Evdeki Yeni Kedi: Alıştırma Süreci

Eve yeni kedi aldığınız zaman onu evdeki diğer hayvanlara alıştırmanız gerekir. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.
Evdeki Yeni Kedi: Alıştırma Süreci

Son Güncelleme: 28 Mart, 2020

Bir evcil hayvan sahibinin karşılaşabileceği en büyük sorunlardan bir tanesi, eve yeni kedi aldıklarında ortaya çıkar. Neden mi? Çünkü evde başka kediler varsa, ilk başta geçinmeleri zor olabilir.

Kediler köpeklerden çok farklıdır. Bölgelerine çok düşkün oldukları için evdeki bölgelerini başka kedilerle paylaşmak istemeyeceklerdir.

Her ne kadar kedigillerin diğerlerinin varlığına kolayca adapte olduğu çoğu kez gözlemlense de, birlikte yaşamanın karmaşık olduğu bazı durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle, böyle bir durumla karşılaştığınızda ne yapabileceğinizi bu makalede anlatmaya çalışacağız.

Yeni kedinizi veterinere götürün

veterinerde muayene olan kedi

Kedinizi eve getirmeden önce yapmanız gereken ilk şey budur. Bu sayede onun sağlıklı olduğundan emin olur ve diğer hayvanların sağlığını da riske atmamış olursunuz.

Veterinerin kontrol edeceği ilk şey, parazit ya da pire taşıyıp taşımadıklarıdır. Eğer kedinizde bunlardan herhangi birisi varsa, veteriner gerekli tedavileri başlatacaktır.

Ayrıca bu kontrol sayesinde, evinizdeki diğer kedilere de bir şey bulaştırma riskini önleyeceksiniz.

Dikkat etmeniz gereken hastalıklardan bir tanesi de kedilerdeki bağışıklık yetmezliğidir. Bu hastalığın etkili bir tedavisi olmasa bile, diğer yavru kedilere bulaşmaması için teşhis edilmesi önem taşımaktadır.

Eve gelen yeni kedi için farklı bir alan oluşturun

Veteriner kedinizin sağlıklı olduğunu söylediği zaman, kedinizi eve götürebilir ve diğer üyelerle tanıştırabilirsiniz.

Ancak zaten evde olan kediler konusunda dikkatli olmalısınız. Çünkü daha büyük kediler yeni üyelere karşı agresif olabilirler.

İstenmeyen bir durumdan kaçınmak için, yeni gelen kediye ayrı bir oda vermelisiniz. Bu alan güvenli olmalı ve diğer kedilerden de olabildiğince uzak olmalıdır.

Ayrıca bu bölgenin diğer kedilerin sevdiği bir alan olmadığına da dikkat edin. Bu sayede onları da endişelendirmemiş ve birbirlerinin alanına sokmamış olacaksınız.

Bu ayrı alan taktiğini bir hafta boyunca sürdürmelisiniz. Bu süre içerisinde, kediler birbirlerine alışacaktır.

Kedileri birbirlerinin kokularına alıştırın

Bu, yeni kedinize iyi bir yaşam ortamı sağlamak için atmanız gereken başka bir adımdır. Yapmanız gereken ilk şey, yeni kedinizin diğer kedilerin eşyalarıyla oynamasına müsaade etmektir.

Ayrıca, yeni kedinizin yanaklarındaki ter bezlerine bir havlu sürebilirsiniz. Sonrasında bu havluyu diğer kedilere koklatabilir ve bu kokuya alışmalarını sağlayabilirsiniz.

Tüm bunlardan sonra, yeni kedinizin odasının kapısını açık bırakarak kedilerin birbirlerini koklamasına izin verebilirsiniz. Bu, gelecekte sorunların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Yeni kediyi diğer kedilerle tanıştırırken kucağınızda tutun

Daha iyi bir temas kurmak için, kediyi yeni arkadaşlarıyla tanıştırırken kucağınızda tutmaktır. Bunu yapmanın en iyi yolu kanepeye oturmaktır; böylece diğer kediler ona yaklaşabilir ve koklayabilir. Kollarınızda korunacağı için, yeni kedinin de incinmesini engelleyeceksiniz.

Tanıştırma aşaması 5 günü geçmemelidir. Bu süre, kedilerin yeni üyeye alışması için yeter de artar bile.

Yeni kedi ile diğerlerinin vakit geçirmesini sağlayın

Şu anda yapılacak tek şey, kedilerin birbirini tanımasını sağlamaktır. İlk olarak, nispeten yakın bir mesafede yemek yemelerini sağlayın.

Sorun olmadığını fark ettiğiniz zaman daha fazla vakit geçirmelerini sağlayın. Bu sayede diğer kediler yeni üyeyi aileye kabul edebilir.

Ayrıca, kediler bir aradayken ortamda bulunmanız gerekir. Böylece hem sorun olmadığından emin olursunuz hem de onlarla vakit geçirerek aranızdaki bağları güçlendirirsiniz.

Tüm bu adımları izlerseniz, yeni kediniz kolay bir şekilde aileye uyum sağlayacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.