Stresli ve Korkmuş Köpekleri Sosyalleştirmek için Öneriler

28 Ocak 2021
Stresli ve korkmuş evcil hayvanınıza sempatik davranmak, onun sosyalleşmesi için önemlidir çünkü travma yaşamış olması onun suçu değildir. Bir hayvan sahibi olarak, köpeğinizin rahatsızlık belirtilerine en aşina olan kişi sizsiniz.

Bu belirtileri okuduktan sonra, evcil hayvanınızın korkak ve stresli hissetmesine neden olan şeylerle yüzleşmesine yardımcı olabilirsiniz.

Köpeğiniz kişiliği ve yaşam kalitesini etkileyen olumsuz deneyimler yaşamış olabilir ve siz de büyük olasılıkla ona yardımcı olmak için ne yapabileceğinizi merak ediyorsunuz. Bu tür durumlarla başa çıkmanın en iyi yolu, sakin olmak ve hayvanınızı suçlamamaktır.

Belki de istismar görmüş ve terk edilmiş bir köpek evlat edindiniz ve en büyük arzunuz onun yeni evinde rahat hissetmesi … Her iki şekilde de, bu ipuçları onunla ilişkinizi güçlendirebilir.

Korkmuş bir köpeğin davranışları

Köpeğinin iyi hissetmediğini sahibine gösteren bazı endişe verici belirtiler vardır. Köpeğiniz korku hissediyorsa, onu kontrol edemez çünkü otonom sinir sisteminin istemsiz bir reaksiyonudur. Yine de, bu davranış herhangi bir hayvan ya da insanda tamamen normaldir.

  • Eğer köpek korku ya da stres hissediyorsa, büyük olasılıkla kuyruğunu bacakları arasına sokacak, titreyecek, enerjisi düşecek ve davranışı size evden çıkmak istediği izlenimi verecektir.
  • Panik yaptığında, köpek güvenlik için koşacak ve yıkıcı davranışlar geliştirecektir.
  • Aşırı durumlarda, sinir sistemi tepki verir. Ayrıca daha önce bahsettiğimiz otonom sinir sisteminin bir parçasıdır. İshal ya da idrarda düzensizlik genellikle en tipik dış belirtileridir.
stresli köpek
Köpeğinizin davranışlarında bu değişikliklerden herhangi birini fark etmeye başlarsanız; onu, korku ve anksiyete hissetmesine neden olan şeyden uzaklaştırmayı denemelisiniz. Sakinleşmesi için onu okşayın ya da ona bir oyuncak verin.

Şiddetli durumlarda, köpeğinizi bir veterinere kontrol ettirmelisiniz. Veteriner anksiyetesi için reçete yazacaktır.

Evde korkmuş köpeğinize yardımcı olmak

Her zihin, köpeğin cinsi ne olursa olsun, farklıdır. Bu nedenle, bu, her köpeğin duygusal ihtiyaçlarının büyük ölçüde değiştiği anlamına gelir. Köpeğiniz korku ya da stres yaşadığında onu sakinleştirmek için müzik gibi birçok yararlı yöntem vardır.

müzik dinleyen köpek

Aşağıdaki liste evcil hayvanınızın davranışlarını okumanız ve ihtiyaçlarına karşılık vermeniz için bazı kolay yöntemler sunuyor.

  • İster inanın ister inanmayın, köpekler müziğe cevap verir. Hayvanlar için tasarlanmış bazı şarkılar bile vardır. Evden dışarı çıktığınızda, onun dinlemesi için müziği açık bırakabilirsiniz. Bu yöntem, köpeğinizde ayrılık anksiyetesi varsa etkili olabilir.
  • Aromaterapi ve uçucu yağlar kullanın. Mağazada, uçucu yağlar içeren çeşitli spreyler ve aromalar bulabilir ve evcil hayvanınızı rahatlatmak için bunları kullanabilirsiniz. Bu ürünleri sırtlarına uygulayın ve kaşımasını engellemek için ulaşamayacağı yerlere sürdüğünüzden emin olun.
  • Fiziksel temas, hayvanları da insanları da yatıştırır. Köpeğinizin yanına oturun, onu kucağınıza alın, ya da sevdiği şekilde onu okşayın. Köpekler sarılmayı sevmez ama sahipleri onları okşadığı zaman buna hayır demezler.
  • Egzersiz evcil hayvanınızın gerginliğini atmasına ve gece daha iyi uyumasına yardımcı olabilir. Eğer kabuslar gördüğünü ya da uykusunun zayıf olduğunu fark ederseniz, uyku kalitesini arttırmak için onun günlük egzersiz miktarını ve yoğunluğunu artırın.
  • Bazen hayvanı izole bir odaya almak onu sakinleştirmek için yararlı olabilir. Bu seçenek, yeni insanlarla tanışmayı ya da kalabalıkta olmayı sevmeyen köpekler için de iyidir.
  • http://gida.ibb.istanbul/img/111501682016__5120508075%C2%B1.pdf
  • Hall, K. E., Holowaychuk, M. K., Sharp, C. R., & Reineke, E. (2014). Multicenter prospective evaluation of dogs with trauma. Journal of the American Veterinary Medical Association. https://doi.org/10.2460/javma.244.3.300