Terk Edilmiş Evcil Hayvan Sayısı İspanya'da Artıyor

Bu alandaki uzmanlar, sonu barınaklarda biten birçok hayvanın terk edilmediği; fakat kaybolduğu şeklinde bir tahminde bulunuyor. Bu nedenle, insanların evcil hayvanlarına mikro çip yerleştirmenin neden önemli olduğunun farkında olmaları gerekir.
Terk Edilmiş Evcil Hayvan Sayısı İspanya'da Artıyor

Son Güncelleme: 28 Aralık, 2018

Her yıl, dünyanın her yerinde yüz binlerce hayvan yuvasız kalıyor. Bu yazımızda, İspanya’daki terk edilmiş evcil hayvan sayısında son zamanlarda neden bir artış olduğunu inceleyeceğiz.

İspanya’da terk edilmiş evcil hayvan sayısı son on yılda azalmış olmasına rağmen, günümüzde tekrar yükselen bir durum haline gelmiştir. Tüm detaylar için bugünkü yazımızı okumaya devam edin!

İstatistikler Yalan Söylemez: İspanya’daki Terk Edilmiş Evcil Hayvan Sayısında Artış Var

Affinity Vakfı’nın 2017’de İspanya’da evcil hayvanların terk edilmesi, kaybolması ve evlat edinilmesi üzerine yaptığı araştırmaya göre, geçen yıl sokaklardan 138.307 hayvan toplandı. Bunların 104,834’ü köpek, 33,473’ü ise kedi idi.

2017’deki Ulusal İstatistik Enstitüsü’nden elde edilen verilere göre, hayvanları terk etmek ya da kaybetmek İspanya’daki 6.100.000 köpeğin %1.7’sini ve aynı zamanda yarımada ve Balear Adaları’nda yaşayan 3.600.000 kedinin %1’ini etkilediğini göstermektedir.

terk edilmiş hayvan sayısı

Terk edilmiş evcil hayvanlar ile ilgili yapılan en büyük istatistik ise 2008 yılında, 156.858 seviyesinde gerçekleşmiştir. 2016 yılında, bu sayı bugüne kadarki en düşük sayı olan 137,782’ye kadar düşmüştür.

Bununla birlikte, 2017’de İspanya’daki barınak ya da köpek evlerine kayıtlı olan terk edilmiş evcil hayvan sayısı 138.307 köpek ve kedi sayısı ile birlikte biraz artmış durumdadır.

İstatistiklerin Arkasındaki Gerçek Durum

Profesyoneller, barınağa gelen evcil hayvanların çoğunun terk edilmediği; ancak kaybolduğu tahmininde bulunuyor. Başıboş köpek ve kedi sayısını en aza indirmek için uygulanabilecek en iyi strateji hayvanlara mikroçipler yerleştirmektir.

İspanya’da köpeklerin %85’ine ve kedilerin %34’üne mikroçip takılmış durumdadır. Sorumlu bir evcil hayvan sahibi, evcil hayvanlarının her zaman nerede olduğunu bilecektir.

Bu istatistiklerin ideal olmaktan uzak olduğu ve ve terk edilmiş evcil hayvan sayısı konusunda henüz alınması gereken çok uzun bir yol olduğu açıkça görülebilmektedir.

iki gözü farklı renk kedi

Genellikle kedilerde mikroçip bulunmadığı için, sahiplerine iade edilen kedilerin yüzdesi köpeklerinkinden çok daha düşüktür. Bu kediler genellikle ihtiyaç duydukları standart bakımları vb. olmadan, sokaklarda doğar ve büyürler.

Yaz Aylarında Terk Edilen Hayvan Sayısı Artıyor mu?

İstatistikler, yılın ikinci çeyreği olan nisan, mayıs ve haziran aylarında hayvanların daha fazla terk edildiğini ortaya koymaktadır. Kediler bu aylar boyunca en kötü zamanlarını geçirirler. Çünkü yaz aylarında kedilerin %43.5’i terk edilmiştir.

Verilere bakarsanız, hayvanların tüm yıl boyunca terk edildiğini ve terk etme eğiliminde ani bir değişiklik olmadığını görebilirsiniz. Yaz tatilinden hemen önce insanların evcil hayvanları terk ettikleri konusundaki yaygın inanış sadece bir efsanedir.

Evcil hayvan sahiplerinin evcil hayvanlarını neden terk ettikleri ile ilgili olarak, özellikle kediler söz konusu olduğu zaman, durum genellikle istenmeyen yavrulardan kaynaklanmaktadır. Erken kısırlaştırma ve dikkatli bir bakım genellikle bu sorunu kolay bir şekilde çözebilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.