Yaşça Büyük Bir Kedi Sahiplenmenin 8 Faydası

Bir kediye, sevgi dolu bir evde yaşama şansı vermek gerçekten harika bir şeydir. Yaşlı bir kedi sahiplenmenin hayatımıza birçok yararı vardır.
Yaşça Büyük Bir Kedi Sahiplenmenin 8 Faydası

Son Güncelleme: 23 Ağustos, 2020

Bir hayvana sevgi dolu bir evde yaşama şansı tanımak gerçekten de müthiştir. Bir evcil hayvan hangi yaşta olursak olalım alabileceğimiz en güzel hediyedir. Birçok insan yavru bir köpek ya da kedi almayı tercih etse de, yaşlı bir kedi sahiplenmek faydalıdan öte bile olabilir. Aynı zamanda hem sizin hem de kedi için. Bu yazımızda bu kararı vermenin ana faydalarından bahsedeceğiz.

Neden yavru değil de yaşça büyük bir kedi sahiplenmeli?

Maalesef, yavru kediler barınaklarda sahiplenilen ilk hayvanlardır. İnsanlar bu sayede onları “istedikleri gibi yetiştirebileceğini” ve böylece daha uzun süreli bir evcil hayvanları olacağını düşünürler. Bununla birlikte, yaşlı bir kedinin de kendi avantajları vardır:

1. Herhangi bir sürprizle karşılaşmazsınız

Yaşlı kediler

Yaşça büyük bir kedi sahiplendiğiniz zaman, çoktan ne kadar büyük olacağını ve ne tür bir karaktere sahip olduğunu bilirsiniz. Kediler hayatlarının ilk birkaç ayında çok tatlı olabilirler ama sonradan karakterleri değişir ve büyürler. Eğer en baştan sakin ve sessiz bir evcil hayvan arıyorsanız, yaşça daha büyük bir tane sahiplenin.

2. Baş belası değillerdir

Genellikle yaşça büyük kedilerin agresif, sıkça saldırgan ve insanlarla diğer hayvanlara karşı uyumsuz oldukları için sahiplenmeyi beklediklerini düşünürüz. Ama çoğu durumda bunun sebebi sahiplerinin ölmesi ya da taşınmak zorunda olmalarıdır.

Aynı zamanda kayıp ya da terk edilmiş olabilirler ve bazen sahiplerinin alerjisi çıktığı ya da hamile kaldığı için de olabilir. Ama bunun suçlusunun o hayvan olduğunu düşünmek için hiçbir sebep yok.

3. Evinize zarar vermezler

Yavru kedi sahiplenenlerin eve geldiklerinde karşılaştıkları en yaygın sorun, kedilerin mobilyalara, kıyafetlere ya da ayakkabılara saldırmasıdır. Nasıl böyle küçük tatlı bir tüy yumağının her şeyi kırabildiğini anlayamayız, ama bunu başarırlar! Öte yandan, yaşlı bir kedi çok daha sakindir ve kişisel eşyaları yok etmeye yetecek kadar enerjileri yoktur. Başka bir deyişle, bu konuda endişe etmenize gerek yok!

4. Yaşça büyük insanlar için ideallerdir

Evcil hayvanlar ile sahipleri arasında ortak bir yaşam olduğu söylenebilir. Birçok durumda birbirilerini tamamlayabilirler. Diğer durumlarda, anlaşabilmek için benzer olmaları gerekir. Eğer yaşlı bir insana eşlik etmesi için bir kedi sahiplenmeyi düşünüyorsak, o zaman en azından 5 yaşını aşmış bir kedi seçmemiz gerekir.

Bunun sebebi nedir? İlk sebep daha sakin olmaları ve artık bir şeyleri kırmamalarıdır. İkinci sebep yaşlı kişinin kedinin bakımı hakkında çok endişelenmek zorunda kalmayacak olmasıdır. Ve üçüncü olarak, beraber aynı sayıda yıl yaşayabilirler. 

5. İhtiyaçları olan her şeyi öğrenmişlerdir

Yavru bir kedimiz olduğunda, onlarla belirli “aile kurallarını” ve kedi kumunu nasıl kullanacağını öğretmemiz gerekir. Bunun yanı sıra yaşlı kediler, çoktan nereye gideceklerini ve evde nasıl davranacaklarını bilirler. Bazı davranışsal “sorunları” olsa bile, sizin eğitiminiz yüzünden değil de önceki sahiplerinden öğrendikleri yüzündendir.

6. Minnettar hayvanlardır

Barınağa giren birçok yetişkin kedi gibi, sahiplenilme konusunda genellikle pek de şanslı değillerdir. Yaşlı bir kediyi eve götürmeyi seçmek sizi bir süper kahraman yapar. Sonsuza kadar minnettar olacaklardır ve hayatlarında büyük bir değişim fark edeceksiniz. Şüphesiz, kendi hayatınızda da bu değişimleri göreceksiniz.

7. Eğlence için değiller

Neden yaşlı kedi sahiplenmeli?

Yılbaşında birçok barınağa çocuklarına hediye olarak evcil hayvan almak isteyen ebeveynler geliyor. Maalesef, bu “heyecan” birkaç ay sonra, “yeni oyuncaklarından” sıkıldıkları zaman bitiyor.

Öte yandan, yetişkin bir kedi onlara daha iyi davranmaları ve beladan uzak durmaları konusunda yardım etmenin yanı sıra sadakat ve sevgiyi öğretecektir.

8. Saatlerce yalnız kalabilirler

Eğer tüm gün çalışırsanız, evcil hayvanınızla ilgilenecek zamanınız kalmaz, özellikle yavru ise. Yetişkin kediler nadiren ilgi ve alakaya ihtiyaç duyar ve tek başlarına zaman geçirmekten hoşnutturlar çünkü daha sakin hissederler ve rahatça uyuyabilirler. 

Hala yetişkin bir kedi sahiplenme konusunda kararsız mısınız?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.