Dağ Başında Donmak Üzere Olan Köpek Kurtarıldı

Dağ Başında Donmak Üzere Olan Köpek Kurtarıldı
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Dağcıların, Rusya’da 5.642 metre yüksekliğindeki Elbruz Dağı’nda bulduğu köpek, bulunduğunda soğuktan donmak üzereydi ve tir tir titriyordu. Dağcılar az kalsın onu gözden kaçırıyorlardı fakat onu fark ettikten sonra hemen boynuna bir halat bağlayıp yanlarına aldılar. Kaybolduğu düşünülen köpeğin nasıl böyle tehlikeli bir duruma düştüğü tam olarak bilinmiyordu.

İyi haber

Dağcılardan biri olan Andrey Orlovski, Rusya’da Kislovodsk şehrinde bu köpek ile birlikte kaldı ve köpeği veterinere götürdü. Veteriner, o soğuk havaya rağmen köpeğin durumunun iyi olduğunu söyledi. Andrey bu köpeği sahiplenmek istedi fakat bu pek de mümkün değildi.

Sonuç olarak bu köpek kısa bir sürede sahiplendirildi ve yeni ismi Bonnie oldu. Ona bir ev bulunması için sosyal medyada bir gönderi paylaşan dağcı sayesinde Bonnie yeni evine kavuştu. Bonnie şimdi dağlardan çok ama çok uzaklarda, yeni sahibi Margarita Shovaeva ile huzurlu ve mutlu bir hayat sürüyor.

Dağın zirvesi

Güneşe daha yakın olmasına rağmen bir dağ zirvesinin yamaçlarından daha soğuk olmasının nedeni, dağın yamacına ve zirvesine ulaşan radyasyon farkıdır.

Bunu etkileyen diğer faktörler ise Dünya yüzeyinin ısınması, atmosferik basınç ve sera etkisidir. Güneş ışınları Dünya yüzeyine ulaştığında, yeryüzünü ısıtır ve radyasyonun bir miktarı kızılötesi ışınlar şeklinde uzaya yansıtılır.

Sera etkisi gazları olan karbondioksit, su buharı ve metan gibi bazı atmosfer gazları, görünür ışığın geçişini sağladığı gibi kızılötesi radyasyonu emerek ısının yok olmasını da önlerler. Böylelikle, Dünya’nın yüzeyindeki sıcaklık, olması gerekenden daha yüksek olur.

Donma, güneş çarpması ve hipotermi durumlarında ilk yardım

Köpeğiniz uzun bir süre dondurucu bir soğuğa maruz kalırsa soğuktan donabilir veya hipotermi geçirebilir. Köpeğinizde donma tehlikesi olduğunu kulaklarını, bacaklarını ve kuyruğunu muayene ederek anlayabilirsiniz. Solgun cilt, kulak ağrısı, soğuk cilt, donma belirtileri arasındadır. Titreme, yönelim bozukluğu, yorgunluk ve hatta nöbet geçirmek veya komaya girmek ise Hipotermi belirtileridir.

Kuzeyde yaşayan köpekler gibi çift tabakalı tüye sahip olan cinsler kendilerini soğuktan koruyabilirler bu yüzden onlar soğuktan hasta olmazlar. Diğer taraftan zayıf ve kısa tüylü cinsler ya da yavru ve daha yaşlı köpekler için soğuk daha tehlikelidir. Örneğin, Boxer, Doberman, Yorkshire ve Terrier cinsi köpeklerin soğuğa karşı dayanıklılıkları azdır.

Hipotermi

Hipotermi geçiren bir köpeğin ilk yardımı şu şekilde yapılmalıdır; hemen sıcak havluya sarıp ılık bir şeyler içmesini sağlayın ve karnına havluya sarılmış sıcak su torbası koyun. Sakın bu sıcak su torbasını köpeğin cildine değdirmeyin yoksa derisini yakar.

10 dakikada bir köpeğin ateşini ölçün ve bir veterinere kontrol ettirin. Hipotermi, uzun bir süre düşük sıcaklığa maruz kalınması nedeniyle vücut ısısının 35 °C’nin altına düşmesiyle meydana gelir.

dağda köpek

Kış aylarında köpek gezdirmek

Köpeğinizin tüy cinsine bağlı olarak onun yazınki tıraş şekli ile kış aylarındaki tıraş şeklinin aynı olması pek de iyi bir fikir olmayabilir. Köpeğiniz, kar yağan ve çok soğuk bir yere gidecekse, özellikle de İspanyol Galgo ya da diğer kısa tüylü cinsler gibi soğuğa karşı hassas olan bir cins ise, en iyisi ona bir yelek giydirmektir.

Uzun süreli bir yürüyüşe çıkartacaksanız patilerini korumak için bir şey giydirmeniz yararlı olacaktır. Örneğin, marketlerde satılan ince tabanlık şeklindeki koruyuculardan alabilirsiniz.

Köpeğinize faydalı olabilecek bir diğer yöntem de, köpeğinizin patilerini arada bir havluyla temizlemektir. Köpeğinizin patilerini yalamadığından emin olun çünkü tuz da onların sağlığını kötü etkiler.

Etrafta sürekli koşuşturuyorsa, kar tanelerinin yapışmadığından emin olmak için patilerini kontrol edin. Patisinde renk değişikliği fark ederseniz ya da dokunduğunuzda acıyan yerler varsa veterinere götürün ve merhem isteyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.