Şanssız Hayvanlara Umut Olan Yeni Hastane

Bir gün hayvanımızın hastalanması ve yüksek masraflı tedavileri karşılayacak bütçeyi bulamamamız hayvan sahiplerinin en büyük korkularından biridir.
Şanssız Hayvanlara Umut Olan Yeni Hastane

Son Güncelleme: 04 Aralık, 2018

Bazen ekonomik durumumuz hayvanımızın her ihtiyacına yetişmeye yetmeyebilir. O yüzden bu yeni kurulan hastane birçok insana ve hayvanlarına umut verdi.

Meksika devleti, ülkede bu durumda olan birçok insan olduğunun farkında ve binlerce insana ve hayvanlarına yardımcı olacak harika bir fikir buldu. Bu yazımızda size bunu anlatacağız.

Meksika reddedilen hayvanlar için bir hastane kurdu

Meksika’daki Hayvan Hastanesi, o şehirde hayvanlara hizmet için kurulmuş ilk hastanelerden biri ve tıbbi masrafları karşılayamayacak insanlara yardım ediyor.

köpek veteriner

Hastane, bedava muayene hizmeti sunuyor ve tedavi masraflarında da %40 indirim sağlıyor.

Hastanenin yaklaşık bir ay önce kurulduğu Iztapalapa, ülkenin en yoksul bölgelerinden biri. Şiddet ve su kesintisi gibi problemlerin yaşandığı bölgenin sakinlerinin %40’ının yoksulluk sınırında yaşadığı tahmin ediliyor.

Doğal olarak bu durum hayvanları da etkiliyor. İnsanlar bakamadığı için bölgenin sokaklarında yüzlerce hayvan yaşıyor. Hayvanların %10’unun Mexico City sokaklarında yaşadığı tahmin edilirken bu bölgede oran %30’a çıkıyor.

Hastanenin amacı bu hayvanlara bir yuva olmak değil ancak olabilecek en ucuz masrafı çıkararak daha fazla hayvanın sokaklara terk edilmesini önlemek. Bu nedenle Silvia Viruga şu yorumlarda bulundu:

“Buraya hala nasıl hayatta olduğunu bile anlayamadığımız durumdaki hayvanlar getiriliyor. Bu hayvanlar hiç veterinere gitmemiş, hiçbir aşısını olmamış ve ne tıbbi ne hijyenik bir bakım görmüşler.”

Şansız hayvanlara yardım eden bu hastane nasıl bir yer?

Hastanede çok çeşitli son teknoloji cihazlar bulunuyor. Bölgede buraya benzer bir yer yok. Hastanede sunulan servisler:

  • Acil bölümü
  • Muayene odaları
  • Ameliyathane
  • Hastane bölümü
  • Rehabilitasyon merkezi
  • Kemoterapi
  • X-ray ve endoskopi

Yüksek kalitede sunulan hizmetler nedeniyle Meksika halkından bu hastanenin ülkenin sağlık sisteminden daha iyi durumda olduğuna dair yorumlar geliyor.

Hastane faydalı oldu mu?

Hastane her gün tam kapasite çalışıyor.

Her gün hayvanını getirenlerden hastane kapılarında uzun kuyruk oluşuyor.

Hastane her gün 150 hayvanla ilgilenmek zorunda. Uzun süreli tedaviye ihtiyacı olanlarıysa hastanede misafir ediyorlar.

Hastanede tedavi edilenler

veteriner kedi

Bu hastane sayesinde birçok köpek ve başka hayvan sağlığına kavuştu. Buna örneklerden biri felç geçirmiş Manchas. Hastanede hidroterapi ve rehabilitasyon gören Manchas artık daha normal bir hayat sürdürüyor.

Ayrıca nefes almada sıkıntı yaşadığı için zor uyuyan bir kedi de veterinerlerin yoğun bakım ünitesinde yaptığı müdahaleler sonucu kendine geldi.

Özel bir klinikte böylesi bir tedavi binlerce peso tutardı ama şansız hayvanlara yardım eden bu hastanede son teknoloji cihazlar ve en iyi veterinerlerle olabilecek en düşük ücretle tedavi edildi.

Bu güzel girişimin dünyanın diğer hükümetlerine de kendi ülkelerine böylesi bir tesis kurmaları konusunda ilham vereceğini umuyoruz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.