Köpeğim Kansere Yakalanırsa Ne Yapmam Gerekir?

Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 27 Ekim, 2022

Şaşırtıcı bir bilgi: on yaş üzeri köpeklerin yaklaşık yarısı kanser riski taşıyor. Kanser biz insanlar için olduğu gibi köpekler için de çok ciddi bir hastalıktır. Köpeklerde tümör, elle yapılan muayene sonucu tespit edilebilir.

Yapmanız gereken ilk adımlar: köpeğinizin kansere yakalanma riskini arttıran değişkenleri bilmek, olası tümörleri nasıl tespit edeceğinizi öğrenmek ve semptomları öğrenmektir. Böylelikle köpeğiniz kansere yakalanırsa, erken teşhis edip tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz.

Köpeklerde kanser için risk faktörleri

hasta beyaz köpek

Genellikle kanser, genetik mutasyona uğrayan tek bir hücreden kaynaklanır. Bu hastalığın neden oluştuğu tam olarak bilinmiyor olsa da sık görülen bazı risk faktörleri vardır:

  • Yavru ve genç köpeklerde tümör görülme olasılığı azdır. Genel olarak, kanser orta yaştaki veya daha yaşlı köpeklerde bulunur.
  • Köpek ırklarının kansere yakalanma riskleri farklıdır. ÖrneğinBoksör, Alman çoban köpeği, İskoç Teriyeri ve Golden Retriever gibi ırklarda kanser daha çok görülür.
  • Dişi köpekler kansere daha yatkındır, özellikle de meme kanserine.
  • Ayrıca köpeklerin boyutları da belirleyici bir faktör olabilir. Bazı kemik tümörleri, 20 kilonun üzerindeki köpeklerde ve büyük köpek ırklarında daha sık görülür.
  • Genetik özellikler de etkilidir. Bazı köpekler genetik yapıları nedeniyle kanser gibi hastalıklar için daha büyük risk altındadır.

Zamanında önlem alın

Sık sık veterinere kontrole gitmek ve evde tümör kontrolü yapmak kanseri erken teşhis etmek için en önemli iki şeydir. Bu iki şey, kansere neden olabilecek şüpheli tümör büyümelerini veya kitleleri erkenden tanımlamanıza yardımcı olur. Köpeğinizin vücudunda bir kitle olduğunu fark ederseniz, en kısa zamanda bir veterinerden randevu almanız gerekir.

Köpeğinizi her gün hızlı bir şekilde kontrol etmeniz sıra dışı kitleleri tespit etmek için çok iyi bir yoldur. Tüylerini tararken ya da onunla oynarken vücudunda bir kitle olup olmadığını hızlıca kontrol edebilirsiniz. Ya da banyo yaptırırken veya onu severken.

Parmaklarınızla hafifçe bastırarak kasık, karın, boyun gibi bölgeleri kontrol edin. Köpeğinizin vücudunda bir kitle olup olmadığını anlamak için yapacağınız şey işte bu kadar basit.

Köpeğinizin hasta olduğunu gösteren belirtiler

  • Geçmeyen sıra dışı kitleler, ya da büyüyen ve değişen kitleler.
  • İyileşmesi normalden çok daha uzun süren yara veya ülser.
  • Uzun süren iştahsızlık, kilo kaybı, yemede ve çiğnemede zorluk.
  • Bacaklarda kanama, yaralar, sarkmalar ve sertlik.
  • Nefes almakta ve tuvalet yapmakta zorluk.

Köpeklerde kanserin tedavisi

Kanserden muzdarip evcil hayvanlar için mevcut tedavi seçenekleri büyük ölçüde hastalığın ne kadar erken tespit edildiğine bağlıdır. Hastalığın tedavi edilemeyeceği ve  çok sevdiği hayvanının çok acı çekeceği endişesi, evcil hayvan sahipleri için çok doğaldır. Evcil hayvanlarının ne kadar ömrü kaldığını merak ederler.

Ancak, kanser hastalığını yavaşlatan ve hayvanın acısını azaltan tedaviler vardır. Morfin gibi güçlü ağrı kesiciler, kanserli bir köpeğin yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Başka bir seçenek ise geçtiğimiz birkaç yıl içinde büyük bir ilerleme kaydetmiş olan kemoterapidir. Kemoterapinin köpeklerdeki etkisi, insanlardaki etkisine benzer. Genel olarak bir tedavi programı, kanserin ilerlemiş ve agresif olmasına bağlı olarak birkaç gün ila 18 ay arasında sürebilir.

Ötenazi (Ağrısız ölüm)

veteriner ve köpek

Tüm tedavi seçeneklerine rağmen, bir gün çok zor bir karar vermeniz gerekebilir. Eğer köpeğinizin sağlığı kansere bağlı olarak çok kötü bir hal alırsa ve yaşam kalitesi en düşük seviyeye gelirse, köpeğinizin acılarını sonlandırmak onun için yapabileceğiniz bir iyilik olabilir.

Evcil hayvanınızın hayatta kalması, ona ve ailenize çok daha büyük bir acı verdiği zaman, bir karar vermeniz gerekecek.

Kanserin etkileri ilk aşamalarda, özellikle de köpeğiniz palyatif (hafifletici) tedavi görüyorsa, fazla belirgin olmamasına rağmen, yaşam kalitesinin düştüğü ve fazla ömrünün kalmadığına dair belirtiler vardır.

Eğer köpeğiniz yemek yemeyi bırakır, ve tuvaletini yapamaz hale gelirse, bu kararı vermenin vakti geldi demektir. Her zaman en önemli şeyin, sizin için ne kadar zor olursa olsun, köpeğinizin acı çekmesini sonlandırmak olduğunu unutmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.