Evcil Hayvanınızın Psikoloğa Gitmesi Ne Zaman Gerekir?

Evcil Hayvanınızın Psikoloğa Gitmesi Ne Zaman Gerekir?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bazı çalışmalar evcil hayvanların duygusal ihtiyaçlara sahip olduğunu göstermiştirEvcil hayvanınızın yiyecek, barınak ve aşılarının olduğundan emin olmanın yanı sıra, duygusal olarak dengeli olması da gerekecektir. Bu nedenle, evcil hayvanınızın psikoloğa gitmesi için uygun zamanın hangisi olacağını bilmek önemlidir.

Evcil hayvanlar, ailenizde aktif rol oynayan sosyal yaratıklardır. Keza bu hayvanlar, kendileri de dahil olmak üzere, başkalarının rollerinin ne olduğunu bilir. Bu yapıdaki herhangi bir değişiklik onları dengesizleştirebilir.

İnsanlarda olduğu gibi, evcil hayvanların da genellikle değişimlere uyum sağlama konusunda sorunları vardır. Evcil hayvanların hafızasında sakladığı çözülmemiş tüm travmalar bugünkü davranışlarını etkileyebilir. Eğer bu sizin için bir problemse, o zaman bir psikolog buna bir çözüm bulmanızda size yardımcı olabilir.

Evcil hayvanınızın psikoloğa gitmesi gerektiğine dair işaretler 

Birçok uzman, köpeğinizin davranışında psikolojik olarak yanlış bir şeyler olduğunu gösteren birkaç tehlike işareti olduğundan bahsetmektedir. Onlardan birini veya birkaçını fark ederseniz ve davranışları birkaç gün sürerse, evcil hayvanınızın bir psikoloğa gitmesi gerektiğinin işareti olabilir.

  • Enerji veya ilgi eksikliği. Köpeğiniz gün boyu uzanıp kendini izole ediyorsa. Genellikle sevdiği oyunlara ve diğer etkinliklere ilgi göstermiyor ve sürekli üzgün ve yorgun görünüyorsa.
  • İştahsızlık. Köpeğiniz mamasını yemiyorsa, ona yiyecek başka şeyler vermeyi deneyebilirsiniz, ancak yine de buna tepki vermezse, o zaman bir şeyler ters gidiyor demektir.
  • Aşırı tepki vermek. Bu, evcil hayvanınız sıklıkla geriye doğru sıçramaya başladığında, yüksek sesle havladığında, hırladığında veya herhangi bir şevkat belirtisinde veya ani bir gürültüde şiddet eğilimine girdiğinde gerçekleşir. Büyük olasılıkla, sebepsiz yere korktuğunu ya da sinirlendiğini fark edeceksiniz.
  • Siz evde değilken eşyaları parçalamak. Eve vardığınızda yastıkların paramparça edildiğini veya diğer ev eşyalarının tahrip edildiğini görüyorsanız, köpeğiniz siz evde değilken bir sinir krizi geçirerek ulaşabildiği her şeyi parçalamış olabilir.
  • Garip şeylerden kaçmak. Evcil hayvanınız olağandışı zamanlarda saklanmaya veya kaçmaya başlar. Bir şey onu sakin kalmaktan alıkoyar ve evde olmak istemez. Büyük olasılıkla bir şey ona zarar veriyordur ve bunun fiziksel bir şey olması gerekmez.
mobilya parçalayan köpek

Evcil hayvanınızın psikoloğa gitmesi için sebepler


Birçok farklı şey evcil hayvanınızı duygusal olarak dengesizleştiriyor olabilir. Birçoğu size önemsiz görünebilir, bu da bir psikoloğa gitmesinin gerekip gerekmediğini anlamayı zorlaştırır.

  • Evcil hayvanların güçlü bir aidiyet duygusu vardır. Kendilerini çevrelerinin efendisi ve hatta sahipleri olarak görürler. Eve yeni bir evcil hayvan getirirseniz, bir bebeğiniz olursa veya yeni bir misafir gece sizde kalırsa, evcil hayvanınız bunu gururuna ve bağımsızlığına bir darbe olarak algılayabilir.
  • Taşınma. Ev, hatta şehir değiştirmek insanlar için bile oldukça streslidir, bunun evcil hayvanlar için ne kadar stresli olduğunu bir hayal edin. Bütün çevresi değişir ve etrafındaki yeni seslere veya kokulara alışkın değildir. Bu, bazen profesyonel yardım gerektiren bir uyum dönemidir.
  • Ayrılık Kaygısı. Evcil hayvanınızla geçirdiğiniz zamanın miktarındaki herhangi bir değişiklik ruh sağlığını etkileyebilir. Fazla mesai yapmak zorunda kalmak ve tatile gitmek zor olabilir veya ölüm köpeğinizin üstesinden gelmesi için çok fazla gelebilir. Neden artık etrafta olmadığınızı anlayamaz ve bu nedenle köpeğinizin davranış değişikliklerinden geçmesi oldukça yaygın görülen bir şeydir.
  • Eski travmalar. Kazalar ve suistimaller köpekler için travmatiktir. Onları asla unutmazlar ve köpeğiniz beklenmedik anlarda tepki verebilir. Bu özellikle gizemli bir geçmişi olan ve sahiplenilen köpeklerde yaygındır. Artık daha fazla sevgi ve şevkat görüyor olabilirler, ancak aniden şiddetli veya garip davranabilirler. Bu noktada kuşkusuz, evcil hayvanınızın psikoloğa gitmesi gerekir.
depresif bulldog

Evcil hayvanınızı psikoloğa götürmeli misiniz?

Bu çoğu insan için ortak bir şüphedir. Evcil hayvanınızın psikoloğa gitmesi bazı toplumlarda doğal ve normal bir şeydir, ancak bu toplumlar haricindeki insanların hala önyargıları vardır. Bir veterinerin veya bizzat kendilerinin gerekli tüm yardımı sağlayabileceklerini düşünürler.

İşin aslı, evcil hayvanınızın etrafındaki herkes onun zihinsel sorunlarını tedavi etmek söz konusu olduğunda gereklidir. Bu bir takım çalışmasıdır ve bir veteriner yardım edebilir, ancak yalnızca nitelikli bir psikoloğa destek olarak bunu yapabilir.

Sonrasında ise siz gelirsiniz, çünkü köpeğinizi seanslara götürmesi gereken kişi sizsiniz. Bunun yanı sıra, bu sadece zaman, sabır ve sonsuz miktarda sevgi meselesidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.