Temizleyene Kadar Ne Tür Bir Hayvan Olduğunu Bilmiyorlardı

Temizleyene Kadar Ne Tür Bir Hayvan Olduğunu Bilmiyorlardı

Son Güncelleme: 22 Ekim, 2018

İnsanlarla beraber yaşamayan pek çok hayvan var. Ve içgüdüleri sayesinde kedilerine yemek bulup hayatta kalmayı başarıyorlar. Çoğu hayvan da zaman zaman bizim hayal dahi edemeyeceğimiz tehlikeler atlatıyor. Belki bunları daha önce hiç düşünmemişsinizdir ama birazdan anlatacağımız hikayedeki gibi durumlar olduğunda farkındalığınız artabilir. Peki bu hayatı kurtarılan hayvan ne idi? 

Bir çamur çukuru içerisinde ve son derece kötü koşullar altında, kimsenin türünü anlayamadığı bir hayvan bulundu.

Çamura bulanmış bu gizemli hayvan ne idi? 

tilki

Londra‘daki duvar ustaları çalışırken bir çamur çukuruna düşmüş bir hayvan fark ettiler. Ne olduğunu bilmiyorlardı ama bu cesur adamlar hiç zaman kaybetmeden hayvanı kurtardılar.

Hayvanı çukurdan çıkardıklarında tamamen çamura bulanmıştı ve ne olduğunu anlamak imkansızdı. Kesin olan tek şey hayvanın bir tür memeli olduğu idi. Belki de bu yüzden cesaret edip onu kurtarmışlardı. En azından yılan değildi!

Aslında böyle bir durumda olmak ölümle sonuçlanan hipotermi veya boğulmaya sebep olabilirdi. Duvarcı ustaları zaman kaybetmeden harekete geçmeleri gerektiğini biliyorlardı o yüzden işlerini bırakıp South Essex’de, en yakındaki hayvan hastanesine gittiler.
Uzmanların yaptığı ilk şey kurtarılan hayvanı yıkamak oldu. Ve ancak bundan sonra hastanenin bu yeni sakinini tanıyabildiler. Güzeller güzeli bir kızıl tilki yavrusuydu bu. Çamura bulanmış olmadığında çok güzel görünüyordu. Ve veterinerler ne kadar uzun süredir o çamur çukurunda olduğunu bilmedikleri için hayvana bazı testler yaptılar.
Yapılan testler sonucunda ise, hastanedekilerin ona verdikleri isimle Mudssey (çamurlu), biraz zayıf olmak dışında gayet iyiydi. Bu yüzden hastaneye yatışını yaptılar.

Çamura bulanmış bir şekilde bir delikte kalmak sağlık açısından son derece zararlı bir durum. Ki çamurun altında hareket edebilmesi için harcaması gereken enerji ve efordan bahsetmiyoruz bile. Sonuçta, Mudssey hastanede birkaç gün geçirerek beslendi ve tamamen iyileşti.

Sadece birkaç gün içinde Mudssey daha iyi olmuştu ve doğal yaşam alanına geri gönderildi. Hayvan hastanesi personeli onun hasta olmadığından artık emindi. Ki bu olay sadece duvarcı ustaları değil, hastane personeli sayesinde de başarılmıştı.

Mudssey kurtarılan tek hayvan değil 

tilki

Mudssey bir istisna değil. Tehlikeli durumlardan kurtarılan onlarca köpek ve diğer hayvandan sadece biri. İşte onlardan birkaçı:

  • İtfaiyeci köpek yavrusu. Jask bir yangından kurtarılan güzeller güzeli bir boxer köpek idi. Vücudunun %75’i yanmıştı ve tüm belirtiler yaşayamayacağını gösteriyordu. Köpek yavrusunu kimse istemeyince itfaiyeciler onu itfaiye istasyonunda tuttular ve bakımını üstlendiler. Ve sonunda Jack yanık kurbanı çocuklar için terapi köpeği oldu. Bugün o itfaiye teşkilatının bir üyesi.
  • Luna. 10 Şubat tarihinde Luna isimli bir Alman kurt köpeğinin kaybolduğu bildirildi. Sahiplerinin yoğun aramalarına rağmen Luna bulunamadı. Bir hafta sonra, arama çalışmaları sonlandırıldı. Ancak Luna’nın sahibi onun çok iyi bir yüzücü olduğunda ısrar ediyor ve bu yüzden deniz kenarında bir yere gitmiş olabileceğini söylüyordu. O zamanlar kimse inanmasa da, sahibi haklıydı. Yaklaşık 1 ay sonra Luna yakınlarda bir adada bulundu.
  • Bir eşek. İrlanda’da bir kadın bir eşeğin sel baskınında boğulduğunu gördü. Bu hikayedeki kötü durum şuydu ki, kadın yüzme bilmiyordu, o yüzden zavallı hayvanı kurtarması imkansızdı. Ama hızlı davrandı ve bir hayvan kurtarma birimine haber verdi. Yardım çok hızlı geldi ve eşeği kurtardılar. Ki bu son derece kahramanca bir işti.

Görsellerin kaynağı: www.capital.com.pe


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.