İyileştiren Köpekler: Köpek Destekli Tedavi

İyileştiren Köpekler: Köpek Destekli Tedavi

Son Güncelleme: 27 Eylül, 2018

Günümüzde köpeklerin tedavi amaçlı kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor. Birçok araştırma hayvanların fiziksel, mental ve duygusal sağlığımız için ne kadar faydalı olduklarını ortaya koyuyor. Tüm hayvanların arasında “insanın en iyi dostu” köpeklerin ise ayrı bir yerleri var. Bu yazımızda sizlere köpek destekli tedaviyi ve faydalarını anlatacağız.

Köpekler bizi iyileştirebilir

Köpek destekli tedavi ya da daha genel adıyla hayvan destekli tedavi; hastaların fiziksel, psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamayı hedefler. Bu tedavide köpekler doktor ve hasta arasındaki köprü görevindedir.

köpek destekli tedavi

Tedavi nasıl uygulanıyor? Köpeklerin hiçbir şekilde yargılamadan koşulsuz şartsız sevebildiklerini biliyorsunuz. İşte bu özellikleri; fiziksel, mental ya da duygusal olarak kendilerini iyi hissetmeyen insanların tedavisi için çok önemli.

Köpekler, insanların birbirlerinden rahatsız olmasına ya da birbirlerini dışlamasına neden olabilecek ufak tefek detayları asla umursamazlar. İnsanlar, köpeklerin yanında kendilerini güvende hissedebilirler. Köpeklerin bu genel karakteri sayesinde özel bir eğitimden geçirilmelerinin ardından tedavi sürecinin bir parçası olabiliyorlar.

Köpek destekli tedavi nasıl işliyor?

Tedavi, bir grupla da kişiye özel bir şekilde de uygulanabiliyor. Hasta, köpekle zaman geçirerek hissettiği acıyı ya da içinde olduğu zor durumu kısa bir süreliğine de olsa unutabiliyor. Bir yerde günlük rutinlerine pozitif bir mola vermiş oluyorlar.

Köpek destekli tedavinin birçok farklı hastalığın tedavisinde faydalı olduğu görüldü. İşte bunlardan birkaçı:

 • Alzheimer
 • Otizm
 • Ölümcül hastalıklar
 • Psikolojik bozukluklar
 • Kalp hastalıkları
 • Serebral palsi
 • Davranış bozuklukları

Köpek destekli tedavinin etkileri çocuklar ve yaşlılarda daha gözle görülebilir olsa da bu tedavinin tecavüz mağdurlarına da çok yardımcı olduğu saptandı. Toplumla yeniden bütünleşmek köpeklerin yardımıyla daha kolay olabilir.

Köpek destekli tedavinin faydaları

Hayvan destekli tedavi şu konularda yardımcı oluyor:

 • Motor beceriler ve denge kurma
 • Bir grubun üyeleri arasında sözlü iletişime geçme
 • Konsantre olma ve dikkatini verebilme süresini uzatma
 • Özgüven
 • Sözcük dağarcığı
 • Anksiyete ve yalnızlık hissi
 • Hafıza

Köpekler ve tehlike altındaki gençler

İspanya’da gençler için köpeklerin kullanıldığı değişik bir programdan bahsetmek istiyoruz. Katalonya devletinin kontrolündeki bölgelerde yaşayan gençler köpek destekli tedaviden faydalanıp olumlu sonuçlar aldılar.

“Kötü giden bir şeyler varsa insanın unutmasını sağlıyorlar,” diyor programa katılan gençlerden biri. Köpekler korku, stres ve endişeleriyle mücadele etmelerine yardımcı oluyor.

Grup üyeleri sorunlarını birbirleriyle konuşup paylaşıyorlar. Bir tanesi Afrika’dan Avrupa’ya gelirken yolda ailesini kaybetmiş. Başka bir çocuk ise geçirdiği kazanın ardından iki bacağını birden kaybetmiş. Hayvanlarla geçirdikleri zaman bu çocukların yaşadıkları kötü şeyleri atlatmalarına yardım ediyor.

Köpekler bize yardım ediyor biz de onlara yardım etmeliyiz

ileri yaşta köpek bakmak

Köpeklerle insanların yolu kesiştiğinden beri köpeklerin bize sayısız faydası dokundu. Ancak şu güne kadar bunun karşılığını veremedik. Sevgilerine cevabımız şiddet ve istismar oldu.

Tüm bunlara rağmen köpekler hâlâ bize olan sevgilerini koruyor. Onlardan örnek almalı ve daha iyi insanlar olmak için çaba sarf etmeliyiz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.