Köpeklere Nasıl Doğal Beslenme Sağlayabiliriz?

Doğru metodlar ve malzemelerle, köpeğinizi dengeli bir diyetle besleyebilir ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.
Köpeklere Nasıl Doğal Beslenme Sağlayabiliriz?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Köpekler için doğal beslenme, yiyeceklerinin sadece evde hazırlanması demektir. Taze malzemeler kullanmak, bunları birleştirmek ve hayvanın beslenme ihtiyaçlarına göre pişirmekten ibarettir.

Genel olarak inanılanın aksine, işlenmiş yiyecek yemeye alışkın bir köpek beslenme alışkanlıklarını değiştirebilir.

Köpeklerde doğal beslenmenin ilk adımı bir uzmana gitmektir. Veteriner, yapacağı değerlendirmeye dayanarak, köpeğinizin mevcut durumuna ve ihtiyaçlarına göre uygun bir diyet formüle edebilir.

Köpeğinizi doğal beslemeye başladıktan sonra vücut reaksiyonlarını kontrol etmek için onu ayda bir kez tartmalısınız. Böylece köpeğinizdeki değişiklikleri ve bu tür beslenmenin etkilerini izleyebilirsiniz.

Hayvan kilo veriyorsa, boyutu için belirtilenden daha az kalori alıyor olabilir. Ancak, çok fazla kilo alıyorsa, normalden daha fazla kalori alıyor demektir.

Doğal beslenmenin köpekler için yararları nelerdir?

1. Köpeğin ağırlığını kontrol etmeye yardımcı olur. Yönlendirilmiş bir diyet olduğundan, daha fazla kontrole sahip olursunuz ve köpeğinizin diyeti konusunda daha dikkatli davranabilirsiniz.

elma yiyen köpekler

Bu açıdan önemli olan, verdiğiniz yiyecek miktarının farkında olmaktır. Aşırı besleme, köpeğinizde obeziteye neden olabilir, bu da diyabet ya da böbrek problemleri gibi diğer sağlık problemlerine yol açar.

Hayvan normal gelişimi için gerekli olan yiyecek miktarından daha azını alırsa, benzer sorunlar yaşanır.

2. Fiziksel durumlarını ve duygusal hallerini iyileştirir. Köpeğinizi doğal beslemeye başladığınızda, değişiklikleri neredeyse hemen görebilirsiniz.

İkinci ya da üçüncü gün, köpeğiniz daha aktif ya da canlı olabilir. Ayrıca zamanla tüyleri daha parlak ve yumuşak olur.

Doğal yiyecekler köpeğin sindirimi için daha iyidir. Bu, köpeğinizin nefes kokusunun yanı sıra daha küçük ve daha az kokulu dışkısında da görülebilir, çünkü köpeğinizin sindirim sistemi tüm besinlerden faydalanmaktadır. Bunların yanı sıra vücut kokusu da iyileşebilir.

3. Katkı maddesi ya da koruyucu madde olmayan yiyecekler. Yiyeceklerin tümü taze ürünler olduğu için, işlenmiş yiyeceklerde olan tüm katkı maddeleri ya da koruyucu maddeleri tüketmez.

Ancak, köpeğinizi beslemekte olduğunuz yiyecekler arasında iyi bir denge kurduğunuza dikkat etmeniz gerekir. Köpeğinizin besin gereksinimlerini karşıladığınızdan emin olmanız önemlidir.

4. Daha fazla maliyeti yoktur. Popüler inanışın aksine, köpekler için doğal beslenme aslında işlenmiş gıdalardan daha pahalı değildir; üstüne üstlük köpeğinizin yaşamı ve sağlığı için de birçok fayda taşır.

BARF diyeti

BARF, Biyo-Uygun Çiğ Besin anlamına gelir. BARF diyeti köpeği mevcut ağırlığının yüzdesine göre beslemekten ibarettir. Köpeğinizin temelde hareketsiz olması durumunda, ağırlığının % 2’si kadar beslerken, aktif bir köpek için ise % 3’ü kadar besleyeceksiniz.

Köpekler için doğal beslenmeye göre, proteinler etten, kümes hayvanlarından ya da balıktan, yani etten gelmelidir. Ek olarak, köpeklere karaciğer, böbrek ve kalp gibi sakatatlar verilebilir.

Sebzeler, mineral ve vitaminlerin ana kaynağı olur ve yağ asidi tedarikçisini yağlar.

BARF diyetinde yemek pişirirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır:

1. Bakteri ya da mikrop kaynaklı kirlenmeyi önlemek için, et en az üç gün boyunca dondurulmalıdır. Ek olarak, mevcut parazitleri öldürmek için iyi pişmiş olarak hazırlanmalıdır.

2. Kemikler pişmiş olmamalıdır. Bunlar hayvana her zaman çiğ olarak verilmelidir. Köpeğiniz için hangi kemiklerin uygun olduğunu veterinerinize danışmalısınız.

3. Kabızlık durumunda, sebze alımı arttırılmalıdır. Durum kötüleşirse, veterinerinize danışmalısınız.

4. Doğal gıdalar, işlenmiş gıdalarla birleştirilmemelidir. İki tür arasında değişiklik yapabilirsiniz, ancak bunları karıştırmamalısınız.

köpeğinizi beslemek

Doğal köpek maması nasıl saklanır?

Her tür ve cins farklıdır, bu yüzden özelliklerine göre beslenmeleri gerekir. Bu nedenle, hayvanınıza doğal beslenme uygulamadan önce veterinerinizden bir değerlendirme almanız önemlidir.

Günümüzde köpekler için doğal gıdalar hazırlayan birçok işletme ve marka var. Bu işletmeler size mamayı hazırlama sürecinde yardımcı olabilirler.

Her öğün uygun şekilde paketlenir ve soğutulur. Bu sayede, ihtiyaç duyduğunuz sürece saklayabilirsiniz.

Son olarak, köpeğiniz için satın aldığınız mamaların, uyguladığınız diyet için gerekli olan doğru besin bileşenlerine sahip olduğundan emin olmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.