Sokak Hayvanları Sorunu

Başıboş hayvanlar özellikle büyük şehirlerde büyüyen bir sorundur ve bir sokak köpeği görürseniz ne yapacağınızı size şimdi açıklayacağız.
Sokak Hayvanları Sorunu
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 18 Mayıs, 2023

Amerika Birleşik Devletleri’nde Bronx’taki birkaç farklı polis operasyonu sırasında, görevliler birçok başıboş hayvanı kurtarmayı başardı. Yavru köpeklerden yaşlı köpeklere kadar birçok farklı ırk ve yaştan sokak hayvanları vardı.

Bronx polisinin bu başıboş hayvanlara karşı bulduğu çözüm ise, onları zoonoz merkezlerine aktarmak oldu. Burada kediler ve köpekler, sahiplenilmeye hazırlanmak için gerekli tüm kısırlaştırma prosedürlerinden geçiyor.

Bronx’ta toplanan barınak hayvanları çok dost canlısı ve sosyaldir. Kurtarıldıktan sonra bakıcılar onları yıkar ve inceler. Onlara sağlıklı yiyecekler verir, iç parazit uygulamalarını ve aşılarını yaparlar. Ondan sonra, onları kısırlaştırmaya hazır hale getirirler.

Ayrıca mikroçipler için kontrol edilirler ve varsa sahiplerine iade edilirler. Sahipleri yoksa sahiplenilmeyi beklerler.

Sokak hayvanları, dünya çapında çok yaygın bir sorun

 

Bu terk edilme sorununu dünyanın birçok ülkesinde görüyoruz. Sokak hayvanları, maalesef, aslında insanların sorumsuzluğundan dolayı, sokaklarda görmeye alıştığımız bir manzaradır.

Hayvanların terk edilmesine yol açan birçok sebep vardır. Yeni bir doğum, taşınma, hatta ailede ölüm nedeniyle olabilir.

Sokak hayvanları etrafında nasıl davranmalıyız?

Yanımıza yaklaşamayacak kadar korkak olan başıboş hayvanları bulduğumuzda, uygulamamız gereken bazı kurallar vardır.

  • Yapmamız gereken ilk şey bir tasma ve kayış, battaniyeler ve eski t-shirtlerle hazırlık yapmaktır. Buna ek olarak, onlar için iştah açıcı yiyecekler alabiliriz.
  • Bundan sonra, yiyeceği güvenli bir mesafeye bırakmalı ve sonra uzaklaşmalıyız.
  • Bir sonraki aşama, hayvanın yanına, ne çok yakın ne de çok uzak bir mesafeye oturmak olacaktır.
  • Köpeğin algılayabileceği sakin bir tutum benimsemeliyiz.
  • Yiyecekleri yavaş yavaş köpeğe yaklaştırmalıyız.
  • Köpek bize güvendiğini gösterdiğinde, yavaşça boynundan tutmalıyız ve tasmasına kayış takmalıyız. Tasması yoksa, bir tasma takmaktan başka çaremiz kalmaz. Bunu olabildiğince yavaş yapmalıyız.

Onu yakaladığımızda ise…

  • Onu yakalayabildiğimizde, onu eve götürebiliriz. Derisi bazı hastalıklardan, enfeksiyonlardan vb. kötü bir şekilde etkilenmişse, cildini tahriş etmeyecek şekilde hayvanı battaniyeyle örtmeliyiz veya giysiler kullanmalıyız.
  • Eve döndükten sonra beslemeye başlayabiliriz. Sokaktaki hayvanların her türlü yemek artığını yediğini hatırlamalıyız. Mama ile beslemeye başlarsak, hazımsızlığa neden olabilir. Yeni yiyeceğe adaptasyon süreci aşamalı olmalıdır.
  • Ertesi gün kesinlikle veterinere götürmeliyiz. Eğer harcayabilecek paramız yoksa ya da hayvan için harcamak istemiyorsak, hayvan koruma kuruluşlarından bu konuda yardım isteyebiliriz. Fotoğrafları sosyal medyada paylaşabilir, para kazanmak için kampanyalar yapabiliriz.

Amaç sahiplenmektir

Sokaktan başıboş hayvanları toplamanın nihai amacı, onlara yeni bir aile bulmaktır. Araştırmalar açıkça göstermektedir ki kısırlaştırma, hayvanların terk edilmesini ve sokakların terk edilmiş evcil hayvanlarla dolmasını önlemenin anahtarıdır.

Bu konuda oldukça faydalı olacak bir şey de çocuklarımıza hayvan koruma hakkında bilgi vermektir. Hepsi potansiyel koruyucu veya istismarcıdır. Bugün aldıkları dersler gelecekteki eylemlerini şekillendirecektir. Hayvanlara saygı duymayı öğrenmeliler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.