Tekis: Terk Edilmiş Köpekleri Kurtaran Adam

Terk edilmiş hayvanları kurtarmak için uğraşan koruyucu melek Tekis'in hikayesini duydunuz mu?
Tekis: Terk Edilmiş Köpekleri Kurtaran Adam

Son Güncelleme: 15 Haziran, 2019

Yunanistan’daki ekonomik kriz insanlar açısından korkunçtu ama bu durumdan hayvanlar da çok kötü bir şekilde etkilendiler. Yiyecek alacak para, satın alınacak yiyecek olmayınca her şey kaotik bir hal aldı ve insanlar terk edilmiş köpekleri değil kendilerini düşünmeye başladılar.

Bu, kulağa bencilce gelebilir ancak öyle bir duruma düşmeden, siz olsaydınız ne yapardınız, bunu anlamanız güç. Ancak Tekis sıradan bir adam olmadığını gösterdi.

Ya çocuğunuzla köpeğinizi beslemek arasında bir seçim yapmak zorunda kalsaydınız? Ne yapardınız? Maalesef pek çok kişi kendini böyle bir durumda buldu. Bu yüzden çok sayıda hayvan kendi başlarının çaresine bakmak üzere terk edildiler. Evsiz kaldılar ve karınlarını doyuracak bir kap yemek bile yoktu. 

Ancak insanlık ölmemişti. Herkesin koruyucu meleğinin olduğu söylenir. Yunanistan’daki terk edilmiş köpeklerin koruyucu meleğinin adı Tekis’ti.

Tekis 200’den fazla terk edilmiş köpeği kurtardı

köpekler

Tekis, üniversiteden mezun olduğundan beri diş hekimi olarak çalışan bir Yunanistan vatandaşı. 44 yaşında. Ülkesindeki pek çok hayvanın karşı karşıya kaldığı duruma dayanamadı. Onlara yardım edebilmek için işinden vazgeçti. Arabasını ve karavanını sattı ve hayvanlar için bir barınak yaptı.

Kimse ona yardım etmiyor. Halihazırda 200’den fazlaköpeğin sığındığı barınakla yalnız başına ilgileniyor. Hiç parası kalmadı. Planını devam ettirmek için kredi çekme talebinde bulunmak zorunda kaldı. Ancak o yine de kimsenin onu durdurmasına izin vermeyecek gibi görünüyor.

Her şey Tekis’in sokaklarda gezen bacakları kırılmış hayvanları fark etmesi, onlara su ve yiyecek vermesiyle başladı. Tekis, “İyileştiklerini görünce çok heyecanlanmıştım. Onlara yardım etmekten çok mutluydum. Bu yüzden barınağı açtım.” diyor.

Tekis’in paylaştığı fotoğraflarda köpeklerin çok kötü beslenmiş bir halde ölümün kıyısında oldukları görülüyor. Tekis’in 5200 metrekarelik barınağında günden güne iyileşiyorlar. Tekis için bu aylık 1300 euro’luk yiyecek masrafı anlamına geliyor. Ayrıca 700 euro da veterinere gidiyor. İşi ve hatta bir arabası bile olmayan bir adam için bu masraf oldukça fazla.

Ona yardım etmek isterseniz her gün kurtardığı köpeklerin fotoğraflarını paylaştığı Facebook sayfasını ziyaret edin. Tekis, hiç şüphesiz her türlü hayranlığı hak eden cesur bir adam.

Ancak Tekis bu tür bir girişimde bulunan tek kişi değil. Pek çok insan hayvanları kurtarabilmek için her şeylerini vermeye hazır. İşte onlardan bazıları:

Kalbi Tekis kadar büyük olan diğer insanlar

terk edilmiş köpekler

İflas eden milyoner, Wan Yan

29 yaşındaki eski milyoner servetinin tamamını terk edilmiş hayvanlara yardım etmek için harcamaya gönüllüydü. Neden mi? Köpeği kaybolmuştu ve bir daha hiçbir zaman onu bulamamıştı. Köpeğini ararken terk edilmiş pek çok hayvan olduğunu fark etti ve onlar için bir şeyler yapabileceğine inandı ve yaptı da!

Filipinli çocuk, Ken

Ken, çocukluğundan beri hayvanlara yardım etmek istiyordu ancak annesi korktuğu için onun terk edilmiş hayvanların yanına yaklaşmasına izin vermiyordu.

Buna rağmen okula giderken hayvanları sevmeye, onlarla oynamaya ve hatta onlar için yiyecek götürmeye başlamıştı. Güvenlerini kazanmak için çok çalışması gerekti ama bunu başardı. Sonunda babası barınak inşa etme fikrini destekledi ve böylece bir barınak yaptılar.

Gazze’li Said

Karınlarını doyurması gereken 7 çocuğu ve 1 karısı olmasına rağmen, Gazze’li bu adam her ay parasının bir kısmını ayırdı. Biriken parayı İsrail ve Filistin arasındaki çatışma nedeniyle sokaklarda kalan hayvanları koruyacak bir barınak yaratmak ve onu sürdürmek için kullandı.

Gördüğünüz gibi bu dünyada iyi kalpli ve yardımsever insanlar hala var ve her şeylerini başkalarına yardım etmek için vermeye hazırlar. Bu barınaklardan birini desteklemek istiyorsanız Facebook sayfalarına bir göz atın. İnternet dünyasında herkes onların hikayesini konuşuyor. Bundan daha mutlu olamazdık!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.