Bir Kuruluşta Hayvanlara Nasıl Yardım Edebileceğinizi Öğrenin

Gönüllüler, çoğu hayvan koruma organizasyonunun ve grubunun önemli bir parçasıdır. Nasıl dahil olabileceğinizi öğrenmek için bu makaleyi okuyun!
Bir Kuruluşta Hayvanlara Nasıl Yardım Edebileceğinizi Öğrenin

Son Güncelleme: 10 Haziran, 2021

Sayfamızı okuyorsanız, muhtemelen bir hayvanseversiniz. Bu muhtemelen aynı zamanda hayvanlara bakmak için gönüllü olan insanlara karşı büyük bir saygı ve hayranlık duyduğunuz anlamına da gelir. Muhtemelen kendinize hayvanlara yardım etmenin bir yolu olup olmadığını sormuşsunuzdur. Başlamak için hangi adımları atmalısınız? Öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin!

Bir hayvan koruma kuruluşuna katılmak ve hayvanlara yardım etmek için hangi adımları atacağınızı bilmek, gönüllü olmak istiyorsanız başlamanız gereken yerdir. Gönüllüler bu tür organizasyonlarda hayati öneme sahiptir. Yapılanların çoğu onların sayesinde yapılır.

İnsanlarla çalışarak hayvanlara yardım edin

İşte yapmanız gerekenlerin adım adım listesi:

yerde yatan köpekler

1. Bir kuruluş bulun

Yaşadığınız şehirde hayvanlara bakmaya, korumaya, sahiplenmeye çalışan bir sürü hayvan koruma kuruluşu, barınak veya diğer kulüpler vardır. Öyleyse gidin ve onları ziyaret edin. Orada çalışan insanlarla tanışın ve en sevdiğinizi seçin. Farklı şeyler yapabilirler, bu şekilde en çok ne yapmak istediğinizi ve hangisinin sizin için en iyi olduğunu bilirsiniz.

2. Kuruluşla iletişim kurun

Her kuruluşun gönüllüleri nasıl seçeceği konusunda kendi politikası vardır. İletişime geçin ve onlarınkini sorun. Onları aramayı deneyebilir veya sadece bir e-posta gönderebilirsiniz; size ne yapmanız gerektiğini söyleyeceklerdir.

Genelde bilgilerinizi isterler, sizi bir listeye eklerler ve ihtiyaç duyduklarında sizinle iletişime geçerler ki bu hemen de olabilir. Denemekten daha iyi bir öğrenme yolu var mı?

3. Eğitim

Sizi seçerlerse ve onların bir gönüllüsü olmanıza izin verirlerse, işinizin tam olarak ne içerdiğini açıklamak, size binayı gezdirmek ve ihtiyacınız olan her türlü bilgi veya ekipmanı size vermeleri için eğitim almalısınız. Eğitim bir günden fazla olabilir, bu yüzden saatlerinizi ayarlamaya çalışın ve normal işinizde çok fazla zaman kaybetmeyin.

4. Katılmak

Bu son adım. Şimdi nihayet üzerinize düşeni yapmaya hazırsınız! Her şeyinizi verin ve işi neşe ve enerji dolu yapın.

Gönüllü olmak için nedenler

Bir hayvan koruma kuruluşunda veya benzer bir grupta gönüllü olmak için birçok farklı neden vardır. Bunlardan bazılarını aşağıda listeleyeceğiz:

down sendromlu insanlar ve köpekler

İnsanlara doğru yerde yürekten yardım etmek

Hayvanları önemseyen, onların mutlu ve sağlıklı olmalarını isteyen insanlar genellikle bu tür organizasyonlara zaman ve para yatıran kişilerdir. Bazıları ne yazık ki kapanıyor ya da tüm görevlerini yerine getirmek için yeterli sayıda insan olmadığı için daha fazla hayvan barındıramıyor.

Hayvanlara yardım etmek

Koruma kuruluşları ve barınakların yardımına ihtiyaç duyan sayısız terk edilmiş, başıboş ve istismara uğramış  hayvan var. Bu yerler onları önemser, sağlıklarını tekrar düzene sokar ve ayrıca sevgi dolu, sevecen sahipleriyle yeni bir ev bulmalarına yardımcı olur.

Diğer insanlara yardım etmek

Ayrıca, sadece hayvanların etrafında olmak isteyen, çocuk veya yetişkin olsun, birçok insan var. O zamanın bir dakikası için bile minnettar olacaklardır. Genellikle rahatsızlıkları veya hastalıkları olan çocuklardır ve istedikleri tek şey bir hayvanın onları sevmesini ve kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamasıdır.

Böyle bir organizasyon için gönüllü olmak bu insanlara çok yardımcı olabilir. Birincisi, onlara hayvanların sevincini sağlıyorsunuz ya da sahiplenecek bir canlı bulmalarına yardımcı oluyorsunuz. Ayrıca, hayvanın kendisinin mutlu olmasını da sağlıyorsunuz.

Gördüğünüz gibi, gönüllülüğün sizin ve diğer insanlar için pek çok faydası var. Karşılığında hiçbir şey istemeden insanlara yardım etmekten daha iyi hangi iş olabilir? En iyi maaşlı iş bile sizi bu kadar tatmin edemez. Daha ne isteyebilirsiniz ki? This might interest you...

Hayvan İstismarıyla Mücadele: Nasıl Destek Olunur?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Hayvan İstismarıyla Mücadele: Nasıl Destek Olunur?

İster vahşi hayvanlar ister evcil hayvanlar olsun, hayvan istismarı bugün toplumun karşı karşıya olduğu en büyük sorunlardan biridir.