Penguenlere Kazak Ören 109 Yaşındaki Adam

Bu hikaye 2013 yılında, Phillip Adası Penguenler Vakfı'nın gönüllülere yardım çağrısında bulunmasıyla başladı.
Penguenlere Kazak Ören 109 Yaşındaki Adam
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Penguenlere kazak ören adam Alfred Date, 109 yaşında çok hayırlı bir şey yapıyor. Avusturalya’daki en yaşlı insan olan Alfred, Phillip Adası’ndaki petrol sızıntısının, perde ayaklı kuşları etkilediğinin farkındaydı. Alfred kazak örmesini biliyordu, penguenlere de bu şekilde yardım etmeyi seçti.

Güzel bir hikaye

Kazak giymiş penguen
Bu hikaye 2013’te, Phillip Adası Penguenler Vakfı’nın, Yeni Zelanda’da yaşayan ve Avustralya’nın güneyindeki petrol sızıntısından dolayı hasta olan bu küçük hayvanlara yardım etmek için gönüllü aramasıyla başladı. Alfred ise bildiği en iyi şekilde buna katkıda bulunmak istedi. Kazak örmeyi 1932’de yeni doğan yeğeni için kazak örerek öğrenen Alfred, bunu bir fırsat olarak gördü ve ortaya çıkardığı eserlerinin ölçülerini bu perde ayaklı kuşlar için uygun hale getirdi.  Yaşının ilerlemesiyle birlikte, Alfred’in elleri kabiliyetini yitiriyordu, ama ortaya koyduğu kazakların hepsi mükemmel oldu.

Penguenlerin ihtiyaç duyduğu mont

Petrol sızıntısından etkilenen penguenler vakfa geldiğinde, tüylerine petrol yapışmaması için mont giydirildi. 2001’de Phillip Adası’ndaki petrol sızıntısı toplamda 438 kuşu etkiledi. Orası normalde 32.000’den fazla penguenden oluşan bir koloninin yaşam alanıydı. Örgü kazaklar sayesinde, kuşların %97’si kliniklerde tedavi gördü.

Bu girişime katılan sayısı artıyor

7 çocuğa ve 20 toruna sahip kazak ören adam Alfred Date, yapılan bu girişimde yardımcı olan tek kişi değildi. Dünyanın her tarafından yüzlerce insan da aynı şeyi yaptı. Phillip Adası Penguenler Vakfı, yapılan bu yardımlardan dolayı şaşkına döndü. 2014 Mayıs’ta vakıf, gönüllülerden daha fazla kıyafet yollamamalarını istemek zorunda kaldı. Çünkü halihazırda bir sürü kıyafet artmıştı.

Her zamanki gibi herkesin farklı fikirleri ve zevkleri var. Bu girişime karşı olan bazı uzmanlar, bu giysilerin penguenlerde çok fazla strese neden olabileceğini savundular. Bunun nedeni olarak da, insanlarla herhangi bir etkileşime sahip olmayan vahşi hayvanlar olmalarını gösterdiler.

Hatta kıyafetler yüzünden, petrolün hayvanların tüylerine daha da işleyeceğini söylediler. Ayrıca, Uluslararası Kuş Kurtarma Vakfı ise yapılacak en son şeyin tüylerinin üstüne bir şey koymak olduğunu, çünkü petrolün tüylere bu şekilde daha fazla işleyeceğini savundu. “Penguenler ve diğer kuşlar hızlı bir şekilde ısınabilirler, kıyafet giydirerek bu riski arttırmış oluruz.”

Karşıt görüşlere rağmen, projede elde edilen gerçeklik ve veriler, bu kazakların kullanışlılığına ilişkin olarak tam tersini kanıtlamıştır. Bu yöntem sayesinde, küçük hayvanların çoğunu kurtardılar. 

İlk başta herkes bu yaklaşık 500 zarar görmüş hayvan için çok endişeliydi. Tüm dünya için, bu penguenlerin hemen hemen tümünün kurtarıldığını söyleyebilmek son derece tatmin edici.

Petrolün verdiği hasar

kazak örülen penguen

Petrol  penguenlerin  tüylerinin ayrılmasına sebep olur. Bu da suyun tüylerinden geçmesine ve vücut ısısının düşmesine sebep olur; hayvan da ağırlaşır. Ondan sonra, onların yemek için avlanması zorlaşır ve açlıktan ölürler. Dahası, gagalarıyla vücutlarını temizlerken tüm o zehirli maddeleri de yutarlar.

Kazakların desenleri penguenlerin tüylerine zarar vermeyecek şekilde yapılmıştır. Ayrıca, yüzgeçlerine ve gagalarına da dolanmazlar. Kıyafetler saf yünden yapıldığı için deniz kuşlarının aşırı ısınmasına sebep olmadan onları sıcak tutar. Bu kumaş, derilerinin rahatça hava almalarını sağlar.

Yün, aynı zamanda petrolü emmeye de yardımcı olur, bu yüzden çok az miktarda zehirli madde penguenlerin derilerine ulaşır.

Artan kazaklar

Rehabilitasyon için gerekli olmayan kazaklar oyuncak penguenlere gitti. Bazılarının satışıyla da bağış toplandı. Toplanan paralar çeşitli araştırmalara ve koruma projelerine harcandı. Bu akıllı kaynak kullanımı sayesinde, muhtaç hayvanlara daha iyi yardımların yapılabilmesi için yeni gelişmelere yatırımlar yapıldı. Bu da ilginç bir kar sağladı.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.