Rachel Carson: Greta Thunberg İçin Bir İlham Mı?

"Silent Spring", pestisitlerin çevre üzerindeki etkisinin halka açık ilk açıklaması olduğu için, zamanın bilimsel ortamında devrim yaratan bir romandı.
Rachel Carson: Greta Thunberg İçin Bir İlham Mı?
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Biyolog ve yazar Rachel Carson, tarihteki en büyük çevre korumacılardan biriydi. Pestisitlerin tehlikeleri üzerine yaptığı yenilikçi çalışmaları, modern çevre hareketinin başlangıcını oluşturdu. Bugün, modern çevreciliğin “annesi” olarak tanınmaktadır.

Kitabı, Amerikan halkı arasında çevre bilincini artırdı ve doğayı kimyasal yıkıma karşı korumak için eşi görülmemiş ulusal çabalarda etkili oldu. Çalışmalarının inanılmaz etkisi öncelikle açık ve erişilebilir bir dil kullanımında yatıyordu. Ortalama okuyucunun anlamasını kolaylaştıran da buydu.

Çocukluk, eğitim ve aile hayatı

Rachel Carson, 27 Mayıs 1907’de Springdale, Pennsylvania, ABD’de bir çiftlikte doğdu. Robert ve Maria McLean Carson’un üç çocuğunun en küçüğüydü.

Doğa sevgisini annesinden aldı. 10 yaşındayken bir çocuk dergisinde yazıları yayınlanan bir yazar olmasını sağlayan bu tutkuydu.

Pennsylvania College for Women’a (şimdi Chatham Üniversitesi) katıldı ve 1929’da Magna cum laude’dan mezun oldu. Daha sonra Massachusetts, Woods Hole’daki Denizbilim Enstitüsü’nde ve daha sonra 1932’de Zooloji alanında yüksek lisans derecesi aldığı Johns Hopkins Üniversitesi‘nde çalışmaya devam etti.

rachel carson mikroskop

Maddi zorluklar nedeniyle annesini ve daha sonra iki yetim yeğenini desteklemek için doktora çalışmalarını bırakmak zorunda kaldı. 1957’nin başlarında yeğenlerinden biri öldüğünde Carson onun oğlunu evlat edindi. Daha sonra yaşlı annesine bakmak için Maryland, Silver Spring’e taşındı.

Rachel Carson – erken kariyer ve yayınlanmış eserleri

Carson, kamu hizmeti sınavında diğer tüm başvuru sahiplerini geçtikten sonra, 1936’da Birleşik Devletler Balıkçılık Bürosu tarafından işe alınan ikinci kadın oldu.

Orada 15 yıl çalıştı, halk için broşürler ve diğer kaynaklar yazdı. Daha sonra ABD Balık ve Yaban Hayatı Hizmetinin tüm yayınlarının Genel Yayın Yönetmenliğine terfi etti.

Bu arada, su yaşamı üzerine birkaç popüler kitap yazdı. Bunlar arasında Under the Sea Wind (1941) ve The Sea Around Us (1951) vardı. İkincisi, New Yorker’da yazı dizisi olarak yayınlandı ve dünya çapında binlerce kopya sattı.

Bu kitaplar okyanusun biyografisini oluşturuyordu. Carson kısa süre sonra halk tarafından kolayca anlaşılabilecek doğalcı ve bilimsel bir yazar olarak ün kazandı.

Başarılı kitap satışlarının yanı sıra finansal bağımsızlık kazanmasına izin veren Guggenheim Bursu adlı bilimsel yazı için ulusal bir ödül kazandı. Hükümet için çalışmayı bıraktı ve yazılarına odaklanmak için 1953’te Southport Island, Maine’e taşındı.

“Sonra tuhaf bir bozulma alanı kapladı ve her şey değişmeye başladı (…) Tuhaf bir sessizlik vardı. Her yerde görülen birkaç kuş ölmek üzereydi; şiddetle titriyorlardı ve uçamıyorlardı. Sessiz bir pınardı. ” – Silent Spring’den alıntı.

Rachel Carson’ın başyapıtı

Silent Spring, savaşı veya şiddeti kışkırtarak değil, insan düşüncesinin yönünü değiştirerek tarihe geçen nadir kitaplardan biridir.

Kitap öncelikle pestisitlerin ekosistemler üzerindeki etkilerine odaklanıyor. Bununla birlikte, dört bölüm ayrıca kanserle bağlantıları da dahil olmak üzere insanlar üzerindeki etkilerini detaylandırıyor.

Bu utangaç yazar, çalışmaları sayesinde tarım bilimcilerin ve hükümetin uygulamalarına meydan okudu ve insanlığın doğal dünyaya bakışında bir değişiklik çağrısında bulundu.

Kitap, kimyasal böcek ilaçlarının tehlikelerini özetleyerek, DDT ve diğer böcek ilaçlarının ulusal düzeyde yasaklanmasına yol açtı ve nihayetinde ABD Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA) kurulmasına yol açan hareketi ateşledi.

Buna cevaben, kimya endüstrisi onu yanlış bilgi yaymakla suçladı. Kimya şirketleri, onu komünist olarak nitelendirerek ve histerik olduğunu iddia ederek itibarını sarsmaya çalıştı.

Carson, insan sağlığını ve çevreyi korumak için yeni politikalar çağrısında bulunmak üzere 1963’te Kongre önünde ifade bile verdi.

silent spring kapak

Silent Spring, 20. yüzyılın en önemli yüz bilimsel kitabı listesinde yer almaktadır. Yazarın çalışmalarında hayata olan saygısını takdir etmek kolaydır.

Gizli bir aşk mı?

1955’te Dorothy Freeman ile bir ilişkiye başladı. Dış dünya için, iki kadın sadece yakın arkadaştı. O dönemde 50’li yaşlarında olan Freeman evli ve çocukluydu ve ilişkilerinin gerçek doğasını saklamak için oldukça çaba sarfetti.

Yazışmalarının çoğu, Carson’un ölümünden kısa bir süre önce yok edilmiş olsa da, geri kalanı 1995 yılında Freeman’ın torunu tarafındanAlways, Rachel: The Letters of Rachel Carson and Dorothy Freeman, 1952-1964: The Story The Story of a Remarkable Friendshipbaşlıklı bir yayında halka açıklandı.

Rachel Carson – meme kanseri, ödüller ve miras

Meme kanseri nedeniyle ciddi şekilde hasta olan Carson, kitabının yayınlanmasından iki yıl sonra öldü. Daha sonra, 1980 yılında, ölümünden sonra Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası ile ödüllendirildi. Eski evleri ulusal tarihi yerler olarak kabul edilir ve bugün birçok ödül onun adını taşır.

Ölümünden yedi yıl sonra, 1970’te Kongre, Çevre Koruma Ajansı’nı kurdu. Bu, Silent Spring’in ardından ortaya çıkan çevre hareketinin doğrudan bir sonucu olarak gerçekleşmiştir.

EPA binası

İki yıl sonra, 1972’de hükümet DDT kullanımını yasakladı. Amerika’nın ulusal sembolü olan kel kartal ve diğer bazı kuş türlerinin neslinin tükenmesine neden olan bu böcek ilacıydı.

Yaşamın güzelliğine ve bütünlüğüne dair vasiyeti, doğal dünyayı ve tüm canlılarını korumak için yeni nesillere ilham vermeye devam ediyor. Bu nedenle, Rachel Carson’un Greta Thunberg gibi genç çevre aktivistlerine ilham veren birçok büyük kişiden biri olabileceğine inanan birçok kişi vardır.

İlginizi çekebilir ...
Jane Goodall Kimdir?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Jane Goodall Kimdir?

Jane Goodall, tarihteki en ilham verici kadınlardan ve hayvanları koruma ve onlara sahip çıkma konusunda en büyük aktivistlerden biridir. Tıklayın!
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.