GoPro ile Bir Sokak Köpeğinin Hayatı

GoPro ile Bir Sokak Köpeğinin Hayatı

Son Güncelleme: 24 Mayıs, 2018

Biz, hayvanlar hakkında bazı araştırmalar yapmayı çoğu kişiden daha çok seviyoruz. Bugün ele alacağımız araştırma onlar adına iyi bir keşif olmasa da, terk edilmenin ne demek olduğuyla ilgili ve hayvanların alışık olmadıkları bir hayat yaşamak zorunda kaldıkları zaman ne hissettikleriyle ilgili farkındalığınızı arttırmaya yardımcı olacaktır.  Hepsi GoPro’nun sayesinde!

Hindistan çok yoksul bir ülkedir. Hindistan’ı düşündüğümüzde aklımıza çocukların saf görünüşleri ve açlıktan ölen insanlar gelir. Evet, genellikle sadece insanlar söz konusudur; ancak asla bahsedilmeyen başka kurbanlar da vardır: hayvanlar.

Hindistan’ın karşı karşıya kaldığı bu zorlu durumdan dolayı, birçoğu evcil hayvanlarını terk etmiştir. Eğer kendilerine yemek bulmakta zorlanıyorlarsa, sahip oldukları hayvanları nasıl besleyebilirler ki? Bu mümkün değil! Bu durum üzücü; fakat gerçektir.

Bir sokak köpeği bize hikayesini anlatıyor

Bir fotoğraf, bin kelime kıymetindedir, derler. Her ne kadar köpekler konuşmuyor olsa da, bir GoPro bu köpeğin bize bilmek istediğimizden çok daha fazlasını söylemesi için yeterli olmuştur.

Bilmeyenler için GoPro birinin kafasına veya vücudundaki başka bir yerine takılabilen küçük bir kameradır. Ayrıca GoPro’nun panoramik fotoğraflar çekme özelliği de bulunur. Panoramik fotoğraflar sıradan bir fotoğraftan daha geniş bir görüş alanına sahiptirler. Bu yüzden bu çekim için GoPro kullanılmıştır.

Bu fikir, savunmasız hayvanları koruyan “World For All” (Herkes için Dünya) isimli bir kuruluş tarafından uygulamaya geçirilmiştir. Mumbai’de 250,000 terk edilmiş köpek olduğu bilinmektedir. Bu rakam oldukça yüksek bir rakam! Bu projedeki amaç toplumsal farkındalık yaratmak ve insanları sokak köpeklerini sahiplenmeye teşvik etmektir.

Neden GoPro?

Fikir, bir sokak köpeğinin Hindistan sokaklarındaki hayatının nasıl olduğunu öğrenmek amacı ile ülkenin sahipsiz köpeklerinden birine bir GoPro yerleştirmekti. Çekilen görüntüler kalbinizi kıracak. Bunu başka bir şekilde ifade etmemiz mümkün değil.

Görüntülerde tek bir kelime dahi olmasa da, köpeğin çöp ve pislik dolu sokakların arasında nasıl huzurlu bir yer bulmaya çalıştığı açık bir şekilde görülebiliyor.  Köpek kendine bir yer aradığı bu yolda her türlü engelle karşılaşıyor. Ve bir sokak köpeği, maalesef ki birçok kişi için hiçbir şey ifade etmiyor.

Yolda, köpeğin yiyecek bir şey bulmasına engel olan çöp torbalarındaki küçük yırtıklardan dökülen ve hiçbir işe yaramayacak çöpler buluyor. Bu çöpler dışında, kendisine kovalarla su döken insanlarla ve önce ona iyi davranıp, güvenini kazandıktan sonra da ona vuran sarhoşlarla karşılaşıyor. Ve tabii ki tüm öfkesiyle köpeğin üstüne araba süren şoförlerle de.

Aşağıda videoyu paylaşacağız; ancak sizi izlemesi acı verici olabileceği konusunda uyarıyoruz.

Sokak köpeklerini sahiplenmek

Hindistan, sahipsiz hayvan sayısı çok fazla olan tek ülke değil. Ne yazık ki, bu dünya çapında yaygınlaşmış bir kötülük. Hayvanları sahiplenmemiz bu nedenle çok önemli.

Maalesef dışarda bu durumu yaşayan tek hayvan bu sevimli köpek değil.   Birçok sahipsiz hayvanın evlerinden dışarıya atıldıkları için ne kadar şanssız olduklarına dair şikayet edecek vakitleri bile yoktur.  Onlar zaten hayatlarına mal olabilecek ya da daha da kötüsü, yaşamlarını sürdürebilmek için gereken besini temin edemeyecekleri, tehlikelerle dolu bir dünyada yaşamaktadırlar.

Sokak köpekleri için var olan tehlikeler

Sokak köpeklerinin çoğu susuzluktan veya açlıktan ölüyor, kalanlar ise, bir hayvana zarar vermeden önce bir kez daha düşünmeyen vicdansız insanlar tarafından yapılan kötü muamelelerin bir kurbanı oluyorlar.

Daha önce de zift çukuruna atılmış hayvanlarla ilgili birçok olaydan bahsetmiştik.  Hatta bazen kendilerini tutkala bulanmış veya tedavisi yapılmayan hastalıklara yakalanmış bir şekilde bulabilirler.  Sahiplerinin onları terk etmesinden dolayı acı çekmeleri yetmiyormuş gibi, bir de onlara zarar vermekten keyif alan insanlarla karşılaşırlar.

Hala bir sokak hayvanını sahiplenmeyi mi düşünüyorsunuz? Daha fazla düşünmeyin!

Fotoğraf: www.actitudfem.com


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.