Sokak Köpekleri İçin Kulübe Projeleri

Sokak Köpekleri İçin Kulübe Projeleri

Son Güncelleme: 01 Aralık, 2018

Bazı özel kuruluşlar, sahipleri olmayan köpeklere barınak ve yiyecek sağlamak için çeşitli projeler yürütüyor. Bu yazıda size bahsedeceklerimizden ilki, sokak köpeklerine kulübe inşa etmek için çalışıyor. Sloganları; “Onlara evinizi açamıyorsanız bir kulübe yapın”.

Şili’den Sokak Köpeklerine Ev Projesi

köpek sevmek

Şili’nin Coquimbo şehrinin sokakları, köpeklerle dolu. Çöpten çıkan yiyecekler ve kızışma dönemindeki dişiler için birbirleriyle kavga ediyorlar. Şehir sakinleri de durumun farkında ama çok azı durumu düzeltmek için çaba sarf ediyor.

Bir grup genç, haftada iki gün (salı ve cumartesi) toplanıp karton kutu ve geri dönüştürülebilen maddelerden köpeklere evler yapıyor. 15 yaşındaki bir kızın, şehir merkezindeki köpekleri besleyerek başlattığı Amor & Rescate Peluditos Callejeros (Sokak Köpeklerini Kurtaralım) adlı projenin bugün birçok destekçisi var.

Yakın çevredeki marketlerden karton kutular toplayıp sokak köpeklerinin soğukta içinde uyuyabileceği hale getiriyorlar. Karton, su geçirmez değil ama en azından hayvanların soğuk gecelerde başlarını sokabilecekleri bir yerleri var.

Arjantin’den Benzer İki Proje

Proyecto ambulatorio (Hızlı Yardım Projesi), sokak köpeklerine daha iyi bir hayat sunmak için çabalayan bir başka çalışma. Mahalle sakinlerinin de izniyle gönüllüler, o çevrede yaşayan bir köpek için kulübe yapıyor. Ayrıca köpeğin aşılarını yaptırıp kısırlaştırıyorlar.

Ancak işleri burada da bitmiyor. Köpeği sık sık kontrole gelip besliyorlar ve ona kalıcı bir yuva bulmaya çalışıyorlar. Devletten ya da herhangi bir organizasyondan maddi yardım almıyorlar ancak, insanlardan para değil ihtiyaç duydukları malzemeleri bağışlamalarını istiyorlar.

Grubun sloganı; “Evime alamıyorsam, onlara ev yaparım”. Kulübeleri, daha sağlam olması için tahtadan inşa ediyorlar. İçlerine de battaniye ve minderler koyup kulübenin yanına yiyecek ve su koyuyorlar.

İkinci proje ise Arjantin’deki Paraná şehrinin kadınlarından geliyor. Paranálı kadınlar, sokak köpeklerinin soğuk ve yağmurda sığınabileceği “destek kulübesi” adını verdikleri tahtadan kulübeler inşa ediyorlar.

ev köpeği

Proje, parklar ve mahallelere konan kulübelerle başlayarak büyüdü. Şu an projeyi devam ettirmek için uğraşan birçok gönüllü var. Kimseden para yardımı almadıkları için insanların getirdiği inşaat malzemeleriyle çalışıyorlar. Yavaş yavaş şehri “destek kulübeleriyle” dolduruyorlar ve hayvanların rahatça uyuyabileceği yer sayısı artıyor.

Böylesi girişimler, sokak köpekleri sorununa ancak geçici bir çözüm üretebiliyor ama en azından köpeklerin günlük hayatını kolaylaştırıyorlar.

Köpeklerin kısırlaştırmasıyla da ilgilenen projeler, sokak köpeklerinin sayısının artmasını önleyip durumun daha da kötüleşmesinin önünü almış oluyorlar. Sokaktaki tüm köpekleri besleyemesek bile en azından birkaç tanesine yardım edebiliriz. Beslediğimiz köpeklerin hayatını tamamen değiştirmiş oluruz, hem de evimize bile almadan! Elimizde hazır bulunan malzemelerle onlara kulübeler yapabiliriz. Çöpe gitmekten başka bir kullanımları olmayacakken değerlendirilmiş olurlar. Buna değer değil mi?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.