İran Askeri Bir Köpeği Kurtarmak İçin Bacağını Kaybetti

İran Askeri Bir Köpeği Kurtarmak İçin Bacağını Kaybetti

Son Güncelleme: 14 Ekim, 2018

Muhammed hayvanları sevdiğini söylüyor. Ve sözleri, bir mayın tarlasının yanındaki dikenli tel çitin içinde sıkışmış olan bir köpeğin hayatını kurtardığında hayata geçti. Köpeği kurtarması bacağının kaybına mal oldu, ama bunu bir köpeğin hayatını kurtarmak için yapmış olduğuna pişman değil. 

Hayvanları seven askerin hikayesi

“Bunu tekrar yapardım”, dedi Muhammed Bakhtar.  19 yaşındaki bu genç,  savaşların sürdüğü bir ülke olan  İran’da yaşıyor. Aynı zamanda, köpeklerin kötü muamele gördüğü bir yer.
Ancak Muhammed’in bir köpeği kurtarmak için yaptığı kahramanca eylem, en azından şimdilik, farklı politik ve dini görüşlerin arasında bir ateşkesin sağlanmasına neden oldu. Ve belki de tüylü yoldaşların daha çok kabul görmesi için küçük bir umut ihtimali başlattı.

Muhammed kaza anında askerlik görevini yerine getiriyordu. Ve bitirmesine sadece bir yıl kalmıştı.

Genç bir İranlı’nın bir köpeği kurtarmak için hayatını nasıl riske attığını öğrenin.

köpek kurtarma hikayesi

Bakthar aniden inleyen çığlıklar duyduğunda, soğuk bir gecede koruma görevini yapıyordu. Bir mayın tarlasının yanındaki çitin dikenli teline küçük bir köpeğin takıldığını çabucak anladı.

Bu genç adam hiç tereddüt etmeden, hayvana yardım etmeye gitti. Ancak, hayvanı serbest bırakabilmek için bacağının bir tanesini mayınlı olan bölüme basması gerekiyordu.

Köpek kurtulur kurtulmaz hemen oradan uzaklaştı. Ancak, Muhammed’in kaderi çoktan çizilmişti. Birkaç saniye sonra, bacağının alt kısmını  tahrip eden büyük bir patlama oldu.

Bakhtar’ın hikayesi hızla yayıldı ve sosyal medyada yankı buldu

Asker, ülkenin kuzey doğusundaki Tebriz ilçesinde bulunan hastaneye acilen nakledildi. Ancak, bacağını kurtarmak için doktorların elinden hiçbir şey gelmedi ve kesmek zorunda kaldılar.

Bu hikaye kısa zamanda sosyal medyada, özellikle Twitter ve Telegramda yayıldı. Sonrasında gazete ve televizyonlarda haber oldu.
Haber hızla yayılınca, kaldığı hastanede gazeteciler, hükümet yetkilileri ve sıradan halk tarafından ziyaret edildi. Herkes kahramanca tavrı için Muhammed’e teşekkür etmek istedi.
Bir an için Bakhtar’ın Sünni olmasının bir önemi yoktu. Bu, Şiilerin baskın grup olduğu İran’da dini bir azınlıktır. 

İnsanlar arasındaki dini ve siyasi farklılıkları unutturan bir eylem

Birçok insan genç adamın geleceği konusunda endişeliydi. Ve refahını sağlamak için bir tür yardım talep ettiler.

İran başkan yardımcısı Masoumeh Ebtekar bile Muhammed’i tebrik etti.  Ve O’nun için “her İran’lı adına onur ve gurur kaynağı” dedi. Ayrıca Muahmmed’e Çevre Koruma Örgütünde (EPO) kendisinin himayesi altında bir iş teklif etti.

Genç adam bu teklifi “çocukluk hayali” olarak adlandırdı. Umarım gerçekleşir! Umarım öncelikle toplumda köpeklerin daha fazla kabul görmesi için katkıda bulunabilir .

İslam dünyasında Muhammed ve köpekler için daha iyi bir gelecek

Yaşadığı şehre döndüğünde, genç adam büyük bir kalabalık tarafından karşılandı. Pek çok insan onu karşılamaya, takdir afişleri ve çiçekler ile geldiler.

Bakhtar, çocukken küçük bir kasabada yaşadığı sırada bir köpeği olduğunu ve her zaman doğayı sevdiğini söylüyor.  Ama sonra liseye gitmek ve çalışmak için başka bir şehre gitmek zorunda kaldı. Bu nedenle, bir evcil hayvan arkadaş edinme şansı yoktu.

Belki hayat, size bir şey verir ama aynı zamanda bir şeyler de alır, şimdi hayat ona çok sevdiği hayvanlar ile kuşatılmış iyi bir işte, mutlu olma şansını verdi.

İkinci resmin kaynağı: www.clarin.com

Makalenin Kaynağı: https://misanimales.com/soldado-irani-perdio-pierna-salvar-a-un-perro/


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.