Yavrularını Kurtarmak için 3Km Koşan Köpek

Annelik içgüdüsü pek çok memeli türünde benzer şekilde görülür.
Yavrularını Kurtarmak için 3Km Koşan Köpek

Son Güncelleme: 08 Kasım, 2018

Elbette, annelik içgüdüsü hayvanlar aleminin her bir köşesine uzanır. Ve eğer hikaye, evcil hayvanlar hakkında ise daha çok dikkatimizi çeker. Bu nedenle, bu yazıda yavrularını kurtarmak için 3km yürüyen bir köpeğin hikayesinden bahsedeceğiz. Ardından, en az bunun kadar heyecan veren diğer hikayeleri de paylaşacağız.

Yavrularına yardım aramak için 3 Km koşan köpek

Olay, İspanya, Almeria’da gerçekleşti. Bu köpek en az 10 yavru doğurmuştu. Yetersiz beslenme ve bakımsızlıktan kaynaklanan görüntüsünden dolayı sokaklarda yaşadığı aşikardı. Bu da yetmezmiş gibi, bacağı da kırıktı. Ama yavrularının hayatta kalması için, köpeklerin sahip olduğu cesaret, güç ve merhameti göstererek 3km’lik yolu yürümekte hiç tereddüt etmedi.

Turre Veteriner Kliniğinde, doktorlar, yetersiz beslenmiş olduğu aşikar olan, yaralı ve çok yakın zamanda anne olduğuna dair belirtileri bulunan bu köpeği görünce hayrete düşmüşlerdi. Köpeği takip etmeye karar verdiler.

Doktorlardan bir tanesi, köpeğin acı dolu yavaş adımlarını takip ederek yanından yürüdü ve 3km sonra daha da şaşırtıcı bir şey ile karşılaştılar:  10 muhteşem yeni doğmuş yavru. Köpeğin nasıl bu kadar çok yavru doğurduğunu, en az bir gün boyunca onları beslediğini, nasıl kırık bir bacak ile yürüdüğünü, yardım arayıp sonra da geri dönüp saklandığını asla bilemeyiz. Tahmin edebileceğimiz tek şey, hiç şüphe yok ki, hiçbir şey ile kıyaslanamayacak olan annelik duygusu.

Köpek ve yavruları, gerekli olan tüm bakım hizmetlerini alacakları veteriner kliniğine götürülmüşlerdir.

Yavrularını yangından kurtaran küçük köpek

Bu hikaye bizi Şili’nin Temuco şehrine götürüyor. Bu hikayede 10 günlük olan beş yavrusunu çıkan yangında yanmaktan kurtaran Amanda adında “kahraman” bir köpekten bahsedeceğiz.

Yerel basına göre köpekSanta Rosa mahallesinde bir evde meydana gelen yangını söndürmek için gelen itfaiye arabasına yarvrularını birer birer taşıdı. Amanda tehlikeye meydan okurcasına yavrularını çenesinin arasına alarak, onları güvenli bir yere taşıdı.

Ağız ve karın bölgesindeki yanıklar nedeni ile, beş köpekten yalnızca bir tanesinin durumu kritikti. Diğerlerine alevler dokunmamıştı bile. Veteriner kliniğine geldiklerinde, anne köpek yaralı olan yavrusu iyileşene kadar hiç uyumadan yanında bekledi.

Yavrularını selden kurtaran köpek

Anne sevgisinden bahsedeceğimiz bu üçüncü hikaye bizi İsrail’e götürüyor.  Söz konusu köpek 12 yavrusunun hayatını kurtardı. Yavrular, yağmur fırtınası nedeni ile su altında kalan inşaat binasında mahsur kalmışlar ve hiç kimsenin ulaşamayacakları bir noktada molozlar altında kalmışlardı.

Tabii ki köpek, bir insanın  girebilmesi mümkün olmayan bu alana gizlice girip yavrularını birer birer dışarı çıkartmak için hiç tereddüt etmedi. Civardaki insanlar ağır malzemeleri kaldırarak ona yardım etti.  Anne tüm çabalarına rağmen yedi yavrusunu kurtarabilmişti.

Yavrularını selden kurtaran köpek (II)

Son olarak, bir başka hikayemiz de yavrularını tehlikeli ve ölümcül bir yerden çıkartmak için mümkün olan her şeyi yapan bir köpek ile ilgili. Bu olay Hindistan’ın Chennai şehrinde meydana geldi. Birkaç hafta boyunca ağır bir şekilde yağan yağmur nedeni ile sular altında kalan alanlardan binlerce insanın tahliye edilmesi gerekti.

Köpek moloz, çöp ve her türlü eşyanın etrafından yüzmek zorunda kaldı ama, dört yavrusunu da boğulmaktan kurtarabildi. Yavrularını teker teker kurtarmak için annenin bu yolculuğu tekrar etmesi gerekti. İyi haber ise, yavrularının hepsi hayatta kaldı ve güvenli bir bölgeye götürüldü.

Fotoğraflar: www.20minutos.es


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.