi bir rakip hayvan ve yiyecek!

Kraliçe arılar daha uzun yaşar

Kraliçe arılar özeldir ve diğer kadın işçilerden üstündür çünkü üreyebilirler. Hem görünüşleri hem de gördükleri bakım, altı yıla kadar sürebilen bir ömre sahip olmalarını sağlıyor. Ancak ortalama ömürleri üç yıldır.

Buna karşılık işçi arılar en fazla üç ay yaşayabilir. Kovandan uçmak ve polen almak için çıktıklarında her türlü tehlikeye maruz kalırlar. Sosyal hiyerarşi, toplulukları içinde oldukça belirgindir.

Bir tedavi olarak arı zehiri

Bir arı soktuğunda, insan deri dokusunun şişmesine neden olan bir zehir salgılar. Bu gerçekten çok acı verici olsada, aynı zamanda en az 500 insan hastalığının tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Adı: apitoksin.

Çoğu solunum yolu ve kemik hastalıklarının ilaçları, bileşenlerinde bu maddeye sahiptir. Ayrıca, Alzheimer kadar karmaşık durumlar için bazı tedavilerin bir parçasıdır. Hatta bazıları, AIDS’in olası tedavisinin temelinin bu harika böceklerin iğnelerinde yattığına inanıyor.

Arıların hayatı – salgın kontrolü

Mantarlar bir kovanı ele geçirdiğinde, işçi arılar etrafına büyük miktarda propolis yayar. Bu, ağaçların ve bitkilerin reçinelerinden ürettikleri bir antibiyotiktir.

Ayrıca ekstra bir önlem olarak kontamine olmuş larvaları da çıkarırlar. Görünüşte “temel” yaratıkların toplumlarında salgın hastalıklara karşı harekete geçmeleri şaşırtıcı değil mi?
Kraliçe arının çok sayıda erkek arısı vardır.

Seçilmiş bir dronun üremeye uygun olması için çok yakışıklı olması ve müthiş DNA’ya ve diğer üreme özelliklerine sahip olması gerektiği doğrudur. Ancak, bir kraliçe arı sadece birini seçmez – birçoğunu seçer.

63 üreme çiftine sahip arı türleri vardır. Buna ek olarak, bazıları “rastgele cinsel ilişki”nin (insanlar tarafından icat edilen bir kavram) amacının, onları hastalığa karşı daha dirençli kılan genetik çeşitlilik ile ilgili olduğuna inanmaktadır. Cinsel çeşitlilikleri, kovanlarının korunma kalitesi ile doğrudan ilişkilidir.

Arılar hakkında cevaplanacak çok daha şaşırtıcı gerçekler ve sorular var. Onlara bakmak en önemli önceliklerimizden biri olmalıdır. Bu arada, ürettikleri güzelliklerin, zeka ve organizasyon gösterilerinin tadını çıkarmaya devam edebiliriz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.