Fukushima'daki Hayvanların Koruyucusu

Fukushima'daki Hayvanların Koruyucusu
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Fukushima’daki hayvanların koruyucusu Naoto Matsumura, evini terk etmek zorunda kalanlardan biriydi. Tüm hayvanlarını terk etmek zorunda kaldı ve hepsini ailesinin önemli bir parçası olarak seviyordu.

Bu, insanların aynı anda nasıl yok edip yeniden inşa edebileceği ile ilgili bir hikayedir. Ayrıca, bu hikaye nükleer enerjiyle savaşan ve hayvanlarını koruyan insanları da anlatır.

Naoto Matsumura şu anda nükleer felaketten sonra geride kalan hayvanlarla ilgileniyor. Bunu bir dakika bile kaybetmeden hevesle yapıyor.

Nükleer felaket

hayvanların koruyucusu ceylan besliyor

Kaynak: www.eldiario.es

11 Mart 2011 Cuma günü, Japonya’nın kuzeydoğu sahilinde bir deprem meydana geldi. Bu, Fukushima’daki nükleer reaktörde büyük bir patlama yaratan bir tsunamiye neden oldu. Nükleer felaket esnasında, elektrik santralinde altı reaktör vardı. Üçü çalışıyordu ve onları soğutmak imkansızdı çünkü elektrik şebekesinde arızalar vardı.

Radyoaktif kirlenme riski o kadar büyüktü ki, hükümet yapılacak en iyi şeyin bölgeyi boşaltmak olduğuna karar verdi. Tomioka şehrinde, bölgeyi tahliye eden 16.000’den fazla kişi vardı. Burası kültürel faaliyetler ve kiraz çiçekleri ile iyi bilinen bir alandı. Hayat dolu bu mutlu şehir hayalet bir kasabaya dönüştü.

Bu zor zamanlarda, Naoto Matsumura ailesiyle birlikte Iwaki’ye kaçtı. Ailesiyle birlikte kalmaya gittiler, ancak ailesi radyasyon kirlenmesi şüphesiyle kabul edilmedi. D iğer mültecilerle birlikte sığınağa gitmek zorunda kaldılar.

Naoto’nun dönüşü, Fukushima’daki Hayvanların Koruyucusu

Naoto, Tomioka’ya dönmek istedi. Çok sevdikleri çiftlik hayvanlarını bırakmak istemedi. Naoto’ya o sırada korkup korkmadığı soruldu ve korktuğunu söyledi.

Radyasyonun her yerde olup olmadığını, kansere yakalanıp vücudunda farklı tümör çeşitleri çıkıp çıkmayacağını bilmiyordu. Fakat hayvanların sağlıklı olduğunu görünce onlarla kalmaya karar verdi.

Naoto hayvanlarını beslemeye başladığında, yakında birçok terk edilmiş hayvan olduğunu fark etti. Evlerinde kilitli kalan ve çıkamayan köpekler ve kediler vardı. Ayrıca inekler, domuzlar, midilliler ve hatta bir devekuşu gördü. Kamyonunu duyduklarında, bütün bu hayvanlar havlamaya, miyavlamaya ya da yemek için ona yaklaşmaya başladı.

Fukushima’daki Hayvanların Koruyucusu Naoto’ya yardım yolu

Naoto, harekete geçmesi gerektiğini fark etti. Tüm terk edilmiş hayvanlara yiyecek dağıtmak ve bakım yapmak için bölgede bir rota belirledi. Ayrıca, onları almak veya hükümetle bir çözüm müzakere etmek için zamanı yoktu.

Çalıştığı alan koruma bölgesinden kırk kilometre uzaktaydı. Yüzlerce hayvan, yiyecek ve su olmadan geride kaldı ve yavaşça ölüyorlardı.

Matsumura’nın kaynakları çok sınırlıydı ve bu, tüm bu hayvanları beslemeyi imkansız hale getirdi. Alanın elektriği olmadığı için, internete bağlanmak ve tüm dünyadan bir Facebook sayfası aracılığıyla yardım istemek için güneş enerjisi ekipmanı kullandı. İhtiyaç duyduğu yardımı bu şekilde aldı. Yüzlerce insan Naoto’nun görevi için yiyecek ve kaynak bağışında bulundu.

Zaman zaman, helikopterler belirli alanlarda tedarik sağladı ve bu da hayatta kalmasını mümkün kıldı. Eskiden çiftliklerde kapalı kalmış olan inekler şimdi serbest.

Naoto’nun Fukushima’daki Hayvanların Koruyucusu olarak sıkıntıları

hayvanların koruyucusu ve deve kuşu

Fotoğraf kaynağı: www.eldiario.es

Naoto’nun kontaminasyon testleri pozitif sonuçlandı. Radyasyon kirlenmesine maruz kaldı fakat umurunda değil. Görevine devam edecek. Gelecekte nükleer kazanın yol açtığı hastalıklardan öleceğini biliyor. Orada, bu hayvanlarla ilgilenirken ölmek istiyor.

Ayrıca, tüm gezegenin Fukuşima’da neler olduğunu bilmesini istiyor. Naoto kontamine olmuş su içmiyor veya yiyecek yemiyor. Bunun yerine, yediği her şey dışarıdan geliyor.

Son zamanlarda, başına gelenleri anlatan bir belgesel hazırladı. Bu belgesel ayrıca, Naoto’nun yaptığı önemli işleri paylaşıyor. Amacı dünyaya, ekolojik ve insani örgütlere olanları göstermek.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.