Yavru Köpeklerde Kusma: Nedenleri

Yavru köpeklerin kusması su ve elektrolit kaybına neden olabilir. Bu yüzden bu tür bir sorun yaşıyorsanız köpeğinizi veterinere götürmek için uzun süre beklemeyin.
Yavru Köpeklerde Kusma: Nedenleri
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yavru köpeklerde kusma, bazen dikkat edilmesi gereken bir konudur. Yavru köpekler zayıf oldukları için, kaybettikleri su miktarını yerine koyamazlarsa kolay bir şekilde dehidre olabilirler.

Eğer yetişkin köpeğiniz de kusmaya başlarsa onunla da ilgilenmek isteyebilirsiniz. Ancak yavru köpeklerin kusması, daha çok ciddiye almanız gereken bir sorundur. Bu yazıda, yavru köpeklerde kusma probleminin nedenleri ve tedavisi hakkında konuşacağız.

Kusma ve geri çıkarma

Kusmanın nedenlerine geçmeden önce kusma ve geri taşma (regürjitasyon) arasındaki farktan bahsetmemiz gerekiyor. Köpekler kustukları zaman, mide ve ince bağırsaklarında bulunan maddeleri zorlayarak dışarı çıkarmaya çalışırlar. Bu şekilde yedikleri tüm yiyecekler, içtikleri sıvılar ve diğer maddeler parkeye veya halınızın üzerine saçılır.

Kusma eylemi gerçekleşmeden önce salya artışı, öğürme ve karında kasılma gibi mide bulantısı belirtileri gerçekleşir. Diğer taraftan, geri taşma denilen durum ise daha farklıdır. Midedeki maddelerin zorla çıkmasından farklı olarak, geri taşma daha pasif bir eylemdir; geri taşma esnasında henüz sindirilmemiş gıdalar ve sıvılar ağızdan çıkar. 

Kusmadan farklı bir şekilde, geri taşmanın belirtileri nefes almakta güçlük ve öksürmedir. Köpeğinizin kustuğunu veya geri çıkardığını anlamak için basit bir şekilde çıkardığı şeylere bakmanız gerekir. Geri çıkarma ile ortaya çıkan maddeler henüz sindirilmemiştir ve yemek borusunun şeklini aldığı için silindir şeklindedir.

Veterinerinizin öncelikle köpeğinizin kustuğunu veya geri çıkardığını anlaması gerekir. Çünkü bu iki problem farklı nedenlerden kaynaklanır ve farklı tedaviler gerektirir.

Yavru köpeklerde kusma: Nedenleri

Köpeklerde kusmaya neden olan şey çoğu zaman midenin tahriş olmasıdır. Kötü bir şey yedikleri zaman veya düzgün bir şekilde beslenemediklerinde mideleri tahriş olur. Yutulmaması gereken objeleri yutmaları, tahriş eden ve bozulmuş yiyecekleri yemeleri veya en basit şekliyle hızlı bir şekilde çok fazla yemek yemeleri bu duruma neden olabilir.

sarı köpek sokağa kusuyor

Yavru köpekler araba yolculuğu nedeniyle baş dönmesi yaşayabilir, yedikleri bir şeyden dolayı zehirlenebilir veya tehlikeli nesneleri yutabilir. Tüm bu durumlarda kusma gerçekleşebilir.

Yavru köpeklerin, özellikle henüz tüm aşıları tam değilse, distemper veya parvovirus B19 (Beşinci hastalık) gibi enfeksiyonlara yakalanma riski yüksektir. Yavru köpeklerde kusmanın diğer yaygın nedenleri arasında bağırsak parazitleri, sıcak çarpması, bazı ilaçlar ve pankreatit gibi hastalıklar yer alır.

Yavru köpeklerde geri taşmaya neden olabilecek tıbbi durumlar

Çeşitli ırkların geri taşma problemini yaşamaya daha yatkın olduğu biliniyor; ancak geri taşma sorunu her köpek ırkında görülebilir. Bu sorunu yaşamaya yatkın olan bazı köpek ırkları şunlardır: Tel Tüylü Tilki Terrier (Wire Fox Terrier), Minyatür Schnauzer, Danua, Alman çoban köpeği, İrlanda seteri, Labrador Retriever, Newfoundland ve Shar-Pei’dir.

Geri taşma, aşağıdaki faktörlerden dolayı kaynaklanabilir:

  • Boğaz veya yemek borusu ile ilgili doğuştan gelen problemler
  • Kanserle ilişkili boğaz problemleri, yabancı cisimler, kuduz, zehirlenme veya kas hastalıkları (miyopatiler)
  • Genişlemiş yemek borusunun, kanserin, tümörün veya hiyatus herninin neden olduğu özofagus hastalıkları
  • Özofagusun daralması veya sinir sistemi ile ilgili sorunlar

Yavru köpeğiniz sürekli olarak kusuyorsa, ishalse, ağzından kan veya diğer olağan dışı materyaller çıkıyorsa, tüm bunlar acil bir veteriner ziyareti gerektiren ciddi semptomlardır.

Yavru köpeklerde kusma: Tedavisi ve önlenmesi

Kusma, ciddi bir sağlık probleminin işareti olabilir. Bu sorunun altında yatan neden ciddi olmasa bile, herhangi bir nedenden dolayı kusmak su kaybına neden olur ve bu durum daha ciddi problemlere yol açabilir. Hatta yavru köpeğiniz bu yüzden çok hızlı bir şekilde hayatını kaybedebilir.

siyah beyaz köpek yere kusuyor ve yavru köpeklerde kusma

Eğer köpeğiniz gün içine birden çok kez veya sürekli olarak kusuyorsa, ishal ve halsizlik gibi başka belirtiler de gösteriyorsa, acilen veterinerinizi ziyaret etmeniz gerekir. 

Veterineriniz kusma probleminin nedenini tespit ettiği zaman, köpeğiniz için doğru bir tedavi yöntemi oluşturabilir. Bazı ciddi durumlarda köpeğinizin yatarak tedavi olması gerekebilir.

Köpeğinizi hafif bir diyetle besleyin

Veterineriniz köpeğinizin iyileşmesi için birkaç gün boyunca hafif bir diyetle beslemenizi önerebilir. Bu tür yiyecekleri marketlerde bulabileceğiniz gibi, pirinç ve derisiz haşlanmış tavuk gibi doğal seçenekleri evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Tüm bunların yanında, köpeğinizin yeteri kadar su içtiğinden de emin olmanız gerekiyor. Eğer yavru köpeğin durumu ciddileşirse, veterineriniz gereken ilaçları yazacaktır.

Daha yavaş yemek yemesini sağlayın

Eğer yavru köpeğiniz tamamen sağlıklıysa ve yedikten hemen sonra kusuyorsa, çok hızlı yemek yiyor olabilir. Böyle bir durumda köpeğinizin daha yavaş yemesini sağlayın. Aşağıdaki tavsiyeler işinize yarayabilir:

  • Eğer birden daha fazla köpeğiniz varsa, köpeklerinizi ayrı odalarda beslemeyi deneyin ve bu şekilde yemek yeme sırasındaki rekabet hissinin önüne geçin.
  • Mama kaplarının ortasına yenmeyen bir nesne koyun ve bu şekilde nesnenin etrafındaki yiyecekleri yemesini sağlayın.
  • Miktar olarak daha az öğünler hazırlayın

Eğer köpeğiniz kusuyorsa, herhangi bir ilaç vermeden önce mutlaka veterinerinize danışın. Veterineriniz ihtiyacınız olan en iyi tavsiyeyi size verecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Liljebjelke, K. A., Abramson, C., Brockus, C., & Greene, C. E. (2002). Duodenal obstruction caused by infection with Pythium insidiosum in a 12-week-old puppy. Journal of the American Veterinary Medical Association, 220(8), 1188-1191.
  • Gandini, G., Bettini, G., Pietra, M., Mandrioli, L., & Carpene, E. (2002). Clinical and pathological findings of acute zinc intoxication in a puppy. Journal of small animal practice, 43(12), 539-542.
  • Yilmaz, K. Y. Z., Özkul, A., & Pratelli, A. (2007). Aetiological role of viruses in puppies with diarrhoea. The Veterinary Record, 161, 169-170.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.