Köpeklerde Hızlı Nefes Alıp Verme İle İlgili Her Şey

Köpeklerde Hızlı Nefes Alıp Verme İle İlgili Her Şey

Son Güncelleme: 28 Eylül, 2018

Her şeyden önce, köpeklerde hızlı nefes alıp verme neden gerçekleşir? Bu olay ne zaman normal sayılır ve hangi durumlarda bir sağlık problemine işaret eder? Evcil hayvanınız aşırı hızlı nefes alıp veriyorsa ne yapmanız gerekir? Diğer ırklara göre daha hızlı ya da yüksek sesle nefes alıp veren ırklar var mıdır? Bu makalemizde, bu soruların hepsinin ve daha fazlasının cevaplarını bulacaksınız.

Köpeklerde hızlı nefes alıp verme ne anlama gelir?

Temel olarak, hayvanın dilindeki, ağzındaki ve üst solunum yollarındaki suyun buharlaşmasını sağlayan hızlı ve sığ solunum şeklidir. Bu olay sırasında, hayvanın vücut sıcaklığı dengelenir.

Köpeklerle insanların aynı şekilde terlemediklerini iyi biliyoruz. Hızlı nefes alıp verme, onların sıcaklıkla baş etme ve serinleme yöntemidir. Bu yüzden, köpeklerin çoğunlukla yaz mevsiminde nefes nefese kaldıklarını görürüz.

Köpekler için normal solunum hızı dakikada en fazla 40 nefes alma şeklindedir. Hızlı nefes alıp vermeye başladıklarında, nefes alışları dakikada 300’e yükselir. Köpeklerde iki çeşit nefes alma durumu olduğunu bilmek gerekir: normal ve anormal.

Normal nefes alma, vücut sıcaklığı yükseldiği zaman gerçekleşir ve tamamen doğal bir olay olarak görülür. Ancak, anormal olan nefes alıp verme durumu, hayvanın bir sağlık sorununa sahip olduğunun bir göstergesi olabilir.

O zaman tam olarak ortada bir sorun olduğundan nasıl emin olabilirsiniz? Cevap basit: köpeğiniz aşırı derecede hızlı nefes alıp veriyorsa. Köpek terlemediği veya ortamın sıcaklığı artmadığı halde, gürültülü ve “hırıltılı” bir şekilde nefes almaya başladıysa ya da hayvan nefes alırken aşırı derecede zorlanıyorsa ortada ciddi bir durum var demektir.

Diğer yandan, bazı ırklar burunlarının şekilleri yüzünden hızlı nefes alıp vermeye daha yatkındır. Bulldog, Pug, Boxer ya da Boston Terrier (ve diğer brakisefal köpekler) örneğinde olduğu gibi, bu ırklar nefes almakta zorlanabilirler ve nefes alırken çok ses çıkartabilirler. Buna ek olarak, bu köpekler sıcak havalardan ve hatta araba yolculuklardan çok rahatsız olurlar.

Köpeklerin anormal şekilde hızlı nefes alıp verme sebepleri

Köpeğin vücut ısısını, çevre sıcaklığını ve hatta köpek ırkını olası sebepler olarak bir kenara koyduğumuzda, hızlı nefes alıp verme dikkat etmemiz gereken çok ciddi bir duruma işaret ediyor olabilir, mesela köpeğinizin hayatı büyük risk altında olabilir. Peki, bir köpeğin nefes alıp verişinin normal olduğunu ya da olmadığını nasıl anlayacağız? 

1. Sıcak çarpması

Köpeğinizin yaz sıcaklarında nefes nefese kalması bir şey, hayvanın öğlen sıcağında saatlerce güneşe maruz kalması bambaşka bir şeydir. Bir köpeğin vücudu aşırı ısınmaya başladığında nefes nefese kalacaktır.

Eğer birkaç dakika sonra bu hareketi kesilmemiş ve üstüne hayvanın bakışları kaymışsa, diş etleri kızarmışsa ve kalbi hızlı çarpmaya başlamışsa, köpeğiniz sıcak çarpması geçiriyor demektir. Köpeğinizi soğuk suyla serinletmeniz onu gölgeye, hatta mümkünse vantilator ya da klima karşısına otutturmanız gerekir.

2. Acı

Bir hastalık durumunda, hızlı hızlı solumak acı veya rahatsızlık ifadesi olabilir. Bu, köpeklerin söze dökmeden iletişime geçme biçimleridir. Köpeğinizin nefes alma şeklinin değişme ihtimaline karşı köpeğinizi yakından incelemelisiniz. Özellikle de ortada belli bir sebep yokken nefes nefese kalmışlarsa. Tam o anda, köpeğiniz bir acı hissediyor ya da hissettiği acı gittikçe şiddetleniyor olabilir. Eğer bunlardan herhangi birisi gerçekleşirse, köpeğinizi derhal güvenilir bir veterinere götürün.  

3. Obezite

Köpek nüfusunun büyük bir kısmı, kötü beslenme ve yetersiz egzersizden dolayı obezite hastasıdır. Obezite bir köpeğin ortalama ömrünü kısaltabilir ve hayvanın, vücut ısısını dengeli bir seviyede tutmasını zorlaştırabilir. Bu da kaçınılmaz olarak köpeğin hızlı nefes almasına sebep olacaktır. Eğer köpek bir iki adım attıktan sonra ya da biraz fiziksel aktivite (oyuncağa bakmak ya da merdiven çıkmak gibi) yaptıktan sonra nefes darlığı çekiyorsa, bunun sebebi aşırı kilolu olması olabilir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise, köpeğinizin yeme alışkanlığını değiştirin ve her gün birlikte düzenli yürüyüşlere çıkın. 

4. Akciğer ya da kalp rahatsızlığı

Köpeklerde dilate kardiyomiyopati hızlı nefes alıp vermenin yanı sıra karın bölgesinin şişmesi, ağır nefes alıp verme, öksürme, bayılma, halsizlik ve güçsüzlük gibi semptomlara da neden olmaktadır.

5. Stres ya da korku

Köpekler gergin olduklarında ya da fırtına ya da Yeni Yıl kutlamaları gibi (havai fişeklerden dolayı) stresli durumlarda hızlı hızlı solumaya başlarlar. Bu durumda köpeğiniz farklı davranmaya başlayacak ve titreyerek, saklanmaya çalışarak ve hatta tuvaletini bile kontrol edemeyecek bir durumda, odada bir ileri bir geri dolaşacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.