735 Sokak Köpeğini Kurtaran Adam

Sokak köpeklerinin meselesi, gerçek hayatta, tam bir salgındır.
735 Sokak Köpeğini Kurtaran Adam

Son Güncelleme: 07 Haziran, 2018

Pek çok ülke (özellikle de üçüncü dünya ülkeleri) sokak köpekleri problemiyle mücadele ediyor. Her yıl binlerce hayvan terk ediliyor. Ancak yine de bazı insanlar sıra dışı şeyler de yapabiliyor. Bunlardan biri ise bir insanın tek başına 735 sokak köpeğini kurtarmasıdır. Bu insan bizlere çok ihtiyaç duyduğumuz bir umut ışığı sağlamış oldu. Belki diğer insanlar da bir şekilde, belli bir noktada bu insandan ilham alacaklar. Ve işte o zaman, onlar da köpeklerin sevgiye, yemeğe ve kalacak bir yere ihtiyacı olan canlı varlıklar olduğunu fark edecekler.

735 Sokak Köpeğini Sahiplenen Adam

Rakesh Shukla isimli bu kişi, Hindistan’ın Karnataka eyaletine bağlı olan Bangalore şehrine yakın 1.5 hektarlık bir çiftlikte yaşıyor. Rakesh, gün içerisinde oradan oraya yürürken sürekli sokak köpeklerini görüyordu. Ancak o çoğumuzun yaptığının aksine, bu konuya kayıtsız kalmadı. Bunun yerine, karşılaştığı her hayvanı evlat edinmeye başladı. İlk olarak evlat edindiği köpek, sokakta bulduğu 45 günlük yavru bir Golden Retriever olmuştu. Bu olay 2009 yılında gerçekleşti. Ve o gün bu gündür Rakesh, karşısına çıkan istenmemiş ve terk edilmiş bütün sokak hayvanlarına bir ev vermek için başlattığı kampanyasına tüm engellere rağmen devam ediyor.

Sahiplendiği hayvanların kaç tane olduğuna dair yapılan son sayımın çok çarpıcı sonuçları vardı. Rakesh’in etrafında en azından 735 tüylü arkadaşı var. Hayvanlar onu karşılıksız bir şekilde seviyor ve bunu kuyruklarını sallayarak, ona bir merhaba demek için zıplayarak ya da elini yalayarak göstermeye çalışıyorlar. Rakesh ise çiftliğinde dolaşırken hayvanları severek, onların kulaklarını kaşıyarak ya da yalnızca kafalarını hafifçe okşayarak zaman geçiriyor.

Hayvanlar ise her cinsten, yaştan ve boyuttan hayvanlar. Fakat her ne kadar çoğunluğu sokak köpekleri olsa da, aralarında safkan olan köpekler de var. Bunların arasında bir Beagle, bir Danua, bir Rottweiler, bir Golden Retriever, bir Labrador Retriever, bir Pug (ya da Mops), bir Dakhund (sosis köpeği) ve bir Saint Bernard cinsi köpekler var. En son gelen hayvanların arasında ise 22 cins köpek var. Bunlar, sahipleri hayata veda ettikten sonra evsiz kalan hayvanlar.

“Köpeklerin babası” olarak bilinen Rakesh’e göre bu hayvanların çoğu için son umut kendisi. Hayvanların çoğu hasta ya yaşlı ve kimse onları sahiplenmek istemiyor. Ve Rakesh, bu yüzden kendisini tüm bu bebeklerin, kendisi köpeklere böyle sesleniyor, babası olarak görüyor.

Rakesh’in Çiftliği

Çiftlikte on kişi çalışıyor. Bu on kişi burada yüzlerce köpeği beslemekten ve ortalığı ya da köpekleri temiz tutmaktan sorumlular. Rakesh 2012 yılından bu yana bu çiftliğin sahibi. Veteriner ve eğitmenlerden gerçekten de çok ihtiyacı olan yardımın yalnızca bir kısmını alıyor. Hayvanlar her gün iki yüz kilo tavuk ve iki yüz kilo pirinç tüketiyorlar. Ve bu dağ gibi yemek masrafına ek olarak, köpeklerin özel ihtiyaçları ve ilaç tedavileri için de çok yüksek miktarda para harcanıyor.

Rakesh harcamaların çoğunu kendi başına üstleniyor (her ay yaklaşık 800 euro, 4200 tl), kalanını ise bağışlarla karşılıyor.  Her ne kadar komşuları ve hayvan hakları savunucuları ile pek çok problem yaşamış olsa da, köpeklerden ancak ve ancak ya kendi ölürse, ya da onlar ölürse ayrılacağı konusunda ısrar ediyor.

Binden Fazla Sokak Köpeğine Bakan Beş Kadın

insanın omzunda köpek

Yoksa Rakesh’in hikayesinin türünün tek örneği olduğunu mu düşünmüştünüz? Yani sonuçta bu adam tek başına 735 sokak köpeğini kurtarmış öyle değil mi? Bu büyük bir kahramanlık. Ya da bunun çok fazla sayıda sokak köpeği sahiplenen sıradan insanlar ile ilgili bir hikaye olduğunu mu düşündünüz? Eğer bu şekilde düşündüyseniz, fena halde yanıldınız demektir. Peki Çin’de, yaklaşık 1300 köpeğe birlikte bakan beş yaşlı kadından oluşan bir grubun hikayesine ne dersiniz?

Bu barınak 2009 yılında Ha Wenjin isimli bir kadın tarafından kuruldu. Kadın, evinin yakınında yaşayan birkaç sokak köpeğini kurtararak bu işe başladı. Kadın her geçen gün daha fazla köpek kurtarıp sahiplenmeye başlayınca, artık köpeklere bakmak için işini bırakmak zorunda kaldı. Hatta bu hayvanlara bakabilmek ve besleyebilmek için evini, arabasını ve tüm mücevherlerini sattı.

Ha Wenjin isimli bu kadın, daha sonra Şensi bölgesinde bulunan bir mahalleden tanıdığı ve ondan daha yaşlı olan dört kadınla birlik oldu. Bu kadınlar her gün sabah 4’te kalkıyor ve bakmakla yükümlü hissettikleri köpekleri ve kedileri besliyorlar. Bu kadınların yardımı olmadan bu hayvanların açlıktan, soğuktan, hastalıktan ölebileceğine ya da bir araba tarafından ezilebileceğine dair hiç şüphe yok.

Hükümet yetkilileri, barınağı inşa etmek için kullandıkları arazi hakkında Ha Wenjin’e bir şikayette bulundular ve hatta barınağı kapatmakla tehdit ettiler. Bu nedenle de, bu dört kişiden oluşan kadın grubu, binden fazla köpeği ile birlikte, insanlardan uzak, Houyu kasabasına yakın bir yere taşınmaya zorlandı. Ve bunu yapmak için, bütün hayvanları yeni evlerine taşıyacak tam dört tane otobüs kiraladılar!

Fotoğrafın kaynağı: bbc.com


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.