Evcil Hayvan Sahiplenmek İçin En İyi Yerler

Ne tür bir evcil hayvan sahiplenmek istediğiniz konusunda önceden bir fikriniz olsa da, herhangi bir nihai karar vermeden önce bu yazımızdaki faktörleri göz önünde bulundurun.
Evcil Hayvan Sahiplenmek İçin En İyi Yerler

Son Güncelleme: 15 Haziran, 2021

Hayvanların terk edilmesi, dünyanın birçok yerinde hala büyük bir sorundur. Gelinen noktada sonuç olarak bu hayvanları sokaktan kurtaran örgütler dolup taşıyor.

Bir evcil hayvan sahiplenmeye karar verdiyseniz, bunu yapabileceğiniz birçok yer var. İnternet genellikle bölgenizdeki barınaklar ve hayvan koruma kuruluşları hakkında bilgi edinmek için iyi bir araçtır.

Barınaklar: Talepten Fazla Arz

Bunu yapacak kaynakları olsun ya da olmasın, sokak köpeklerine ve kedilerine barınak sağlayan kuruluşlar, onlara iyi bir yuva bulmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

barınakta köpekler

sorumlu bir şekilde seçmelisiniz.

Her şeyden önce, bir evcil hayvanı sahiplendiğinizde, gelecek yıllar boyunca bakmak zorunda kalacağınız bir canlının sorumluluğunu üstlenmiş olduğunuzun farkında olun. Onların zaten terk edilmiş hayvanlar olduklarını ve hiçbir koşulda bir daha buna katlanmak zorunda kalmamaları gerektiğini unutmayın.

Bu nedenle, ilk görüşte dürtü veya aşka kapılmaya izin vermemeniz önemlidir. Karşınızda sevimli, tüylü bir hayvan varken bunu yapmamak zor olabilir ama düşünmeniz gereken şeyler var. Hem kendiniz hem de hayvan için iyi bir seçim yapmalısınız.

Bir evcil hayvan sahiplenmeye karar verdiyseniz ve şimdi bunu nerede yapacağınızı merak ediyorsanız, sevgi dolu yuvalara ihtiyaç duyan hayvanlara ev sahipliği yapan her türden yer olduğunu çok geçmeden anlayacaksınız. Barınaklar ve hayvan koruma kuruluşları, terk edilmiş çok sayıda hayvan nedeniyle buldukları tüm hayvanları almak için genellikle çok küçüktür.

Evcil Hayvan Sahiplenmeye Karar Vermeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ne tür bir evcil hayvan sahiplenmek istediğiniz konusunda önceden bir fikriniz olsa da, herhangi bir nihai karar vermeden önce aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurun:

 • Yeni evcil hayvanınıza ne kadar zaman ayırmanız gerekiyor?
 • Evde yalnız olmaları gerekip gerekmediği
 • Yaşınız, fiziksel durumunuz ve mali durumunuz
 • Evinizde halihazırda yaşayan başka evcil hayvanlar olup olmadığı
 • Ailenizin dinamiği
 • Evinizin büyüklüğü

Tahmin edebileceğiniz gibi, büyük bir köpek, orta boy veya küçük bir köpek ya da sevimli bir kedi yavrusu ile aynı şey değildir. Çok fazla enerji harcaması gereken bir köpek kesinlikle daha “huzurlu” bir köpekle aynı şey değildir. Ve bir kediye sahip olmak, iki ya da üç kediye sahip olmakla aynı şey değildir. Bununla birlikte, kediler söz konusu olduğunda, birbirlerine arkadaşlık edebilmeleri için birden fazla kediye sahip olmak her zaman iyidir.

Evcil Hayvan Sahibinin Sorumlulukları

Bir evcil hayvanı sahiplenme kararı büyük bir karardır ve hayatınızda değişiklikler anlamına gelir. Çünkü yeni evcil hayvanınızı ne kadar severseniz sevin ya da onlar sizi sevsin, sevgi yeterli değildir. Evcil hayvanlarla ilgilenilmesi gerekiyor. Eve bir evcil hayvan getirdiğinizde üstlendiğiniz hem zaman hem de para içeren sorumluluklar vardır.

 • Bir veteriner ile düzenli kontroller
 • Aşılar ve periyodik haşere giderme
 • Temel itaat eğitimi
 • Evcil hayvanınızın özel ihtiyaçları için kaliteli mama
 • Yürüyüşler, egzersiz ve oyun
 • Oyuncaklar ve aksesuarlar
 • Hijyen ve bakım
köpek evlat edinmek

Sokaktan Bir Hayvanı Evlat Edinmek

Yeni bir evcil hayvan sahiplenebileceğiniz pek çok yer varken, bir başka olasılık da sokakta terk edilmiş bir hayvana rastlayıp onu beslemeye karar vermeniz olabilir. Burada, kapsamlı bir kontrol ve herhangi bir acil test veya prosedür için hayvanı derhal bir veterinere götürmenizi öneririz.

Hayvanın onu arayan sahipleri olmadığını doğrulamak da önemlidir. Hayvanın bir mikroçipi varsa, bulmak daha kolay olacaktır. Yoksa, mahallede kayıp evcil hayvan posterleri aramak faydalı olabilir. İnternet aynı zamanda evcil hayvan sahiplerinin kayıp evcil hayvanları aramasının bir yoludur.

Sahipleri olup olmadığını kontrol ettikten sonra, bir veterinerden henüz bir mikroçipleri yoksa derilerinin altına bir mikroçip yerleştirmesini isteyin. Mikroçipler, hayvanların çalınması veya kaçması durumunda kimliklerini tespit etmek için kullanılır.

Veterinerin ofisindeyken, yeni hayvan arkadaşınıza bakmanın önemli zorluklarını başarılı bir şekilde halledebilmeniz için gerekli olduğuna inandığınız her şeyi sorduğunuzdan emin olun.

Gördüğünüz gibi, evcil hayvan sahiplenmek kesinlikle zor bir iştir. Ancak, kararınızdan pişman olmayacağınızdan %100 eminiz. İyi şanslar! İlginizi çekebilir ...

Hangi Köpeği Sahiplenmelisiniz? Gerçekten Hazır Mısınız?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Hangi Köpeği Sahiplenmelisiniz? Gerçekten Hazır Mısınız?

Hangi köpeği sahiplenmelisiniz? Bunu düşünürken köpeğe sağlayabileceğiniz bakım seviyesi kadar köpeğin siz ve ailenize uyumunu da hesaba katmalısın...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.