Ekvador'daki Arama ve Kurtarma Köpekleri: Ve İnanılmaz Başarıları

Ekvador'daki Arama ve Kurtarma Köpekleri: Ve İnanılmaz Başarıları

Son Güncelleme: 21 Ekim, 2018

Sıradışı durumlar veya doğal afetler sırasında insanoğlunun en iyi dostunun yerini hiçbir şey tutamaz. Bu durumu birkaç yıl önce Ekvador’un Kuzeybatısını vuran depremde de gördük. Orada, arama ve kurtarma köpekleri moloz yığınlarının altında kalan insanların kurtarılmasında hayati derecede önemli görev almışlardı. 

Arama ve kurtarma köpekleri ve onların afet sırasındaki kaçınılmaz çalışmaları

Bu çeşit işler için özel olarak yetiştirilmiş 120 civarında köpek var -hem yerel köpekler hem de farklı ülkelerdeki yardım kuruluşlarına ait olanlar- ve bu köpekler 7.8 büyüklüğündeki depremler ve artçılarından en çok etkilenen bölgelere gönderiliyorlar.

arama ve kurtarma köpekleri

Arama ve kurtarma köpekleri hayatta kalanları tespit etmeden makinelerden çok daha hızlı ve daha etkili. Ama bu köpekler aynı zamanda makinelerin yapamadığı bir şeyi de yapıyorlar: Yıkıntıların arasında kalmış olan vücutları da bulabiliyorlar.

Moloz yığınlarının altında kalan insanların aranmasında, köpeklerin 10 metrekarelik bir alanı sadece 5 dakika içerisinde tarayabildiği kanıtlanmış durumda. Bir insan ise, ki doğru ekipmanlara sahip olsa bile, aynı işi 45 dakikada yapabiliyor. Zamanın kritik olduğu bu gibi durumlarda, arama ve kurtarma köpeklerinin doğasını ve yaptıkları işi sorgulamanın yeri yok.

Arama ve kurtarma köpekleri nasıl çalışıyor

Çok iyi koku alma ve duyma yetilerine ek olarak, bu kurtarıcı köpeklerin içgüdüleri ve inatçılıklarını da göz önüne almak lazım. Bir köpek bir insanın yerini tespit ettiğinde, ölü ya da diri olması fark etmeksizin, ilk yardım çalışanlarının dikkatini çekmenin bir yolunu mutlaka buluyor. Örneğin, havlamaya başlayabilir, belirli bir bölge içerisinde koşturabilir veya tam olarak belirli bir noktada oturur ve hareket etmez.

Herhangi bir cinsten herhangi bir köpek bu modern çağda sahip olduğumuz en karmaşık teknolojilerden bile çok daha faydalıdır. Bir başka örnek ise, arama kurtarma cihazları en fazla 5 metre derinlikteki kurbanların yerini tespit edebilirler. Ama köpekler 10 metreye kadar derinlikte kalan kurbanları bulabilir, üstelik çok daha çabuk bir şekilde.

Arama ve kurtarma köpekleri kurban da olabilir

Ama işlerini yaparken, yani moloz yığınları etrafında çalışırken, bu köpeklerin de bacakları veya patileri yaralanabilir. Bu yüzden de köpek kahramanlarımızı korumak için ayakkabı, kauçuk tabanlı bot ve yara bandı bağışlarına ihtiyaç duyuluyor.

Arama ve kurtarma köpekleri de afetler sırasında kurban olmaktan muaf değil. Aslında Dayko adlı 4 yaşındaki Labrador cinsi köpeğin bir kaç kişiyi kurtardıktan sonra susuzluktan ölmesi de böyle bir trajedi.

Her ne kadar sağlık ekipleri Dayko’nun durumunu stabilize etmiş ve onu başka bir şehre göndermiş olsalar da, hayvan günlerce süren yoğun arama çalışmalarından sonra tekrar kendine gelemedi ve hayatını kaybetti.

Arama ve kurtarma köpeklerinin yetenekleri 

Aslında herhangi bir köpek bile arama ve kurtarma çalışmalarında yeterince iyi olabilse de, eğitmenler aşağıdaki yeteneklere sahip olan köpekleri arıyorlar.

arama ve kurtarma köpekleri
  • Orta veya büyük boy olmaları. (Gerçi bazı küçük köpekler de büyük olanların giremedikleri yerlere sığabildikleri için işe yarayabiliyorlar.)
  • Çok gelişmiş bir koku alma ve işitme duyusunun yanı sıra avcılık içgüdüsü. 
  • Sağlıklı olduğu kanıtlanmış olanlar.
  • Belirgin bir zeka, eğitilebilirlik ve sosyallik.
  • Çeviklik ve güçlülük.
  • Stresli durumlara alışkın olmak.

Arama ve kurtarma köpeklerinin kullanıldığı diğer alanlar 

Her ne kadar bu köpeklerin doğal afetler sırasındaki görevleri öncelikli ve en önemlisi olsa da, arama ve kurtarma köpekleri aşağıdaki durumlarda da gözle görülür başarı elde ediyorlar ve bu yüzden böyle durumlarda da kullanılıyorlar: 

  • Ormanda veya dağda kaybolan insanları bulmada
  • Tonlarca kar veya çamur altında kalan insanların bulunması ve kurtarılmasında
  • Toplu mezarlarda
  • Gemi enkazında kalan insanlar veya gelgit yüzünden sahilden uzaklaşan yüzücülerin bulunmasında.

Arama ve kurtarma köpeklerinin daha bir yavru iken eğitimlerinin başlaması en ideal olanı. Tutarlı ve özel olarak hazırlanmış bir eğitimle bu köpekler hayat kurtarmayı öğreniyorlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.