Temple Grandin Kimdir, Hayvanlar için Ne Yapmıştır?

Temple Grandin, otistik olmasına rağmen, mükemmel gözlem becerilerini, hayvancılıkta kullanılması amaçlanan hayvanların refahına yönelik kullanan, hayvan dünyasında çok tanınmış bir kadındır.
Temple Grandin Kimdir, Hayvanlar için Ne Yapmıştır?
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Birçok kişi Temple Grandin adlı kişiyi hiç duymamış olabilir. Bununla birlikte, bu hayvansever kadının, dünyadaki hayvanların refahı üzerindeki etkisi çok fazla olmuştur.

Temple Grandin, temel olarak hayvanların davranışları ve refahı üzerine düzinelerce kitap yazmış ve yüzlerce konuşma yapmış olan ünlü bir etolog, zoolog ve öğretmendir.

İlginçtir ki, Grandin otistik olmasının hayvanları anlamasına yardımcı olduğunu ve bir insanın sahip olduğu düşünceler ile hayvanlar arasında bir bağlantı işlevi gördüğünü söylüyor.

Temple Grandin’in Karmaşık Çocukluğu

Temple Grandin, 1947’de doğdu ve çocukluğu boyunca,  hem ebeveynleri hem de kendisi için zor olan ve şiddetli seyreden otizm spektrum bozukluğundan muzdarip oldu.

Grandin bu dönemde insan temasını reddetti, ancak gençlik yıllarında, bir aile çiftliğini ziyaret ettiğinde bu durum değişti ve Grandin mükemmel bir fikir ile çıkageldi.

Temple henüz küçükken, inekleri rahatlatmak için onlara baskı uygulayan bir makine tasarladı. Aynı şekilde, otistik çocuklara da aynı şeyi yapan başka bir makine daha tasarladı; bu makine, insan teması olmadan da çalışabilen ve otistik çocuklara ihtiyaçları olan teması sağlayan mekanik bir sarılma cihazı idi.

temple grandin kimdir

Otizmi ile yaşamasına yardım eden bir başka şey hayvanlarla kurduğu ilişki oldu. Binicilik ve ineklerle vakit geçirmek onu çok daha empatik yapıyordu ve bu muhtemelen kendi icadından bile daha güçlü bir terapi idi.

Temple Grandin ve Hayvanların Rrefahı

Daha sonra psikoloji okumaya ve hayvan davranışları konusunda uzmanlaşmaya karar verdi. Kariyerini hem otizm dünyasını incelemeye hem de hayvanların refahını iyileştirmeye adadı.

Temple Grandin’in başlıca ilgi alanı çiftlik hayvanlarının refah düzeyini artırmaktı ve kendisi, hayvanların taşınması sırasında hayvanlarla doğru şekilde ilgilenmek ve stres seviyelerini kontrol altına almak ve yapılabilecek çevresel zenginleştirmeler üzerine pek çok çalışmalar yayınladı.

Onun sayesinde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çok sayıda çiftlik ve mezbaha yeniden tasarlandı. Çalışmaları uluslararası olarak bu türlerin yaşam kalitesini artırmış oldu.

Temple Grandin bizlere, otistik bir aklın görseller ya da görüntüler hakkında düşündüğünü ve detaylara odaklandığını göstermiştir. Tam da bu nedenle, tarihin en parlak bilim insanlarından ve sanatçılarından bazıları otizm spektrumuna sahipti.

Bu makale de ilginizi çekebilir; keşfedin: Otizmli Küçük Kız İle Kedisi Arasındaki İnanılmaz Dostluk

çiftlikte büyük baş hayvanlar

Otizm ve Hayvanlar

Grandin için açık bir örnek, birçok insanın bir grup ineğin veterinere neden yaklaşmadığını anlamadığıydı. Örneğin, girişte sallanan bir bayrak vardı ve bu da ineklerin kendilerini güvensiz hissetmelerine neden oldu.

Aynı düşünceler, tesislerin hayvansal üretimin çeşitli aşamalarındaki tasarımları için de geçerlidir. Örneğin, duvarlarda asılı duran nesneleri kaldırdı, şekil ve mizanpajları değiştirdi ve insan ile hayvan ilişkilerini anlamanın başka bir yolunu zihinsel olarak gözünün önüne getirebildi.

Grandin’e göre doğanın otizm ve hayvanlar ile bağlantısı olduğuna dair güçlü örnekleri vardır. Örneğin, birçok hayvan yüksek ses ile karşı karşıya kaldıklarında, otistik insanların davranışlarına benzer şekilde davranır.

Temple’nin alarmlara ya da fırtınalara verdiği tepkiler, ona birlikte yaşadığı hayvanların gösterdiği tepkileri hatırlatmıştır. Grandin’in bu fikirlerinin pek çok farklı uygulama yöntemi vardır.

Bu yüzden, korkuya neden olan anılar silinemez; otistik insanların ve atlar gibi canlı türlerinin yaşadığı travmaların benzer nedenleri ve yine benzer çözümleri vardır.

Temple Grandin adındaki bu kadın “tüm zihinlere ihtiyacımız” olduğu konusunda bizleri ikna eder. Otistik çocukların ve hatta diğer türlerin bile zihinleri günlük yaşamımızda bizlere birçok çözüm sağlayabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.