Köpekler Kendilerini Nasıl İfade Eder?

Köpekler Kendilerini Nasıl İfade Eder?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kimileri köpeklerin herhangi bir şekilde kendilerini ifade edip iletişim kurduğuna pek inanmaz. Ancak köpeklerin kendilerine has bir dilleri var ve insanları da anlayabiliyorlar.

Eğer köpeğiniz iyi bir eğitimden geçtiyse hem kendini ifade edebileceği hem de verilen komutları uygulayabileceği düşünülüyor. Bu düşünceden yola çıkarak belli başlı davranışlar ve bu davranışları okuyabilmek için de bazı yönergeler belirlendi. Böylece siz de köpeğinizin size ne anlatmak istediğini anlayabilirsiniz.

Köpeklerin kendilerini ifade etme yolları

kuyruk sallayan köpek
  • Köpeğiniz sizin yanınızda uyuyarak, kendi yöntemiyle size duyduğu sevgiyi belli etmeye çalışır. Ancak köpeklerin insanlarla uyumaya alışmaması ve kendi kendilerine uyumaları daha iyi olacaktır.
  • Size olan bağlılığı köpeğinizin en güzel özelliklerinden biridir. Köpeğiniz sizi çok seviyor ve ömrünün sonuna kadar da size bağlı kalacaktır.
  • Kuyruk hareketleri, köpeklerin ne düşündüğünü anlamanın en iyi bilinen yoludur. İnsanlar her daim köpeklerin kuyruğuna bakarak mutluluk, üzgünlük ve korku gibi duyguları okumayı başarmıştır. Ancak köpeğinizin kuyruk sallaması bu duygular haricinde rahatsız, endişeli veya gergin olduğuna da işaret ediyor olabilir.
  • Yalama da bir duygu ifade yöntemidir. Köpekler, sahiplerini sevgilerini göstermek için yalarlar. Bu davranış ayrıca uysallık, itaat ve arkadaşlık hislerini de içerir. Yalama davranışı ilk olarak anne köpek ve yavrusu arasında gerçekleşir.
  • Ataları kurtlarda olduğu gibi köpekler için de bir sürüye ait olmak büyük önem taşır. Sürü içindeki köpekler her zaman birbirlerini korur ve birbirlerinin ihtiyaçlarını karşılar. Etrafta başka köpek olmadığı zaman köpekler, insanlardan oluşan ailesini sürüsü kabul eder. Bu durumda sürüsünün karşılamasını beklediği arkadaşlık ve güvenlik gibi ihtiyaçlarını da sahiplerinden bekler.

Köpeklerin başka davranışları

  • Köpeklerin, sahiplerinin yaralarını yaladığını hemen hemen herkes bilir. Ayrıca köpekler, sahiplerinin hasta olduğunu da fark edebilirler. Hasta sahiplerine iyileşmeleri için ellerinden geldiğince yardımcı olmak isterler, bunu da sürekli yanında kalarak gösterirler. Sahiplerinin acılarını ve ağrılarını dindirmek isterler.
  • Zıplamak, köpekler için çoğunlukla sevgi ve mutluluk göstergesidir. Köpekler sizinle aynı hizaya gelmek istediklerinde de zıplamayı deneyebilirler. Bunun üstüne eğer eğilmezseniz, patilerini ellerinizin üstüne koyup ellerinizi yalamaya başlayabilirler.
  • Köpeklerin, sahiplerine yaslanması veya onların üstüne çıkmaya çalışması normaldir. Genelde bunu sizin dikkatinizi çekip oyun oynamak, sevgilerini göstermek ya da yemek saatinin geldiğini ve karınlarının acıktığını belirtmek için yaparlar.

Yüz ifadeleri

Köpeklerin gülümseyemediğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Köpeklerin yüzleriyle çeşitli duygularını gösterebildiklerini kanıtlayan birçok araştırma var. Yüzüne bakarak köpeğinizin olumlu ya da olumsuz birçok hissini anlayabilirsiniz. Eğer köpeğiniz size bakıyorsa, büyük ihtimalle sevgisini göstermek için gülümsüyordur.

Herhangi bir harekette bulunduğunuzda köpeğinizin size dönüp bakması, sizin her hareketinizi takip ettiği ve size bağlı olduğunu gösterir.

Küçük hırsızlıklar ve havlama

chihuahua

Eğer köpeğiniz çorabınızı veya ayakkabınızı çalarsa bunu kötü bir şey olarak algılamayın. Bunu sizi özlediği için yaptığını bilmelisiniz. Aldığı size ait nesnenin üstünde sizin kokunuz var ve bu da kendini daha iyi hissetmesini sağlıyor.

Köpekler havlarken de buna benzer bir durum oluyor. Köpeğiniz çeşitli gürültülere ya da kapı önünden gelen tuhaf seslere havlarsa sinirlenmeyin. Bu davranış, köpeğiniz kendince sizi korumaya çalıştığı için oluyor. Evi ve ailesi kabul ettiği insanların ve yerin güvende olduğundan emin olmak istiyor. Köpekler önem verdikleri şeyleri bu şekilde korur.

İlginizi çekebilir ...
Köpeğinizin Kalbini Kırmayın
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeğinizin Kalbini Kırmayın

Evinizde köpek besliyorsanız iyi niyetle olsa da yapmamanız gereken bazı şeyler var. Farkında olmadan küçük dostunuzu hayal kırıklığına uğratıp kal...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.